Підтримайте Вільне Радіо
Підтоплені, зруйновані та неремонтовані через бої — в такому стані частина укриттів навіть у великих населених пунктах Донеччини. Де централізованих сховищ не вистачає, там місцевим, які вирішили залишитися, пропонують ховатися у підвалах приватних будинків.
Про стан укриттів у повідомили у військових адміністраціях у відповідь на запити Вільного Радіо.
Через бойові дії жителів Донеччини закликають евакуюватися у безпечніші регіони.
За першу половину 2025 року з підконтрольної українській владі частини Донецької області вдалося евакуювати близько 44 тисяч людей включно з дітьми.
Станом на початок літа 2025 року росіяни захопили понад 71% території Донеччини.
Через бойові дії у Костянтинівській громаді не можуть перевірити стан укриттів. Також не мають можливості завершити ремонт в одному зі сховищ.
“Протягом поточного року ремонтні роботи проводяться в 1 найпростішому укритті власними силами, завершення у цьому році заплановано, але виконання напряму залежить від безпекової ситуації, яка, на жаль, вкрай складна”, — повідомили Вільному Радіо у відповідь на запит.
Загалом у місті облаштовані 96 централізованих укриттів.
Станом на червень 2025 року в Костянтинівській громаді проживають близько 8850 людей.
У 2023 році у Костянтинівці купили мобільні укриття на понад 3,7 млн грн.
Не можуть відремонтувати сховища через бої і у Лимані, а частина з них зруйнована обстрілами. Зараз близько 4 тисяч місцевих, що живуть у громаді, можуть переховуватись у найпростіших та мобільних укриттях.
18 сховищ пошкоджені внаслідок бойових дій і використовувати їх неможливо. Ще три розташовані на території активних бойових дій і, за попередньою інформацією МВА, теж зруйновані.
У 2025 році ремонт чи будівництво нових укриттів на території громади не запланований. Їх не ремонтуватимуть, доки тривають бої, адже фронт пролягає на небезпечній відстані від громади.
“Всі заходи щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних з пошкодженням будівель та споруд, можливі тільки після завершення бойових дій”, — зазначив заступник начальника Лиманської МВА Олексій Мікулін у відповіді на запит Вільного Радіо.
У Слов’янській громаді станом на літо 2025 року є 126 укриттів. Втім, частина з цих сховищ недоступна до використання: 4 з них підтоплені, одне — зруйноване, ще одне — пошкоджене обстрілом. До решти, зазначають у ВА, є вільний цілодобовий доступ.
Також цьогоріч за 712 тис. грн з місцевого бюджету у Слов’янську планують встановити ще два модульних укриття. Та продовжують реконструкцію сховища у місцевій лікарні. Завершення ремонту там відтермінували ще на місяць і тепер планують завершити до 31 серпня 2025 року. Попередньою датою було 30 липня. З бюджету громади у 2025 році на реконструкцію цього укриття виділили ще 6,7 млн грн.
А у Дружківській громаді 85 укриттів, втім частина з них теж недоступна для місцевих — ці сховища задіяні в заходах обороноздатності. А ще тут шукають гроші на ремонт та облаштування укриттів. У Програмі економічного і соціального розвитку Дружківської громади на статтю “захист населення та територій від надзвичайних ситуацій” на цей рік передбачили 30 млн грн, втім цих коштів не виділяли з місцевого бюджету.
Зазначимо, до того, станом на червень 2025 року, в Дружківській громаді відремонтували 25 укриттів.
У порівнянні з минулим роком у місті з’явилися по два нових модульних та найпростіших укриття. Втім, доступних для цивільних тоді було більше — 69. Нині ж 67 укриттів передбаченні для перебування там місцевих під час повітряних тривог.
Доступні укриття розраховані на 3040 цивільних, які не можуть дістатися до укриттів на підприємствах. Також місцеві можуть ховатися від обстрілів у підвалах приватних будинків. Розраховують кількість сховищ з огляду на 24 638 людей, які проживають у Дружківці.
Зараз у Краматорській громаді є 137 найпростіших укриттів та ще 36 модульних. Усі вони готові до використання, відповідають встановленим вимогам та розраховані на 27 тисяч людей, зазначають у місцевій ВА.
Водночас, станом на червень 2025 року у Краматорській громаді є офіційні дані про проживання щонайменше 80 тисяч людей. Тож кількість сховищ мають збільшити.
Станом на літо 2025 року у Краматорську ремонтують два укриття, які перебувають на балансі закладів освіти. Завершити роботи мають протягом цього року.
У бюджеті на 2025 рік заклали понад 108 млн грн на облаштування укриттів. Майже 93 млн грн з них — це субвенція з державного бюджету.
За першу половину 2025 року на облаштування укриттів вже витратили 21 млн грн. Близько половина суми — це кошти субвенції з держбюджету.
Нагадаємо, у Святогірську можуть з’явитися два нові укриття, міська влада замовила проєктну документацію за майже 350 тисяч.
Ще стільки ж захисних споруд невдовзі з’являться у школах Донецької області. На це планують витратити понад 95 мільйонів гривень із державного та місцевих бюджетів.