На південних околицях селища Урожайного точаться запеклі бої: ситуацію для ЗСУ ускладнюють підготовлені позиції окупантів та природна перешкода — річка. Водночас окупанти скаржаться на недолуге командування та відсутність резервів на цьому напрямку. Ми проаналізували хроніку боїв за Урожайне.
Про успіхи в районі цього населеного пункту в ефірі телемарафону “Єдині новини” розповіла заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.
“Є певні успіхи в районі населеного пункту Урожайне. Загалом Сили оборони України на півдні України зіштовхуються з шаленим опором ворога. Це мінування територій з їхнього боку, бетонні укріплення панівних висот, це є величезні перепони для наступальних дій наших захисників”, — каже Ганна Маляр.
Про успіхи ЗСУ в селищі Урожайному, що у Великоновосілківському районі, вперше повідомили окупаційні джерела 12 серпня. Центральна українська влада цю інформацію поки не підтверджувала.
Раніше, 27 липня, українські військові деокупували сусіднє село Старомайорське. Майже одразу після того, як ЗСУ там закріпилися, росіяни стали писати про бої за Урожайне.
Головний редактор видання “Цензор.Нет” Юрій Бутусов назвав битву за село протистоянням морської піхоти.
“35-а бригада морської піхоти ЗСУ вибила з Урожайного 40-у бригаду морської піхоти ЗС РФ, і звільнили чергове село на шляху до Азовського моря. Російські морпіхи в черговий раз опинилися в контактних боях слабші за українських морпіхів”, — написав Юрій Бутусов.
Бойовики т.з. “ДНР” стверджують, що через активні бойові дії в Урожайному не залишилось жодного цивільного жителя.
Активісти аналітичного ресурсу DeepState фіксували активність ЗСУ в районі Урожайного ще на початку літа.
“Перші спроби звільнити “Урожайку” були ще на початку червня, коли почалися контрнаступальні дії, але всі вони розбивалися об укріпрайони на півночі села, який прикривала механізована стіна у першій посадці зі сходу”, — написали активісти.
Тоді наступ на цей район відклали. За даними Інституту вивчення війни (ISW), він поновився 31 липня у траси Т0518 Урожайне — Велика Новосілка, де тривають важкі бої з окупантами.
В ISW стверджують, що протистояти ЗСУ на цьому напрямку намагалась не тільки морська піхота окупантів, а й оперативно-тактичне бойове з’єднання бойовиків “Каскад ДНР”. У ньому служить відомий з 2014 року ватажок бойовиків Олександр Ходаковський.
“Один із російських блогерів висловив занепокоєння щодо здатності Росії захистити Урожайне та припустив, що українські сили захоплять селище в найближчі три дні”, — писали у звіті ISW в останній день липня.
Однак так швидко звільнити селище не вдалося. Наступного дня окупаційні джерела почали звертати увагу, що головною перешкодою для просування ЗСУ зі Старомайорського до урожайного є річка Мокрі Яли.
“Між Старомайорським та Урожайним протікає невелика звивиста річка — не надто серйозна, але все ж таки водна перешкода. Дощів не було пару днів — заплава підсохла і противник вирішив ризикнути подолати цю перешкоду”, — писали 1 серпня бойовики батальйону “Восток”.
Вранці 6 серпня бойовики т.з. “ДНР” повідомили, що ЗСУ нібито змогли форсувати річку Мокрі Яли.
Ввечері того ж дня загарбники визнали, що підрозділи ЗСУ підійшли впритул до Урожайного.
7 серпня з’явились перші повідомлення, що ЗСУ змоги увійти у забудову Урожайного. Складність для ЗСУ закріпитись у селищі полягала у тому, що загарбники постійно обстрілювали Урожайне з артилерії. Проте вже через два дні бойовики скаржились на потужну роботу артилерії ЗСУ.
“Таке враження, що в районі Урожайного утворилася така собі маленька Курська дуга — луплять з усіх боків так, ніби від цього селища залежить результат війни”, — писали окупанти.
10 серпня командир підрозділу аеророзвідки 129 окремої бригади Сил тероборони “Люфтваффе” Микола Колесник поширив відео, де показав, як сили ЗСУ вибивають загарбників з багатоповерхівок двома високоточними авіабомбами JDAM.
“Знищення командних пунктів росіян. Ураження цілі, все в щебені до дна підвалу. Всі засоби вогневого ураження точно в ціль”, — написав Микола Колесник.
Він не уточнив, де саме був удар, але журналісти тоді припустили, що це Урожайне. Ми ідентифікували багатоповерхівки: це дійсно вищезгадане селище.
Наступного дня інтервенти стверджували, що українські захисники звільнили “пару вулиць в Урожайному”. А 12 серпня почали вперше писати, що втратили селище Урожайне, проте підтверджень цьому ще не було.
“Противник нас переграв — Урожайне ми втрачаємо. Кілька днів ми витримували його тиск, але десь стався збій”, — написали у батальйоні бойовиків “Восток”.
Вранці 13 серпня самоназваний “член головної ради ВЦА Запоріжжя” Володимир Рогов написав, що українським бійцям вдалося закріпитися на півночі селища.
“Через два тижні важких і кровопролитних боїв за цей населений пункт [ЗСУ] вдалося зайти і закріпитися в північній частині Урожайного. Урожайне повторює долю П’ятихаток і Старомайорського, практично стертих з землі внаслідок тривалих боїв та активного використання обома сторонами важких видів озброєння”, — написав Володимир Рогов.
Тоді Рогов запевняв, що станом на 13 серпня російська армія нібито ще чіплялася за південні околиці селища. На мапі, яку опублікував окупант, під контролем загарбників залишалась невелика частина Урожайного.
Того ж дня у соцмережах з’явилися кадри втечі окупантів з Урожайного автодорогою в бік села Завiтне Бажання. ЗСУ тоді завдавали по них ударів з артилерії.
У своїх невдачах пропагандисти звинуватили командування армії загарбників.
“Причина того, що відбувається, — повна некомпетентність відповідального за дільницю командування. Відсутність взаємодії. Воїни, в тому числі і ціною своїх життів тримали його фактично 11 діб, даючи командуванню час виправити свої про**би. Але дива не сталося”, — написав один із російських військових пропагандистів.
Інші стверджують, що окупаційна армія не має резервів для стримування підрозділів ЗСУ.
“Проблема таких населених пунктів як Урожайне в тому, що як тільки хо*ол (українська армія, — ред.) починає на локальній ділянці тиснути кількістю, тут же оборона починає розсипатися. І все як завжди впирається у резерви. А резервів просто нема. Підмога ніколи не приходить”, — підсумовує окупант.
На схід від Урожайного простираються майже 10 кілометрів відкритих полів до смт Новодонецьке, а на захід — вже звільнене Старомайорське.
Якщо ж рухатись дорогою вздовж річки Мокрі Яли на південь, найближчий населений пункт, за який можуть початися бої — це село Завітне Бажання за 1,5 км від Урожайного. Однак з трьох боків воно має природну перешкоду у вигляді річки.
Також звільнення Урожайного може відкрити шлях на окуповане село Старомлинівка, для звільнення якого не доведеться форсувати річку.
Нагадаємо, водночас українські захисники ведуть важкі бої з окупантами на Бахмутському напрямку. Проте з кінця липня ЗСУ не мали суттєвих просувань під Бахмутом. Військові пояснюють це великою кількістю техніки та солдат, яких окупанти постійно стягують на цю ділянку фронту. Наші журналісти аналізували, як росіяни намагаються за будь-яку ціну втримати Бахмутський напрямок.