Україна увійшла до переліку з восьми країн світу, де у 2022 році зафіксували найбільшу кількість злочинів проти дітей. Дітей вбивали, калічили, вербували, викрадали, ґвалтували та застосували інше сексуальне насильство. Детальніше про те, як страждають діти під час війни в Україні та ще семи країнах відзвітували в ООН.
Про це під час дебатів “Діти та збройні конфлікти” повідомила спеціальна представниця ООН з питань дітей та збройних конфліктів Вірджинія Гамба, передає Голос Америки.
За даними ООН, наразі найбільша кількість злочинів проти дітей змогли підтвердити в Україні та Конго, Ізраїлі, Палестині, Сомалі, Сирійській Арабській Республіці, Афганістані, Ємені.
Торік ООН підтвердила 27 180 серйозних порушень проти 18 890 дітей у світі. 2880 з цих порушень перевіряли вже “із запізненням”. Серед них:
Яка доля українських дітей серед цих цифр не уточнюють. Втім Вірджинія Гамба зазначає, що перерахованих злочинів проти дітей стало більше у 2022 році.
Серед вбитих та поранених дітей ООН зафіксували перехресний вогонь або прямі атаки авіаударами, вибуховою зброєю та бойовими патронами. Більшість постраждалих дітей стали жертвами “вибухонебезпечних пережитків війни”.
“Зґвалтування та сексуальне насильство щодо дітей, хоча про них постійно не повідомляється, також було перевірено на високому рівні”, — каже Вірджинія Гамба.
1165 дітей були зґвалтовані, іноді групами. Більшість з них дівчата. Також зафіксували злочини з примушення до шлюбу, сексуальне рабство та сексуальне насильство.
“Деякі випадки були настільки важкими, що призводили до смерті жертв. Злочини, вчинені проти цих дітей, жахливі”, – додає Вірджинія Гамба.
Україну разом з Ефіопією та Мозамбіком вперше додали до звіту Генсека ООН щодо злочинів проти дітей під час збройних конфліктів. Україна тепер вважається однією з найнебезпечніших країн для дітей.
ООН перевірила атаки на 1163 школи та 647 лікарень. Це на 112% більше, ніж було у 2021 році.
“Крім того, серйозною проблемою залишається використання шкіл і лікарень у військових цілях”, — зазначає Вірджинія Гамба.
Попередній звіт на цю тему був у 2017 році та охоплював 20 конфліктів та чотири географічні регіони. У 2023 році звіт охоплює 26 конфліктів та п’ять географічних регіонів.
Нагадаємо, станом на середину червня 2023 року було відомо, що за час повномасштабної війни російська армія вбила щонайменше 1560 жителів Донецької області. Серед них — 148 дітей. Попри примусову евакуацію, зараз у небезпечних громадах залишається майже 290 неповнолітніх.
Однак влада наводить дані без урахування тимчасово непідконтрольних населених пунктів.