Вже десять років минуло від дня, коли російські бойовики збили над Донеччиною малайзійський боїнг 777 рейсу MH17. У трагедії загинули 298 людей з різних країн. Пів року тому Міжнародний суд ООН виніс рішення у цій справі, але висновки суддів задовольнили не всіх. Згадуємо ключові події навколо трагедії MH17 за останній рік.
На початку 2024 року за ґрати потрапив один із фігурантів справи малайзійського боїнга рейсу MH17. Але судили його російські судді, а вирок винесли не за збиття літака. Йдеться про Ігоря Гіркіна, відомо як Стрєлков.
Його затримали в Росії ще у липні 2023 року та звинуватили в екстремізмі, а у січні 2024-го засудили до 4 років колонії. Враховуючи період, який він провів у СІЗО, під арештом він проведе 3 роки та 83 дні.
Стрєлкову також заборонили адмініструвати сайти та сторінки у соцмережах протягом трьох років після звільнення з колонії.
Разом із тим Гіркін перебуває у міжнародному розшуку у справі про збиття MH17. У 2022 році йому оголосили вирок, який передбачає довічне позбавлення волі.
31 січня 2024 року Міжнародний суд ООН оголосив своє рішення у справі про збиття боїнга 17 липня 2014-го.
У суді просили зобов’язати Росію:
Російська сторона не погоджувалася, що має причетність до гібридної війни на Донбасі з 2014 по 2022 роки. Зокрема, представники влади Кремля не визнають, що підтримували бойовиків т.з. “ДНР” та “ЛНР” грошима, зброєю та участю своїх військових.
Росіяни на суді стверджували, що від бойових дій страждали цивільні по обидва боки конфлікту, тому дії бойовиків нібито не є тероризмом.
Також представники країни-агресорки заявили, що українська сторона начебто неправильно трактує поняття “тероризм” у своєму позові та не надає жодних доказів причетності Росії до цих злочинів.
Цей позов став першим прецедентом, коли Суд ООН розглядав справу про звинувачення окремої держави у підтримці тероризму. Та судді лише частково задовольнили позов України, а більшість звинувачень відхилили.
Зокрема, у суді заявили, що справи стосується лише ймовірна фінансова підтримка Росією тероризму, але не самої зброї, якою можуть здійснювати теракти.
Крім цього, Міжнародний суд ООН не має доказів, щоб заявити, що групи, яких українська сторона називає терористичними, дійсно є такими.
Тобто, згідно з вердиктом Суду ООН, Росію не можна визнавати спонсором тероризму, оскільки російська сторона передавала бойовикам не гроші, а зброю.
Проте суд встановив, що Росія не провела розслідування щодо причетності до тероризму представників т.з. “ДНР” та “ЛНР”. Таким чином російська сторона порушила підписану нею конвенцію про боротьбу з фінансуванням тероризму. Це єдиний пункт звинувачень, який суд задовольнив.
Водночас суд відмовився ухвалити рішення про компенсацію українській стороні.
“Москві, між іншим, були пред’явлені звинувачення у порушенні норм Конвенції про фінансування тероризму. Це ганьба для міжнародної судової системи, це рішення суду є помилкою і катастрофою. Невизнання очевидних фактів матиме дуже важливі наслідки, передусім для багатьох цивілізованих країн”, — відреагував на рішення суду начальник Генерального управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов.
Він вважає, що рішення суду про невизнання Росією винною у трагедії MH17 має ризики спонукати інші країни на теракти за таким сценарієм. Адже наслідків за такі дії немає.
“Якщо держава-агресор дасть [бойовикам] ЗРК, але не гроші, і вони зіб’ють цивільний “Боїнг”, то, в принципі, це не буде тероризмом”, — підсумував Кирило Буданов.
Водночас, за даними нідерландського видання NOS, витрати, пов’язані з трагедією MH17, вже коштували Нідерландам понад 166 мільйонів євро. Найбільшу частку, 53 мільйони євро, спрямували на дослідження, пов’язані з розслідуванням.
“Кмпенсація була призначена, тому що вкрай сумнівно, що злочинці, засуджені нідерландським судом, будь-коли справді виплатять цю суму. Очікується, що також будуть потрібні додаткові витрати на психологічну допомогу родичам, що вижили”, — написали у лютому 2024-го західні журналісти.
Це сталося за місяць до 10-річчя трагедії. Свою відмову російська сторона обґрунтувала тим, що в компетенцію ІКАО (абревіатура з англійської: Міжнародна організація цивільної авіації, — ред.) не входить розслідування авіакатастрофи рейсу MH17. Однак росіяни, свого часу, усе одно погодились працювати, сподіваючись на “професійний діалог”.
“Російська сторона кілька разів пропонувала Раді ІКАО провести повне, ретельне і незалежне міжнародне розслідування авіакатастрофи рейсу MH17 <…>. Однак у проведенні такого розслідування Рада ІКАО відмовила”, — заявили в МЗС Росії.
Також, за словами російських посадовців, члени ІКАО начебто заздалегідь погодилися зі звинуваченнями на адресу Росії з боку Нідерландів та Австралії, що нібито зробило розслідування необ’єктивним.
“Рада ІКАО — невідповідне місце для пошуку правди. Частиною затіяного в ній “спектаклю” нам залишатися не має сенсу. Ми припиняємо свою участь у цьому “фарсі”. Росія не визнає компетентності Ради розглядати вкидання Австралії та Нідерландів, а також будь-які рішення, які будуть нею винесені у зв’язку з ними”, — зазначили у російському МЗС.
У 2024 році нідерландські журналісти з’ясували, що уряд Нідерландів дозволив зберігати в секреті інформацію про катастрофу рейсу MH17.
Так, журналісти запитували дані про повітряний простір України, які отримували Нідерланди до катастрофи. Але уряд країни відмовився розголошувати цю інформацію.
Тоді журналісти оскаржили це рішення, й Державна рада Нідерландів запросила рекомендації Європейського суду. Останній підтвердив, що збереження інформації в таємниці є частиною системи авіаційної безпеки.
Нагадаємо, торік журналісти Вільного радіо розповідали, кого визнали винним у збитті малайзійського лайнера, де зараз обвинувачені, хто міг передати бойовикам “Бук”, з якого збили літак, та як нідерландська суддя нібито хотіла вплинути на розгляд справи MH17.