9 років тому, 17 липня 2014-го, російські бойовики збили малайзійський Боїнг 777 рейсу MH17. У трагедії загинули 298 людей, серед яких були нідерландці, малайзійці, австралійці та люди з інших країн. У цей день підбиваємо проміжні підсумки: кого визнали винним у збитті лайнера, де зараз обвинувачені та що нового сталося у справі за цей рік.
12 липня 2023 року, за даними нідерландського видання NOS, Верховний суд Нідерландів виніс письмову догану судді Апеляційного суду Гааги. Вона нібито намагалася вплинути на процес розгляду справи MH17.
За даними видання, суддя нібито має брата, який написав книжку під псевдонімом. У ній начебто стверджується, що пасажирський Боїнг 777 збила не російська ракета, як встановило розслідування, а невідомі “таємні служби”.
Це чтиво суддя Апеляційного суду Гааги нібито поширила серед суддів та прокурорів у справі MH17. Крім цього, жінка начебто називала “неправдою та маніпуляцією” деякі висновки офіційного розслідування. Одного разу суддя показала книжку генпрокурорці. Та відреагувала на це скаргою до Верховного суду Нідерландів.
13 липня на сайті Верховного суду Нідерландів опублікували рішення, в якому йдеться про “дисциплінарний захід у вигляді письмової догани для особи”. У документі не уточнюється, що це стосується справи MH17, але вказано, що “справа має великий суспільний резонанс та широкий розголос”.
Цей випадок, підкреслює видання, рідкісний для Нідерландів, тож ця догана підриває довіру до судової системи у країні.
9 травня 2023 року пресслужба СБУ повідомила про затримання жінки, яку підозрюють у передачі окупантам даних про переміщення ЗСУ.
Слідчі стверджують, що жінка нібито виконувала завдання одного з фігурантів справи MH17.
“За даними слідства, поплічницею агресора є особиста інформаторка кадрового співробітника російської воєнної розвідки генерал-майора Сергія Дубінського, також відомого під позивним Хмурий. Саме він причетний до збиття пасажирського літака Boeing, який виконував рейс MH17 у липні 2014 року”, — пише пресслужба СБУ.
Підозрювана нібито мешкала у смт Благодатне Донецької області та знає “Хмурого” особисто.
“Після початку повномасштабного вторгнення вона вийшла через анонімний месенджер на Хмурого і запропонувала свою допомогу у війні проти України. За його вказівкою зловмисниця збирала розвіддані про місця базування та переміщення сил оборони в районах Вугледара, Павлівки та Великої Новосілки”, — стверджують правоохоронці.
Суд визнав фігурантку винною у допомозі незаконним збройним формуванням та засудив її на 12 років за ґратами з конфіскацією майна.
21 лютого 2023 року на офіційному сайті правової інформації Росії опублікували указ президента Росії Володимира Путіна, яким він надав 53-й зенітній ракетній бригаді почесне звання гвардійської.
В указі зазначається, що таке звання бригада отримала за “стійкість і мужність у бойових діях” зенітників.
У лютому 2023 року за результатами розслідування Міжнародної слідчої групи (JIT) стало відомо, що саме 53-тя зенітна ракетна бригада причетна до збиття Боїнга 777 17 липня 2014 року під Донецьком.
Все почалося з прохання проросійських бойовиків про зенітні комплекси більшої дальності. Це питання обговорювали у червні 2014 року в адміністрації президента Росії. Зрештою зброю бойовикам дати погодились.
Представники JIT стверджують, що таке рішення міг ухвалити лише президент Росії.
“Існує конкретна інформація про те, що прохання сепаратистів було передано президенту, і що це прохання було задоволено”, — йдеться у звіті слідчих.
Міжнародній групі розслідувачів вдалося дізнатися про це завдяки прослуховуванню телефонних розмов російських посадовців. Одним зі співрозмовників був помічник ставленика окупантів у Криму Сергія Аксьонова. Той каже, що ухвалити рішення про передачу зброї не могли генерали або міністр оборони країни-агресорки.
Слідчі JIT встановили, що ЗРК “Бук”, який стріляв по MH17, приїхав на тимчасово окуповану частину Донеччини з розташування 53-ї бригади ППО Росії у Курській області.
З 2014 року цією бригадою командує полковник Сергій Мучкаєв.
А от встановити особистості екіпажу “Бука”, з якого збили MH17, наразі не вдається. Зазвичай “Буком” управляють четверо військових. Це:
Скільки людей стріляли з “Бука”, який збив літак, досі невідомо.
Детальніше про висновки Міжнародної спільної слідчої групи читайте в нашому матеріалі.
17 листопада 2022 року нідерландський суд заочно виніс вирок у справі збиття у небі над Донеччиною 17 липня 2014-го пасажирського літака МН17. Справу розглядали роками й через 8 років після трагедії визначилися з покаранням за одну з наймасштабніших авіакатастроф в історії.
Трьох обвинувачених — росіян Ігоря Гіркіна, Сергія Дубінського та українця Леоніда Харченка — суд визнав винними у загибелі 298 людей, які були на борту літака. Обвинувачених засудили до пожиттєвого ув’язнення з конфіскацією майна та сплати 16 млн євро за моральну шкоду родичам загиблих. Але фігуранти переховуються від слідства, тож їх досі не затримали.
Провину четвертого обвинуваченого, росіянина Олега Пулатова, довести у суді не змогли, тож його виправдали. Пулатов єдиний, хто співпрацював зі слідством через адвокатів.
Слідство у справі збиття малайзійського лайнера тривало до весни 2020 року. 9 березня у Гаазі розпочався судовий процес над підозрюваними. Нідерландські слідчі з’ясували: ракетно-зенітний комплекс “Бук”, з якого збили MH17, належав 53-й зенітно-ракетній бригаді Міноборони Росії, що дислокується під Курськом. Леоніда Харченка, за даними російської служби BBC, затримали на території донецької квазіреспубліки, аби “вберегти його від СБУ”. Жоден з обвинувачених не був присутній на суді.
Ексгенпрокурор України Гюндуз Мамедов вважає, що й після вироку Гаазького суду міжнародне розслідування цієї справи триватиме. Адже ще не встановили усіх винних, зокрема екіпаж “Бука” та людей, які віддали наказ випустити ракету.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.