Уродженка Дебальцевого Катерина Булах після захоплення селища Миронівського Бахмутського району почала співпрацювати з окупаційною владою, довели слідчі. Жінка стала “керуючою справами” тамтешньої “адміністрації” й фігурує у телеграм-каналах, що висвітлюють її “роботу”. Це привернуло увагу правоохоронців, тож Булах звинуватили в колабораційній діяльності й засудили. Щоправда, заочно, адже жінка проігнорувала повістки до суду й не покинула окупованої території. На суді її представляв адвокат.
Вирок Катерині Булах 21 серпня виніс Дружківський міський суд Донецької області.
За даними обвинувачення, наприкінці травня 2022-го, коли російські війська окупували селище Миронівський неподалік від Світлодарська й створили там окупаційну адміністрацію, Катерина Булах погодилася у ній працювати. Жінку призначили на псевдопосаду “керуючої справами Миронівської селищної адміністрації ДНР”.
Доказами у справі стали публікації в низці телеграм-каналів, де висвітлюють життя в окупованому Миронівському. Зокрема, слідчі знайшли дописи, де Катерину Булах представляють як “керуючу справами Миронівської селищної адміністрації” та публікують фото її зустрічей із місцевими жителями. Ось один із таких дописів, який прикріпили до справи: “З метою зняття соціальної напруги серед мешканців селища керуюча справами Миронівської селищної адміністрації Катерина Булах спільно з керівником МО громадської приймальні у смт. Миронівський Анжелікою Россохою провела зустріч з мешканцями 3-го кварталу. Присутніх було поінформовано про роботи з відновлення життєдіяльності в селищі, роботу підприємств соціальної сфери в період осінньо-зимового періоду…”
Крім того, фото з телеграм-каналів показали свідкам, які підтвердили, що на них саме Катерина Булах. Це стало ще одним доказом у справі.
Також на суді заслухали чоловіка, який до окупації Миронівського був помічником дільничного офіцера поліції у селищі. Він розповів, що часто бачив Катерину Булах та її друзів. До поліції жінка не зверталася, викликів від місцевих на неї також не надходило. Востаннє свідок бачив Булах на початку 2022-го, а через пів року після виїзду з Миронівського дізнався, що вона працює в окупаційній адміністрації.
Катерину Булах судили заочно, оскільки вона не з’явилася у залу суду. Її інтереси захищав адвокат з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, якого фігурантці забезпечила держава.
Захисник просив виправдати його підзахисну, аргументуючи це тим, що справу розглядали без її присутності. Однак суд вважає, що Булах належним чином повідомили про розгляд справи, а отже її мають право судити за процедурою in absentia, тобто заочно.
Дружківський міський суд Донецької області визнав Катерину Булах винною у порушенні ст.111-1 Кримінального кодексу України “Колабораційна діяльність”. Їй заочно дали 10 років в’язниці, а також постановили конфіскувати все її майно на користь держави. Крім того, впродовж 15 років фігурантка не зможе обіймати посади в органах державної влади. Апеляції на вирок суду адвокат Булах не подавав, проте може це зробити до 30 вересня.
Цей матеріал є частиною серії про воєнні злочини в Україні, створеної у партнерстві з JusticeInfo.net — Fondation Hirondelle.
Нагадаємо, нещодавно 10 років позбавлення волі заочно присудили також співробітниці окупаційної адміністрації в селі Красній Поляні під Волновахою Олені Хоменко. Коли село зайняли російські військові, Хоменко стала виконувачкою обов’язків голови окупованої сільради й систематично фігурує на кадрах поруч із представниками російської влади.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.