150 хворих безпритульних собак, які потерпали від постійних обстрілів РФ у притулку в Бахмуті, змогли евакуювати зоозахисники. Ще сім тваринок розбіглися після прицільних обстрілів окупантів. А найстаріша підопічна померла вже у спокої у Дніпропетровській області. Нині волонтери готуються до зимівлі на новому місці та знайомляться з новими сусідами. Що вдалося облаштувати і з чим ще потрібна допомога ми розпитали в очільниці притулку.
Про переїзд притулку Вільному радіо розповідає голова Бахмутського товариства захисту тварин “Лада” Марина Шажко.
“Ми переїхали на ще непідготовлену територію. Ситуація дуже загострилася через наступ [РФ] з боку Одрадівки, Кодема, Опитного. Обстріли стали частішими, собаки були у нас на транквілізаторах (заспокійливих ліках, — ред.) У нас знову були “прильоти”, збігли собаки, одну ми так і не знайшли. Тому ми вирішили терміново їх вивозити. Тут у перші 2-3 дні у них був шок, але нині вони вже активні, виляють хвостиками, виходять з будочок, стали добре їсти. Спокійно, і це дуже добре!”, — каже жінка.
Кошти на переїзд зібрали з початку вересня. Тоді зоозахисники оголосили, що на евакуацію потрібно 100 тисяч грн.
За словами очільниці “Лади”, у день виїзду прихистку обстрілів майже не було. Вирішили вивозити усіх тварин за один день кількома партіями. Бо зоозахисники помітили: після візитів на майданчик “Лади” людей туди “прилітає”.
“Ми помітили закономірність: коли до нас на територію заїжджали машини, наприклад, вивантажували корми (а люди були у бронежилетах), буквально через добу був “приліт” на майданчик. Мабуть, дрони і таке інше”, — розповідає Марина.
Допомогли з переїздом благодійні організації Breaking The Chains, Порятунок тварин Харків (Animal rescue Kharkiv, Ukraine), а також Зоя Шкурко та Дмитро Подтуркін, які вивозили такий самий прихисток з Покровська.
Вивозили в три заходи.
“Ми вже не вірили, що вийде вивезти усіх. Але ці люди змогли це зробити, вийшов такий собі нескінченний день у середу. Було тяжко в плані “рук” (фізичної допомоги з завантаженням тварин у машини, — ред.) Адже в місті нас залишалося троє волонтерів. Допомогли ще двоє містян”, — так описує процес евакуації собак “Лади” зоозахисниця.
Сама Марина Шажко з іншою волонтеркою залишилась ще на декілька днів у Бахмуті, аби передати в евакуацію й майно. Корм, який мали, частково роздали бахмутянам, які підгодовують тварин.
Голова “Лади” каже: наступні декілька днів були нестерпними та дуже небезпечними через обстріли. Вона покидала місто з літніми, ослабленими хворобою батьками, та 5 собаками. В тому числі зі слабким та пораненим собакою.
“Це мої тварини, а також я забрала Муху з травмованою челюстю. Вона збігла після “прильоту”, а коли повернулася, була як скелетик, і я взяла її до себе додому. З цим господарством я не могла знайти житло, але 29-30 вересня були такими тяжкими через обстріли РФ, що ми виїжджаємо, навіть якщо я ніякого житла не знаходжу”, — згадує очільниця бахмутських зоозахисників.
Загалом 7 тварин з прихистку розбіглися після прицільних обстрілів росіян.
“Душа болить за тих собак, хто не повернувся. Після першого “прильоту” не повернулись 5 собак і потім ще двоє”, — каже Марина Шажко.
Вже на новому місці померла одна з перших собак, яка з’явилась у притулку “Лади” від початку його заснування у 2012-му.
“Померла Лайма. Це наша перша стерилізована собака, у неї на кліпсі був “номер 1”. Вона потрапила до нас зовсім молодою. У Бахмуті вона вже погано себе почувала, впала на лапи. Доїхала до Дніпропетровщини, а у неділю, 2 жовтня, ми її поховали”, — каже Марина Шажко.
Зараз прихисток облаштувався у будівлі колишньої птахоферми в одному з сіл Новомосковського району Дніпропетровської області. Будівлю доводиться винаймати: безкоштовного приміщення, яке б підходило й тваринам, і волонтерам, які ними опікуються, знайти не вдалося.
“Оренда приміщення це 15 тис грн на місяць (ми сплатили, як за квартиру за 1-й та останній місяці). 10 тис грн на місяць обходяться сторожі. Одне крило з вольєрами вже зроблене, і усі тварини сидять там”, — розповідає співрозмовниця.
За її словами, 26 будок для собак та 950 кг корму передав їм цими днями фонд “Happy Paw”. Третину корму вирішили передати до Бахмута людям, які там опікуються покинутими собаками.
Тож евакуйований бахмутський притулок й надалі потребуватиме пожертв небайдужих громадян. Окрім оренди й зарплати сторожам, треба платити за електрику, закінчити ремонт, щоб тварини змогли у цьому приміщенні перезимувати.
“Зараз треба солому закуповувати — у селі соломи не знайшли, є тільки у Новомосковську. Тюк соломи коштує 40 грн, нам на зиму треба мінімум 100. Треба вирити екскаватором яму для сміття — оренда екскаватора 700 грн на годину, мінімальна оренда — на 3 години”, — розповідає про господарчий клопіт вже на новому, безпечнішому місці, Марина Шажко.
Почали допомагати й нові сусіди на Дніпропетровщині — вони приязні до волонтерів та безпритульних тварин з Донеччини.
“Коли розповідають, що до людей з Донецької області погано ставляться — неправда це, сама відчула це на собі. Ми виклали у місцевій групі, що нам необхідні миски, ганчір’я та картон для собак. І люди вже передали нам це. Миски привезла дівчина-волонтерка з-поміж місцевих, привезла директорку школи та садка, які збираються допомогти піддонами та організуватись разом з батьками школярів”, — розповідає про співпрацю з місцевими жителями Марина Шажко.
Наостанок вона каже: після звільнення Донеччини від російських загарбників “Лада” планує вернутися додому у Бахмут.
“Назву змінювати не будемо, ми все одно бахмутяни. Сторінка у Фейсбуці залишається тою ж самою”, — каже жінка.
Перерахувати кошти можна на карту одного з українських банків або на Paypal. Допоможе будь-яка сума!
Карта Приватбанку 4731219117592497 (Шажко М.В.),
карта ПУМБ 5355280210133995 (Шажко М.В.),
карта Монобанку 4441114426950984 (Шажко М.В.),
Paypal: [email protected]
Додамо, ця організація регулярно звітує про витрати на своїй сторінці у Facebook. За роботою “Лади” можна слідкувати за цим посиланням.
Читайте також: