Через війну страждають не тільки люди, а й домашні улюбленці. Кожна п’ята тварина, з якою приходять до ветеринарів, має не фізичні, а психологічні проблеми. Як допомогти чотирилапому впоратися зі стресом під час обстрілів, яка поведінка може вказувати на психічну проблему та що допоможе тварині спокійно перенести евакуацію — розповідає зоопсихологиня.
Про психологічні проблеми, які виникають у домашніх тварин під час війни, журналісти Вільного радіо поспілкувалися з ветеринаркою та зоопсихологинею Лідією Лободіною.
Наші чотирилапі друзі так само бояться вибухів і переживають сильний стрес під час війни. Це впливає на їхню поведінку і, як наслідок, на психічне здоров’я. Ветеринари відзначають, що до повномасштабного вторгнення в них не було такої кількості пацієнтів з психічними проблемами.
“З лютого-березня в мене стало дуже багато пацієнтів. Вже було приблизно 60-70 випадків, коли тваринка змінила свою поведінку через вибухи. Зазвичай це тварини, яких евакуювали з гарячих точок. Тобто зараз у кожного п’ятого улюбленця є [психологічні] проблеми”, — каже Лідія Лободіна.
Стрес у чотирилапих, як і у людей, може настати дуже легко, якщо постійно перебувати поруч з подразником. Причиною стресу у тварин можуть бути раптові гучні звуки — наприклад, вибухи.
Симптомами стресу у тварини є:
“Вкупі видно, коли тваринка починає змінювати свою поведінку. Кожен власник помітить, що з його тваринкою щось таке трапилось”, — каже Лідія Лободіна.
Визначити, що причиною такої поведінки став саме стрес, а не фізичне захворювання, можна лише на огляді у ветеринара. Недосвідчена людина може не знати всіх нюансів і сплутати один стан з іншим. Наприклад, у собак страх гучних звуків може свідчити про епілепсію, пухлину головного мозку або захворювання щитоподібної залози.
У кішок внаслідок стресу розвиваються фізичні хвороби. Ветеринари внаслідок психічних розладів виявляють геморагічний цистит, тобто запалення сечового міхура.
Розпізнати цю хворобу можна, спостерігаючи за кішкою. Якщо тварина захворіла, під час сечовипускання вона буде натужуватись, а сеча може набувати рожевого кольору.
Якщо ви виявили такі симптоми у свого пухнастого, треба одразу шукати можливість відвести його до ветеринара.
Також від стресу у кішок буває набряк легенів. Це також небезпечна хвороба для тварин. Якщо вчасно не відвести хворого кота до ветеринара, пухнастий може померти.
“Люди виїжджали з Харкова, і коли приїхали до Чернівців, то побачили, що котик задихається. Я одразу відправила їх робити рентген легенів і дійсно, у котика на фоні стресу розвинувся набряк легенів”, — розповідає приклад зі свого досвіду Лідія.
У собак від стресу настільки небезпечних хвороб поки не виявляють, каже лікарка. Але сильне переживання може викликати розлади харчової поведінки — переїдання або поїдання неїстівних предметів, що може призвести до завороту шлунку. Якщо собака від стресу активно себе вилизує, інколи це може спричинити дерматит. Також є фактор онкологічних захворювань.
“У собак і котів, як і у людей, онкологічні захворювання на перших місцях. На жаль, майже у всіх тварин у похилому віці розвивається онкологія. Чи є це наслідком стресу, сказати зараз неможливо. Існує аж 11 теорій походження онкологічних хвороб, і на 100% вчені не можуть сказати, яка саме правдива”, — розповідає Лідія.
Передусім зоопсихологиня рекомендує обирати для прогулянок час, коли у вашому місті зазвичай найменше повітряних тривог і обстрілів.
“Намагайтесь обирати такі маршрути, де найспокійніше, не біля доріг, не там, де багато людей, зараз це дуже небезпечно”, — радить Лідія.
Якщо улюбленець боїться звуків сирени або вибухів, його можна натренувати, каже зоопсихологиня. Вона рекомендує негучно вмикати звук повітряної тривоги, і в цей момент відвертати увагу на себе, смаколик або гру з чотирилапим. А коли він вже не реагуватиме на звук, можна поступово додавати гучність.
“Коли з тваринкою все вдається, обов’язково заохочуйте її. Це важливо, оскільки вони розуміють, коли роблять щось правильно, і так ми підкріплюємо правильно поведінку”, — радить Лідія Лободіна.
Таким чином ваш улюбленець поступово звикатиме до неприємних звуків.
Якщо ви з чотирилапим все ж застали на вулиці повітряну тривогу або вибухи — не хапайте його на руки. Так улюбленець може подумати, що вам дійсно щось загрожує. Замість цього зоопсихологиня рекомендує легко похлопати тварину по боках і спокійним, але впевненим голосом, сказати, що все добре. Таким чином ви зможете захистити улюбленця від наслідків стресу.
Медикаментозна підтримка також важлива, зазначає фахівчиня, оскільки тварина не може сама впоратися зі стресом. Тому ветеринари призначають своїм пацієнтам заспокійливі засоби. Основною діючою речовиною там зазвичай виступають трави, тому більшість з таких препаратів є у вільному доступі.
Однак за можливістю все ж проконсультуйтеся з ветеринаром, хоча б телефоном, бо деякі препарати можуть мати протипоказання.
Для таких випадків рекомендації не відрізняються від описаних вище. Тварин треба заспокоювати й поплескувати, якщо поруч лунають вибухи або сирена. Можна давати улюбленцю валеріану, яка добре заспокоює тварин так само як і людей.
“Корми дуже швидко розбирають в тяжких умовах. Тому як крайній випадок можна тимчасово давати будь-який корм, аби було що їсти. Можна навіть перейти на натуральний раціон, якщо це буде зручніше”, — каже ветеринарка.
Важливо завжди бути впевненим в амуніції вашого хатнього улюбленця. Якщо повідець слабкий або надірваний, тварина при переляку може розірвати його і втекти.
Відпускати собак з повідця в умовах війни взагалі не рекомендують.
“Якщо власник на це готовий, можна привчити собачку ходити в туалет і вдома, бо на вулицю не завжди є можливість вийти”, — радить Лідія.
Облаштуйте для цього місце: поставте лоток або покладіть шматки картону. Після цього візьміть серветку, яка буде пахнути сечею цієї ж собаки (про це треба подбати заздалегідь) — так песик розумітиме, що сюди можна ходити в туалет.
Не розраховуйте, що вам одразу ж вдасться привчити чотирилапого до нового місця. У цій справі важлива наполегливість: не забувайте про заохочення та смаколики, щоб собака знав, що робить усе правильно.
“Важлива умова, щоб власник був максимально спокійним. В жодному разі не можна кричати на тваринку та бити. Це може мати дуже погані наслідки, і попередні дії будуть даремними” — попереджає Лідія.
Не залишайте вашого улюбленця на вулиці. В Україні працюють волонтерські організації, які займаються евакуацією тварин з небезпечних регіонів. Наприклад, ви можете звернутися до UAnimals, які вивозять як домашніх, так і диких тварин. Організація Відкриті Клітки займається порятунком свійських тварин. Також чотирилапим допомагають Save pets of Ukraine, “Допомога українським тваринам”, Ukrainian Rescue Appeal та інші волонтерські організації.
“Якщо ж немає ніякої можливості вивезти тварину, то, як на мене, краще просто відпустити її. Ні в якому разі не зачиняйте тваринку — на волі у неї збільшується шанс вижити”, — каже Лідія.
Від гучного звуку улюбленець може забитися під ліжко або заповзти в інше темне місце. Виманювати її найкраще печивом або кормом.
Коли це не вдається, краще хапати тваринку силоміць і бігти в укриття, аби не наражатися на небезпеку самому.
Однак буває, що дістати чотирилапого неможливо. Про таку ситуацію варто подумати заздалегідь: огляньте вашу оселю та якщо знайдете місця, куди під час обстрілу може заховатися тварина — забарикадуйте їх.
Насамперед знайдіть можливість звернутися до ветеринара. Якщо всі фахівці з вашого міста евакуювалися — зв’яжіться з ветеринаром телефоном.
“Якщо тваринка дуже нервує, не просто тремтить від страху, а це вже дійсно схоже на якійсь напад, то є медичні засоби, які роблять її сонливою, в’ялою, і цей ефект може тривати до 12 годин. Так, це не змінить її фізіологічний стан, але збереже нерви тваринки”, — каже зоопсихологиня.
У складних випадках, коли можливості звернутись до ветеринара немає, можна обійтись і без рецептів. Обов’язково тримайте у себе запас крапель валеріани. До 10 крапель можна додати у воду чи їжу вашого чотирилапого. Також можна дати йому понюхати валеріану.
“Орієнтуємось на вагу тваринки: якщо це крихітна собачка, то даємо зовсім трішечки крапель і дивимось обов’язково на реакцію. Спочатку ніколи не даємо великої дози”, — роз’яснює зоопсихологиня.
Також у крайньому разі можна дати тварині як заспокійливе “людський” препарат “Габантин”. Його дії має вистачити приблизно на 12 годин.
“Це пігулки 300 мг. Котикам можна дати половину пігулки, а ось песикам треба розраховувати. 30-50 мг йдуть на один кілограм ваги собаки. Якщо у таблетці 300 мг, то для собачки вагою 10 кг ми даємо всю таблетку”, — каже Лідія.
Вона підкреслює: постійно давати такі пігулки тваринам не можна.
“Цей препарат ми застосовуємо тільки в критичних ситуаціях, коли очікується поїздка або йде затяжний обстріл. Обов’язково ми повинні враховувати, щоб у тваринки не було проблем із серцем, бо це є протипоказанням для “Габантину”, — попереджає спеціалістка.
Вона зазначає: не можна ігнорувати ускладнення у вигляді агресії. Якщо ви помітили, що ваш улюбленець став злим — якнайшвидше зверніться до кінолога або зоопсихолога, які допоможуть тварині приборкати агресію.
Але інколи злість може свідчити про біль, яку відчуває ваш улюбленець, і тільки ветеринар зможе виявити її причини.
Господарям рекомендують якнайшвидше зайнятися реабілітацією свого чотирилапого, щоб він скоріше забув стрес.
Швидкість відновлення залежатиме від того, чи вчасно ви евакуювалися. Якщо єдиним стресом для вашого чотирилапого була дорога та облаштування на новому місці, його стан має покращитись досить швидко. Якщо ж пухнастий став свідком вибухів чи постраждав сам, на реабілітацію піде значно більше часу.
“Алгоритм простий: ми намагаємось зменшити стрес-фактори, поводимося з тваринкою дуже обережно, щоб не завдавати ніяких зайвих хвилювань”, — розповідає зоопсихологиня Лідія Лободіна.
Адаптація на новому місці проходитиме швидше, якщо ви візьмете з собою звичні для котика або песика запахи. Найкращим варіантом буде, якщо вам при евакуації вдасться забрати лежанку та іграшки пухнастого.
“Коли тваринка чує свій запах на речах, вона розуміє, що для неї тут максимально безпечно”, — пояснює зоопсихологиня.
Купуючи для чотирилапого нову лежанку або будиночок, покладіть туди його або ваші речі. Їхній запах допоможе тварині заспокоїтися.
Нові лотки, лежанки та будиночки слід розміщувати у найспокійнішому місці, щоб тварину у стресі турбували якомога менше людей. Наприклад, для лотка це може бути ванна кімната.
Допомогти своєму пухнастому на новому місці можна завдяки спеціальним дифузорам, які вмикаються у розетку та випаровують заспокійливий запах. Виглядати він може наступним чином:
“Це особливо класно діє, коли є декілька тваринок, і кожній окремо давати якісь препарати не дуже зручно, а так запах поширюється, вони його чують і їхній стан нормалізується”, — радить зоопсихологиня.
Нагадаємо, через обстріли російських військових тисячі українців покидають свої домівки в пошуку тиші та безпеки. В умовах війни буває непросто знайти у магазині переноску для чотирилапого друга. Ми підготували декілька ідей, як зробити переноску самому.
Читайте також: