Як волонтери з Краматорська допомагають пережити війну чотирилапим друзям
Фото: благодійний фонд “ХАТІКО ЮА"
string(63) "Фото: благодійний фонд “ХАТІКО ЮА""

Відкрита війна додала багато проблем зоозахисникам. Щоб допомогти чотирилапим вижити, краматорським волонтерам з благодійного фонду “ХАТІКО ЮА” довелося пристосовуватись до нових обставин і шукати додаткові кошти. Але їм все ж вдалося знайти вихід зі складної ситуації.

Про свою роботу в умовах війни Вільному радіо розповіла волонтерка благодійного фонду “ХАТІКО ЮА” Катерина Оніщенко.

“До цього року ми не потребували додаткових донорів — у нас все було безкоштовно” 

Організацію із Краматорська як офіційний центр допомоги тваринам зареєстрували в травні 2022 року. Однак до цього волонтери впродовж 2 років допомагали чотирилапим та їхнім господарям. Консультували, як лікувати, годувати, дресирувати тварин, вчили правильно їх доглядати. 

“До цього року ми не потребували додаткових донорів, адже не надавали жодних платних послуг. Тобто у нас  все було безкоштовно — і це була комунікація”, — розповідає Катерина Оніщенко.

Волонтери також мають свій розплідник, де розводять американських акіт. У цьому ж розпліднику мешкають і звичайні безпородні собаки. Зі своїми вихованцями волонтери відвідували виставки, де спілкувалися з тренерами-кінологами та власниками інших чотирилапих. І так поступово прихильники тварин знайомилися з представниками майбутньої благодійної організації  “ХАТІКО ЮА”.

Благодійна організація “ХАТІКО ЮА” має свій розплідник, де розводять американських акіт. У цьому ж розпліднику мешкають і звичайні безпородні собаки
Американська акіта. Фото з відкритих джерел

Торік подружжя волонтерів Сергій та Катерина перемогли в місцевому громадському конкурсі проєктів. Вони запропонували побудувати у Краматорську парк для собак.

“Розробили проєкт на побудову дог-парку, зібрали понад 500 підписів і виграли 500 тисяч гривень. Пів міста за нас проголосувало. Але побудувати його так і не вдалося — почалася повномасштабна війна”, — каже Катерина.

“З кожним днем війни чотирилапим потрібно все більше допомоги”

Після вторгнення Росії у волонтерів з’явилися нові проблеми. І поступово їх ставало все більше

“Спочатку це був великий наплив тварин, адже під час масової евакуації з зони бойових дій господарі залишили собак та кішок на вулиці. Тоді чотирилапі прибивалися до волонтерів. В наших приміських селах є люди, які живуть в приватних будинках, і вони збирають таких тварин. Серед них є волонтери, які мають по 15, 20, 30 кішок і собак. Вони годують їх щодня, облаштовують їм місця для сну. Тоді ми передавали їм різне лахміття, хустинки, мотузки — і вони їм щось облаштовували. Зараз літо, і це вже неактуально. Наші волонтери, які живуть у квартирах, також зібрали вдома по 2-3 кішки чи собаки, яких їм залишили доглядати сусіди, родичі чи знайомі”, — розповідає Катерина Оніщенко.  

Після вторгнення Росії був великий наплив тварин, адже під час масової евакуації з зони бойових дій господарі залишили собак та кішок на вулиці. Тоді чотирилапі прибивалися до волонтерів
Фото: благодійний фонд “ХАТІКО ЮА”

З кожним днем повномасштабної війни чотирилапі потребували все більшої допомоги, в тому числі із залученням коштів. 

“Волонтерська допомога тваринам в умовах воєнного стану потребує додаткових коштів. Тому ми не могли не зареєструвати наш фонд офіційно. До травня ми підготували документи на оформлення юридичного статусу нашої організації”, — пояснює Катерина Оніщенко.  

“Комунікація з донорами — це вже інший рівень допомоги”

Після офіційної реєстрації  фонд почав співпрацювати з донорами, в тому числі і міжнародними — а це вже інший рівень допомоги, каже Катерина. Зараз благодійна організація є офіційним центром допомоги чотирилапим. 

Після офіційної реєстрації в травні 2022 року фонд “ХАТІКО ЮА” почав співпрацювати з донорами, в тому числі і міжнародними. Зараз благодійна організація є офіційним центром допомоги чотирилапим
Фото: благодійний фонд “ХАТІКО ЮА”

“Якщо знаходимо собаку чи кішку, ми її не утримуємо, а передаємо до центру, де її лікують. Своєю чергою ми оплачуємо центру догляд за твариною та її лікування. Згодом її передають до господарів чи до іншого місця утримання — притулку чи прихистку”, — уточнює волонтерка. 

Крім поодиноких тварин, волонтери надають допомогу на утримання чотирилапих в  притулках, прихистках та розплідниках. 

Крім поодиноких тварин, волонтери “ХАТІКО ЮА” надають допомогу на утримання чотирилапих в притулках, прихистках та розплідниках
Фото: благодійний фонд “ХАТІКО ЮА”

“Наразі потребують гуманітарної допомоги як самі тварини, так і їхні господарі, адже вони не мають коштів на їхнє утримання. До війни ми контактували із заводчиками чотирилапих через виставки собак, фонди та притулки. Наразі продовжуємо з ними спілкуватися.  Знаємо, що їм важко, адже у них багато тварин, тому намагаємося триматися всі разом”, — пояснює Катерина.

Міжнародні донори добре знають про ситуацію в Україні й хочуть допомогти зоозахисникам

Міжнародні донори, які допомагають фонду “ХАТІКО”, не мають представництва в Україні. Однак добре знають, яка наразі ситуація в країні, і хочуть допомогти зоозахисникам. Одним із таких донорів є англійський клуб захисту скайтер’єрів. Там поіменно знають українських господарів собак цієї породи і допомагають їм через волонтерів  краматорського фонду.

Одним із донорів є англійський клуб захисту скайтер'єрів. Там поіменно знають українських господарів собак цієї породи і допомагають їм через волонтерів краматорського фонду
Фото: благодійний фонд “ХАТІКО ЮА”

“Англійці зв’язалися з нами, ознайомили нас зі списком господарів скайтер’єрів в Україні і сказали: “Ми хочемо допомагати саме цим людям”. На кошти, які поступають від англійського благодійного фонду, за замовленнями українських господарів скайтер’єрів ми купуємо  все, що вони просять, а потім від імені англійців передаємо гуманітарну допомогу кожному із них”, — розповідає Катерина. 

Також українські благодійники взаємодіють з американським фондом “World Cenral Kitchen”, який годує людей у скруті. Краматорці уклали з організацією договір про допомогу, і зараз американський фонд передає корм для собак та кішок Донеччини.

Українські благодійники “ХАТІКО ЮА” взаємодіють з американським фондом “World Cenral Kitchen”. Краматорці уклали з організацією договір про допомогу, і зараз американський фонд передає корм для собак та кішок Донеччини
Фото: благодійний фонд “ХАТІКО ЮА”

“Як виходить, допомагаємо годувати тварин. Майже всі про нас уже знають”

Підгодовувати тварин  волонтерам  допомагає й дехто з місцевих. 

“Одного разу підприємець віддав нам 2 тонни кісток з м’ясом. Ми їх відвезли у притулки для тварин — в Бахмут, Слов’янськ та Краматорськ, а залишки потім роздали звичайним господарям чотирилапих. Виклали в соцмережах оголошення — і люди почали до нас звертатися. Хто пішки приходив, хто велосипедом приїжджав”, — розповідає волонтерка Катерина.

Підгодовувати тварин волонтерам “ХАТІКО ЮА” допомагає й дехто з місцевих
Фото: благодійний фонд “ХАТІКО ЮА”

Має фонд і власний ресурс. Волонтери  накопичують благодійні кошти, закуповують за них  корм для чотирилапих і доставляють тим, кому це потрібно. Замовлення отримують через соцмережі. Відправляють “Новою поштою” або з волонтерами, які везуть гуманітарну допомогу в безпечні райони  Донеччини.

“Як виходить у нас, так і комунікуємо, так і допомагаємо годувати тварин. Наразі майже всі про нас уже знають”, — стверджує Катерина.

Замовлення волонтери “ХАТІКО ЮА” отримують через соцмережі. Відправляють “Новою поштою” або з волонтерами, які везуть гуманітарну допомогу в безпечні райони Донеччини
Фото: благодійний фонд “ХАТІКО ЮА”

Як волонтери фонду евакуюють чотирилапих друзів

Ще однією важливою задачею краматорських благодійників в умовах війни є евакуація тварин.

Самі вони тварин не вивозять, а займаються пошуком транспорту.

“Ми знаходимося в Краматорську, і якщо самостійно будемо вивозити тварин, у нас не залишиться часу на спілкування з донорами, волонтерами та господарями тварин, яким терміново необхідна допомога. Щось одне:  або ми знаходимося тут і організовуємо та надаємо допомогу котам і собакам, або вивозимо їх самостійно. Евакуація це така справа — сьогодні я тут, а завтра мене немає. Я десь у Дніпрі чи в Києві”, — пояснює волонтерка. 

Гроші для евакуації тварин дають донори, а також збирають самі волонтери. Інколи вдається домовитися з перевізниками евакуювати чотирилапих безкоштовно. 

Пес, якого врятували волонтери “ХАТІКО ЮА” в Лисичанську. Він вже їде до нової родини у Київ
Пес, якого врятували в Лисичанську. Він вже їде до нової родини у Київ. Фото: благодійний фонд “ХАТІКО ЮА”

Також краматорському фонду вдалося налагодити зв’язок з київськими волонтерами, які допомагають військовим. Тепер вони опікуються й чотирилапими — вивозять їх у безпечні місця України.

“Безхатню собаку, яка народилася у нас під забором, навесні вкусив кліщ.  Після цього її стан погіршився. Ми швиденько, прямо серед ночі, передали її волонтерам. Вони відвезли її у ветеринарну клініку до Києва. Там собаку прооперували, і вже за тиждень її забрала одна сім’я, яка їхала до Німеччини. Тут би ми її не врятували, адже наразі у нас не працює жодна ветеринарна клініка — вони всі повиїжджали до Дніпра та інших безпечних міст”, — розповідає Катерина. 

“Безхатню собаку відвезли її у ветеринарну клініку до Києва. Там собаку прооперували, і вже за тиждень її забрала одна сім’я, яка їхала до Німеччини
Фото: благодійний фонд “ХАТІКО ЮА”

Часто за допомогою до краматорських волонтерів звертаються господарі великих собак. Адже не всі евакуаційні перевізники беруть чотирилапих пасажирів. 

“Всі, хто хотів виїхати зі своїми собаками, телефонували нам і просили знайти для них машину. Коли в автобусі їде 4-5 собак, вони займають пів автобуса. Тому ми знаходимо машини, водії яких погоджуються евакуювати пасажирів з тваринами”, — зазначає Катерина Оніщенко.

“На сьогодні в Краматорську не вистачає ветеринарів”

Якщо до повномасштабної війни в Краматорську працювали 1 державна та 2 приватні ветклініки, то зараз в місті ситуація погіршилась.

“На сьогодні в Краматорську не вистачає ветеринарів. В місті залишилося лише 2 лікарі, які оперують собак. Також вони виїжджають на виклик. Тому наші волонтери консультують людей, до якого ветеринара і куди саме вони можуть звернутися з тим чи іншим захворюванням тварини. Крім того, за запитом ми доставляємо ліки”, — каже волонтерка Катерина.

Вона зазначає: тварини, як і люди, психічно страждають від бойових дій. Тож благодійники шукають можливостей реабілітувати їхню психіку.

Тварини, як і люди, психічно страждають від бойових дій. Тож благодійники шукають можливостей реабілітувати їхню психіку
Фото: благодійний фонд “ХАТІКО ЮА”

Як звернутися за допомогою до краматорських волонтерів та як їм допомогти

Поки що ситуація в Краматорську більш-менш стабільна. До благодійної організації люди в основному звертаються за кормом, рідше — за ліками

“Зараз літо. Тому, чесно кажу, з собаками і котами проблем майже немає. Однак ми не розслабляємося. Якщо господарям тварин потрібна термінова волонтерська допомога, звернутися можна через нашу фондову сторінку за посиланням, або через месенджер чи соцмережі. Ми спробуємо допомогти всім,  кому зможемо”, — говорить волонтерка Катерина Оніщенко.

Якщо ви бажаєте допомогти благодійному фонду “ХАТІКО ЮА”, можете переказати кошти на їхній рахунок за цим посиланням.                                                                                                                                                                                                                       

* * *

Через російську агресію люди мусять поспіхом евакуюватися в пошуку спокою. Недобросовісні господарі залишають своїх тварин замкненими у квартирах та будинках. У Селидовому вирішили рятувати таких чотирилапих від смерті. Куди саме звертатися, щоб допомогти кинутим тваринам, читайте тут.

Читайте також: 


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...