2018 в ОРДЛО: зміна влади, “вибори” та їх наслідки


image
Фото з відкритих джерел

За 2018 рік на непідконтрольній території стався ряд змін. В першу чергу, бойовики зайнялися перерозподіленням влади. Вперше за роки ведення бойових дій, в ОРДЛО провели так звані “вибори”.  Їх не визнала жодна європейська держава, але псевдоголосування не скасували. Пропонуємо разом згадати знакові зміни на непідконтрольній території.

 

31 серпня 2018 року лідера так званої “ДНР” Олександра Захарченка підірвали в кафе “Сєпар”. Він помер в лікарні. Про це відразу повідомили  ряд російських видань, видань бойовиків та очевидці.
“За нашими даними ця інформація відповідає дійсності і ми вважаємо, що це результат міжусобних війн”, – розповіла прес-секретар СБУ Олена Гітлянська в коментарі телеканалу СТБ.

Підірвали ватажка так званої ДНР  під час поминок Йосифа Кобзона. Відомо, що від вибуху також постраждали троє сепаратистів. Серед них права рука Захарченка  голова так званого мінфіну самопроголошеної “ДНР” Олександр Тімофєєв.
Вибуховий пристрій заклали в ресторані, де часто відпочивав лідер бойовиків. Його замаскували під лампу. Представники угруповань сепаратистів заявили, що затримали українських диверсантів. І ті підтвердили причетність до вибуху України. Українські спецслужби спростовують такі звинувачення. Заявляють, що кого саме затримали на окупованих територіях – не знають.

Вбивство ватажка бойовиків Захарченка потягло за собою перерозподіл влади у т.з. “ДНР”. На заміну йому відразу призначили Дмитра Трапєзнікова.

 

“У зв’язку з трагічною смертю глави ДНР Захарченка О.В., покласти тимчасове виконання обов’язків глави ДНР на заступника голови Ради міністрів ДНР Трапєзнікова Дмитра Вікторовича”- сам оголосив про так званий указ про своє призначення Трапєзніков для російських“ЗМІ”.

Однак керував він недовго. Всього тиждень. 7 вересня у так званій “прокуратурі” самопроголошеної “республіки” заявили, що таке призначення на посаду не легітимне.

“Трапєзніков не є першим заступником голови Ради міністрів “ДНР”. Така посада взагалі не передбачена”, – почали заявляти бойовики.

Новим “очільником” бойовиків на окупованих територіях Донецької області став Денис Пушилін. Він балотувався від партії Мавроді в парламент. Також проти нього оголошені персональні санкції. Терорист перебуває в розшуку Генпрокуратури України.

Незабаром бойовики прийняли рішення провести так звані вибори на окупованих територіях, щоб обрати нових ватажків та “депутатів”. Відбулися вони 11 листопада.

Проведення незаконних виборів не відповідало положенням Мінських угод, на цьому неодноразово наголошувала як українська влада, так і представники провідних країн Європи.

“Російська Федерація в традиційній для себе манері робить це лише для того, щоби спочатку усунути своїх попередніх маріонеток, які були безпосередньо задіяні у вбивствах, тортурах, в порушенні законодавства. І сьогодні робить Росія цей крок лише для того, щоб “обрати” вже призначених ними наступних маріонеток”, – зазначав президент України Петро Порошенко.

На українській стороні жителів з окупованих територій, за допомогою плакатів, попередили, що участь в так званих “виборах” вважається державною зрадою. Плакати розмістили  в різних соціальних об’єктах в прифронтових містах. В СБУ заявляють — це не їх плакати, а волонтерів.

2018 в ОРДЛО

9 листопада  під час брифінгу щодо голосування на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської області, СБУ оприлюднила попередні результати виборів. І заявили – результати були сфальсифіковані задовго до так званого волевиявлення.

“За нашими даними попередньо уже намалювали для підтримки, вірніше перемоги  Пушиліна в “ДНР” 55%, за Пасічника в “ЛНР” 63% людей. Явку мають показати 70% виборців”, – розповів глава СБУ Василь Грицак.

Цікаво, що явку на “виборах” вирішили забезпечити дешевими продуктами біля входу та завдяки адмінресурсу.

2018 в ОРДЛО

Бюлетені, які видавали виборцям в самопроголошеній “ЛНР”, друкували на двох мовах: українською та російською. А в “ДНР” ці папірці були лише російською.

Поруч з умовними “дільницями” в самопроголошених “республіках” розмістили палатки, в яких продавали  продукти за спеціально зниженими цінами. Продавали тим, хто приходив голосувати.

Але в деяких місцях такі акції пройшли безкоштовно. Так, в соціальних мережах, користувачі повідомляли, що невідомі люди давали ваучери на поповнення мобільного рахунку та по 4 кілограми картоплі в одні руки на так званих виборчих дільницях.

2018 в ОРДЛО

“Явка на вибори буде великою, тому що наш народ не треба змушувати йти на вибори”, – повідомив ватажок “ЛНР” Леонід Пасічник.

Але самі люди журналістам розповіли інше.

“Ми взагалі звідти поїхали на ці дні. Там погано живеться, ви так і скажіть всій Україні. Навіщо нас там залишили? Стоять підприємства, в місті немає людей, автостанції порожні, нікого немає. Наші люди рабами в Росії стали. Неправда, що там зрадники. Люди чекають на Україну”,  – розповіла жителька окупованих територій у коментарі ТСН.

В той самий час так звана “влада” самопроголошеної ЛНР змушувала  людей голосувати за Пасічника. За даними української розвідки, Підприємства та установи отримали наказ складати список людей, які голосують за чинного очільника “ЛНР”. За неявку на виборчій дільниці, людям погрожували звільненням. Також так звана “місцева влада” повідомила про обов’язкову явку на псевдовибори студентів.

В той час окупанти повідомили про високу явку.

“Зафіксована дуже висока явка на виборах голови та депутатів Народної Ради Луганської Народної Республіки, яка склала 77% від загального числа виборців ” повідомили у т.з. ЦВК ЛНР.

Крім того, у Донецьку заявили про приїзд іноземних спостерігачів.

“Я назву вам декілька прізвищ, які заявлені як спостерігачі на цих виборах. Наприклад, в ДНР: в якості міжнародних спостерігачів очікується більше 40, як вони заявляють, з 22 країн світу. Серед яких, наприклад, громадянин Франції, Ніам, 78-го року народження, журналістка, співробітниця прес-служби МГБ ДНР. Так само громадянин Франції, колишній бойовик “П’ятнашки”, викладає французьку мову у навчальному закладі Донецька”, – розповів глава СБУ Василь Грицак.

Слід зазначити, що в день псевдовиборів зранку на окупованих територіях був відсутній мобільний зв’язок в мережах Vodafone Україна та місцевий “Фенікс”. Про це писали жителі з непідконтрольної українській владі території.

В підсумку конкурсу очільників так званих “ЛДНР” нічого не змінилось. Самопроголошена “влада” окупованих територій залишилась незмінною.

“На 13:00 12 листопада оброблено 100% бюлетенів з усіх 408 виборчих комісій. І голоси виборців за кандидатів на посаду глави ДНР розподілилися наступним чином: Єстіфєєв Роман Миколайович – 7, 75%, Медведєв Володимир Анатолійович – 6,05%, Пушилін Денис Володимирович – 60,85%, Хроменков Роман Олександрович – 14, 2%, Шишкіна Олена Миколаївна – 9,03%.”- повідомили у т.з. “ЦВК” “ДНР”.

Також, спочатку на сайтах бойовиків писали, що жоден бюлетень не зіпсували, але пізніше здогадались виправитись – заявили про 1,3% та 1,4% не зарахованих голосів.

2018 в ОРДЛО

Для організаторів так званих “виборів” закон передбачає покарання до 15 років тюрми.

Але поки що тільки санкції.

Європейський  Союз запровадив санкції проти осіб, причетних до проведення “виборів” у самопроголошених “ЛНР” і “ДНР”. Рішення є в Офіційному журналі ЄС.

Вони стосуються дев’ятьох людей, які причетні до організації “псевдовиборів” . У цей список потрапили:

  1. Так званий “Голова ЛНР” Леонід Пасічник.
  2. Умовна очільниця  незаконної “ЦВК ДНР” Ольга Позднякова.
  3. “Глава самопроголошеної “ЦВК ЛНР” Олена Кравченко.
  4. Так звана “Глава парламенту “ДНР” Володимир Бідьовка.
  5. Самопроголошений “Глава парламенту “ЛНР” Денис Мірошниченко.
  6. Незаконний “Заступник глави ЦВК ДНР” Олексій Найденко.
  7. Самопроголошений “Секретар “ЦВК ДНР” Володимир Висоцький.
  8. Так званий “Заступник голови “ЦВК ЛНР” Максим Свідченко.
  9. Незаконний “Секретар “ЦВК ЛНР” Катерина Терещенко.

За оцінками українських політологів, на непідконтрольних територіях встановлена влада, що повністю контролюється з Кремля. Дослідження правозахисників, що проводили цього року, доводять, що на окупованій території продовжують викрадати людей, незаконно карати їх, а також використовують ув’язнених ще до початку війни як робочу силу. При цьому багато підприємств зупинились, а екологи застерігають про погіршення загальної екологічної ситуації в регіоні. Однак чіткого плану повернення анексованих територій в України досі немає.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Останні новини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: