24 січня 2015 року росіяни обстріляли прифронтовий Маріуполь з важкої зброї. Тоді вбили 29 мешканців мікрорайону “Східний” та поранили ще близько сотні. До 2022 року ця трагедія була наймасштабнішою для міста з початку російської агресії.
Обстріл мікрорайону “Східний” у Маріуполі
Вранці 24 січня 2015 року мікрорайон “Східний”, де живуть тисячі маріупольців, бойовики обстріляли з реактивних систем залпового вогню “Град” і “Ураган”. Це був вихідний день, багато містян вже відправились на закупи, хтось ще спав у себе вдома.
Снаряди влучили в багатоповерхівки, магазини, кафе, ринки, попадали посеред вулиць. Тоді загинули 29 людей. 1 з них військовослужбовець, інші — цивільні. Серед загиблих були двоє дітей. Внаслідок атаки 92 людини зазнали поранень різного ступеня тяжкості. Серед них п’ятеро — діти.
Окупанти знищили мурал з постраждалою дівчинкою, аби стерти згадку про свій злочин
Серед поранених дітей була 6-річна Мілана. Її мама загинула, прикривши собою доньку. Мілана стала відомою після того, як 2018 року київський стріт-арт художник Саша Корбан намалював її на 15-поверхівці на проспекті Миру.
Після окупації Маріуполя 2022 року росіяни, знищуючи сліди своїх злочинів, зафарбували вцілілий мурал. А замість нього намалювали на стіні будинку російський прапор з написом “Санкт-Петербург Мариуполю”.
Правосуддя і відповідальність за теракт
Обстріл 24 січня правоохоронці кваліфікували як теракт і затримали місцевого ексспівробітника ДАІ Валерія Кірсанова. Він зізнався, що коригував атаку росіян і начебто передав окупантам координати позицій українських силовиків на східній околиці Маріуполя.
Суд визнав Кірсанова винним у створенні терористичної організації та незаконному поводженні зі зброєю. Його засудили до 9 років тюрми, але за 2 місяці звільнили від покарання за “законом Савченко”, відповідно до якого заарештованому в СІЗО зараховують один день за два. Коли Кірсанов вийшов на волю, невдоволені маріупольці облили його зеленкою та томатним соком.
Валерій Кірсанов залишився жити у Маріуполі. Навесні 2022 року він сам загинув від російського обстрілу.
Міжнародні розслідувачі встановили також 9 російських офіцерів, причетних до обстрілу “Східного”. Україна подала позов до Міжнародного суду. Та поки що інформації щодо вироку немає.
У пам’ять про жертв теракту в мікрорайоні “Східний” встановили меморіальний знак. Там маріупольці щороку збиралися на річницю трагедії, аби вшанувати пам’ять загиблих.
24 лютого 2022 року, коли росіяни почали атакувати Маріуполь, “Східний” разом з іншими околицями міста першим опинився під вогнем окупантів. Вже тоді в місті загинула одна людина і шестеро зазнали поранень, у тому числі дитина. Того дня росіяни пошкодили у місті 27 будинків та 5 автомобілів.
Нині кількість маріупольців, яких вбили росіяни, за різними підрахунками становить близько 100 тисяч.
Нагадаємо, одна з наймасштабніших трагедій у Маріуполі від початку відкритої війни сталася 16 березня 2022 року. Того дня російські війська поцілили бомбами у Драматичний театр у центрі міста. За різними даними, під час бомбардування театру загинули від 300 до 600 мирних мешканців, які переховувались там від обстрілів.
Читайте також: