4 причини пройти тест і що потрібно знати про вірус ВІЛ і СНІД
За даними Центру громадського здоров’я, в минулому році в Україні проживали близько 244 тисяч хворих на ВІЛ людей. Кожний другий інфікований не знає про свій діагноз. Але в МОЗ заявляють, що через це вірус поширюється значно швидше. Тож ми зробили підбірку з 4 причин пройти тест на ВІЛ/СНІД, розповімо де можна його безкоштовно пройти, та що потрібно знати про цей вірус.
1 грудня у всьому світі відзначають день боротьби зі СНІДом. Цей день вважають днем пам’яті жертв цього вірусу, а також розповсюджують інформацію, як вберегтись від цієї хвороби та закликають перевірити себе. Декілька фактів ми наведемо нижче.
Чим відрізняється ВІЛ від СНІДу?
ВІЛ — це початковий вірус, який викликає дефіцит імунної системи людини. Він вражає і поступово знищує клітини імунної системи людини, які захищають організм від інфекцій. ВІЛ призводить до розвитку СНІДу впродовж 8-10 років. СНІД — це вже набутий синдром імунодефіциту. Тобто вірус буквально руйнує імунітет, через що з’являється комплекс захворювань.
Як виявити вірус?
ВІЛ або СНІД неможливо виявити за зовнішніми факторами. Хвороба протікає в крові, тому виявити її можна тільки за допомогою аналізу. Однак, з моменту інфікування вірус не проявляється в організмі протягом 3-6 місяців. Тому навіть після першого тесту існує ймовірність не побачити вірус. Через це медики рекомендують робити регулярно повторний аналіз через 3-6 місяців після можливого зараження.
Як передається ВІЛ?
В більшості випадків ВІЛ передається під час сексу. Щоб захиститись, потрібно використовувати презервативи, а також не вступати в статеві відносини з незнайомцями. Слід зазначити, що ВІЛ не передається при оральному сексі.
Оскільки вірус знаходиться в крові, заразитися можна навіть під час манікюру або татуювання. Тому дуже важливо, щоб для ін’єкцій та татуювання використовувались лише одноразові стерильні шприци та голки. А інструменти мають стерилізуватись.
Вірус імунодефіциту передається також від матері до дитини під час вагітності, пологів або грудного вигодовування. Тому, якщо майбутня матір знає про свій статус, лікарі проводять антиретровірусне лікування під час вагітності й пологів. А дітей народжують не природним шляхом, а завдяки кесаревого розтину. Годувати лікарі рекомендують штучною їжею.
Однак, існує і група ризику, яка найбільше вразлива до захворювання.
“Група ризику — це чоловіки, які займаються сексом з іншими чоловіками, це жінки, які займаються комерційним сексом, люди, які приймають наркотики, підлітки. Це і є ті люди, у яких ризик заразитись ВІЛ значно вище, ніж в іншого населення”, — розповіла Вільному радіо головний лікар Центру надання першої медико-санітарної допомоги Бахмута Світлана Шабаліна.
ВІЛ не передається через їжу, рукостискання, слину, блювотиння, комах, побутові предмети тощо.
Як вилікувати ВІЛ?
Станом на кінець 2019 року вчені досі шукають ліки проти цього вірусу. Наразі можливо лише притупити дію вірусу завдяки антиретровірусній терапії. Лікування відбувається протягом усього життя.
Якщо хворий на ВІЛ дотримується часу і приймання ліків, то це допоможе уповільнити руйнування імунітету. В Україні це лікування є абсолютно безкоштовним.
4 причини здати тест на ВІЛ
Це швидко, просто і безкоштовно. Всі тести на ВІЛ і СНІД в Україні безкоштовні. Їх можна пройти в місцевій лікарні. Зазвичай результат відомий вже через 15 хвилин.
“В амбулаторії у свого сімейного лікаря в кожній амбулаторії в нас є в нормальному обсязі експрес-тести на ВІЛ, і цього тижня просто запрошуємо усіх прийти й здати цей тест” — каже Світлана Шабаліна.
Наразі в лікарні висить ось такий постер “Не будь дитиною”, який закликає пройти тест на ВІЛ.
Спокій або планування. Той, хто пройшов тест, може бути й далі впевненим, що зі здоров’ям все добре. Або ж вчасно почати курс лікування.
Подбати про здоров’я майбутньої дитини. Якщо вагітна жінка раніше дізнається про діагноз ВІЛ, то існує велика ймовірність врятувати дитину від цього вірусу.
Завчасно вберегти своє здоров’я. Якщо тест покаже у людини все ж позитивний результат на ВІЛ, то це не кінець життя. Чим раніше людина дізнається про діагноз, тим більше можна зробити для захисту імунітету. Тим паче це безкоштовно.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.