Сьогодні виповнюється 206 років з дня народження Тараса Шевченка — українського поета, письменника та художника. Про цю постать знають як в нашій країні, так і поза її межами.Та журналісти Вільного радіо зібрали його незвичні інтерпретації. Такі у школі покажуть хіба що з ініціативи вчителя, але точно не в підручнику.
Факт 1: Шевченко сам себе зображує в щоденниках модником.
В біографіях, які надають шкільні підручники, Тарас Шевченко часто зображується мучеником. Але є і факти з його біографії, які говорять про вдалі моменти його життя.
Наприклад, є свідчення, що вже малюючи портрети в Петербурзі, Шевченко добре заробляв і у своїх щоденниках розповідав про дороге та модне пальто за 100 рублів (колосальні на той час гроші).
Факт 2: За антицарські висловлювання та мотиви творів, Шевченка популяризували й в Радянському Союзі.
Факт 3: Тарас Шевченко – один з найпопулярніших митців України всіх часів. Тож увіковічувати його продовжують і досі. Пам’ятники вже не так популярні, адже їх вистачає: 1256 розташовані на території України та майже півтори сотні розмістились у 35 країнах. А тепер зображення поета та письменника використовують, як принт для футболок, світшотів та чашок.
Факт 4: Тарас Шевченко є навіть на іншій планеті
На Меркурії є кратер діаметром 137 кілометрів, який назвали на честь Тараса Григоровича.
Факт 5: Сучасники перевтілюють поета у найрізноманітніші образи. Так, в Києві демонстрували “Квантовий стрибок Шевченка”. У ній він постав у образах Людини-павука, Девіда Боуі, Фріди Кало та інших.
Принти цих образів показували й у київському метро. Та не всім вони прийшлися до душі. Чоловік, який назвався громадським активістом, порізав стилізовані портрети Шевченка, бо вирішив, що таке мистецтво паплюжить символ України.
Також Шевченка можна “вдягнути” на себе. В інтернеті є світшоти з українським поетом. Ціни стартують від 300 грн.
Факт 6: Ну а Донеччина вшанувала постать Кобзаря тим, що назвала його прізвищем — Шевченко — найбільшу кількість міст, сіл та селищ. Прізвище українського поета можна зустріти на мапі області цілих 17 разів. Це абсолютний рекорд однакових топонімів Донеччини.
В Бахмуті ж триває збір підписів під петицією про встановлення пам’ятника Тарасу Шевченку на місці колишнього пам’ятника Леніну. Такий пам’ятник стояв в Бахмуті до початку 1970-х в центральному парку культури та відпочинку. Потім його демонтували, оскільки він, за спогадами мешканців, був зроблений як садово-паркова скульптура з недостатньо довговічного матеріалу. Аби петицію розглянули органи місцевого самоврядування, місцевим активістам потрібно зібрати ще мінімум 200 голосів впродовж наступних 19 днів. Підтримати петицію можна тут.
Читайте також: