Вже наприкінці 2021 року в Україні вперше може з’явитись технологія 5G. Міністерство цифрової трансформації планує закупити перші частоти для запуску цієї мережі мобільного інтернету. Але як кажуть в Мінцифрі, вона не просто зробить швидшим інтернет, а й впровадить зміни в освіті, медицині та інших галузях.
Про впровадження технології 5G розповідає у своїй колонці на “Економічній правді” керівник напряму розвитку мобільного інтернету Міністерства цифрової трансформації України Станіслав Прибитько.
Зараз майже в будь-якій точці світу людина може поспілкуватися через інтернет за допомогою смартфона без підключення до локальної мережі або Wi-fi. Все це можливо лише за допомогою мобільного інтернету. Наразі існують мережі 2G, 3G, 4G та найновітніша 5G. Простою мовою — чим більше цифра, тим швидше і якісніше зв’язок.
(Фото: з відкритих джерел)
В багатьох країнах зараз працює 4G, а подекуди є навіть 5G. Але в Україні якість мобільного інтернету покращилась лише кілька років тому, коли 3G замінила мережа 4G. Та вже наприкінці цього року влада планує почати впроваджувати ще більш швидкий інтернет — 5G.
“Згідно з даними тестів 7 американських операторів, середня швидкість 5G в загальному доступі становить 100-250 Мбіт/с на частотах 850 МГц та 2,5 ГГц. Але може досягати позначки в 1,5 Гбіт/сек, використовуючи частоти вище 30 ГГц. А у 4G швидкість у межах 15-50 Мбіт/с”, — розповідає Станіслав Прибитько.
Крім швидкого інтернету нова технологія також дозволяє підключитися більшій кількості людей. Наприклад, якщо у вас на смартфоні ловить 4G, то до цього сигналу можуть приєднатися кілька тисяч приладів. До сигналу 5G одночасно можуть підключитись до мільйона девайсів.
Освіта. Завдяки швидкому мобільному інтернету, за словами представника Міністерства цифрової трансформації, вдасться покращити якість дистанційного навчання, а також внести різноманітність та цікавість до навчання за допомогою технологій.
(Фото: Центр KOD)
“5G забезпечить широкосмуговий зв’язок для підтримки додатків віртуальної та розширеної реальності, забезпечуючи дистанційне навчання та багатший навчальний досвід. Учні зможуть відвідати інші країни, планети або навіть здійснити екскурсію тілом людини завдяки віртуальній реальності (VR). Так буде можливо, наприклад, під час вивчення Давнього Риму, віртуально прогулятися Колізеєм, прикрашеним так, як це було майже 2000 років тому. Якісне підключення означає кращий сигнал у ході презентацій, лекцій та віртуальних занять у режимі реального часу і без будь-яких затримок”, — каже Станіслав Прибитько.
Крім того, завдяки швидкому інтернету ті ж репетитори зможуть підвищувати ефективність занять, адже відео не будуть довго завантажуватись.
Медицина. 5G може також допомогти проводити складні операції навіть в невеличких містах. За словами посадовця Міністерства цифрової трансформації, завдяки спеціальному обладнанню хірурги можуть дистанційно робити операції людям, яких неможливо транспортувати. Такий кейс є в Кореї.
(Фото: Розумна лікарня Samsung. Джерело: Mozocare.com)
“У січні 2020 року корейський оператор KT Corporation та Медичний центр Самсунг відкрили розумну лікарню 5G. У ній прокладена корпоративна мережа для надшвидкої передачі даних. Однією з особливостей є цифрова діагностика патологій. Раніше її процес займав 20-40 хвилин. До того ж в їхніх операційних використовуються роботи, які подають хірургічне обладнання та забирають медичні відходи, зменшуючи вірогідність зараження пацієнтів”, — наводить приклад керівник напряму розвитку мобільного інтернету Міністерства цифрової трансформації України Станіслав Прибитько.
Автоматизація і виробництво. У 21 столітті чимало підприємств переходять на автоматизацію і замінюють працю людей на роботів. Загалом це роблять для підвищення прибутку, адже подекуди роботи ефективніші, й не потребують зарплати. Крім того, деякі професії можуть бути шкідливими для людини, але абсолютно безпечними для того ж робота. А 5G дозволить підприємству, яке впровадило роботизовану систему, зробити обладнання більш стабільним через швидкий інтернет.
(Фото: з відкритих джерел)
“Завдяки датчикам та робототехніці можна оптимізувати роботу оптових складів. Моніторити залишок на полицях, автоматично знаходити та пакувати товар, відвантажуючи його без втручання людини в процес”, — пояснює Прибитько.
Автопілоти й дрони. Вже не перший рік як у світі впроваджують автомобілі, які можуть їздити без допомоги водія. В деяких сучасних серійних машинах, які ви можете бачити на вулицях свого міста, вже з заводу встановлений автопілот. Але якщо в країні впровадять швидкий мобільний інтернет, то штучний інтелект автопілоту зможе ефективніше працювати, а керувати транспортом можна буде віддалено.
(Фото: з відкритих джерел)
Так само в Мінцифрі розповідають про ідею використання дронів в якості спостерігачів, наприклад, за незаконною вирубкою лісів в режимі онлайн. Для того, щоб дрон передавав якісну картинку — потрібен швидкий інтернет. Так само дрони зможуть з високою чіткістю і якістю генерувати топографічні карти за кілька секунд, тоді як зараз на це потрібно витратити значно більше ресурсів та часу.
Читайте також: