Свята і події 9 листопада
Фото: depositphotos

Сьогодні святкуємо День української писемності та мови. О 10:00 на радіо транслюватимуть диктант національної єдності. Долучайтеся!

 

Що відзначають 9 листопада:

– 9 листопада — Міжнародний день боротьби проти фашизму і антисемітизму.

Цього дня в 1938 році  в Німеччині та Австрії відбулася “Кришталева ніч”. Це була перша жорстока масова акція Третього рейху проти євреїв. 91 єврея вбили, а 30 тисяч чоловіків вивезли в концентраційні табори, де їх катували протягом кількох місяців. Більше тисячі з полонених померли. Понад 1 600 синагог пограбували та 267 спалили.  Назву придумали вже згодом, тому що по всіх вулицях того дня лежало розбите скло вікон.

Кришталеву ніч називають передвісником Голокосту. Свідок тих подій у Лейпцигу Олександр Харі розповідає:

“Вони вривалися в наші будинки, ламали все поспіль, ґвалтували дівчат на вулицях, тягли старих за бороди, вони палили наші храми. Вони вдерлися до нас і наших сусідів і викидали меблі з вікон, били нас усіх. Це були погромники з Гітлер-югенд, запеклі головорізи. То була жахлива ніч”.

– Цього дня в Україні щорічно відзначаємо День української писемності та мови. За православним календарем це день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця — послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія.

У День української писемності та мови за традицією покладають квіти до пам’ятника Несторові Літописцю, відзначають найкращих популяризаторів українського слова, заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою. Також 9 листопада стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика.

На українському радіо традиційно проводять радіодиктант національної єдності. Цю акцію започаткували з 2000 року. І відтоді щороку всі охочі можуть написати диктант під диктовку радіо. Аби не лише з’ясувати, наскільки добре ви знаєте українську мову, а й показати єдність з усіма, хто любить і шанує українське слово.

9 листопада відбулися такі історичні події:

– Цього дня в 1956 році в СРСР ухвалили документ, який забороняв українським повстанцям повертатися додому — в західні області Радянської України.

Згідно з цим документом, 60 тисяч людей, які відбували покарання за участь у повстанському русі та за “контрреволюційні” злочини, відправили у місця колишнього ув’язнення. Щоб продовжити дискредитацію національно-визвольного руху, радянська влада проводила заздалегідь зрежисовані судові справи над членами ОУН та іншими повстанцями.

– В 1989 році почалося руйнування Берлінської стіни.

Цього дня ухвалили рішення пропускати людей на пунктах пропуску між поділеним тоді містом. Відкриття кордону транслювали по телебаченню, а також понад сотні тисяч німців зібралися біля Берлінського муру. Але охорона та візовий режим тривав до 1 липня 1990 року.


Завантажити ще...