Як російська армія обирає цілі для ударів — невідомо нікому, тож нерідко вони б’ють по житлових будинках та інших об’єктах, де можуть бути цивільні. Тож про всяк випадок варто знати, як діяти в екстреній ситуації та що не можна робити під завалами. Більше про це — в матеріалі-інструкції.
Про те, як діяти, якщо опинився під завалами, ми поговорили з речником Державної служби з надзвичайних ситуацій у Бахмуті Станіславом Балдіним.
Не намагайтеся звільнитися, розбираючи завали. Речник ДСНС пояснює: якщо людина опинилася під завалом, потрібно знайти вільне місце, куди можна переміститися. А якщо поруч є гострі предмети — слід спробувати відсунути їх.
“Рекомендується не здійснювати спроби самостійно вибратися з-під завалів. Також слід намагатися зміцнити стелю в помешканні уламками меблів, конструкцій будинку, які є поряд”, — пояснює Станіслав Балдін.
Як вижити під завалом?
За можливості треба закрити органи дихання тканиною, в ідеалі зволоженою. Вона допоможе мінімізувати потрапляння пилу в ніс та рота.
Спробуйте подзвонити до служби порятунку. Якщо поруч є телефон, варто набрати поліцію за номером 102, рятувальників — 101 або екстрену службу за номером 112. Розкажіть їм, де ви опинилися під завалом, скільки поверхів має будівля та скільки поруч з вами людей.
Однак зазвичай, коли стається обвал, працівники екстрених служб про нього вже знають, тож незабаром приступлять до рятування людей з-під завалів.
Подавайте сигнали, що ви живі. Якщо людина опинилася під завалом, їй треба старатися залишатися притомним якомога більше, щоб подати сигнал рятувальникам.
“За можливості треба визначити своє місце перебування під завалом якимось сигналом, звуком або стукаючи по трубах і батареях. Намагайтеся перебувати якомога довше у свідомості: можна читати вірші, співати пісні тощо”, — пояснює представник ДСНС Станіслав Балдін.
Він зазначив, що слід прислуховуватися, коли рятувальники розбирають завали. Бригада час від часу зупиняє усі роботи по розбору, щоб створити “хвилину тиші” й намагатися почути людей, які могли опинитися під грудою каміння. Саме в цей момент слід якомога голосніше кричати та подавати сигнали, щоб рятувальники знали, де ви знаходитеся — це чи не найважливіші дії під завалами.
Не “підсвічуйте” собі вогнем.
“Ні в якому разі не запалювати вогонь (запальничку, сірники), що може призвести до вибуху”, — пояснює рятувальник.
Що робити, якщо кінцівку притиснуло уламком будинку? Якщо частину тіла притиснуло уламком, треба одразу почати масажувати ділянку тіла поруч, кажуть у ДСНС. Це потрібно, щоб підтримати циркуляцію крові та врятувати кінцівку.
Спробуйте допомогти іншим. Якщо ви у свідомості та можете пересуватися, допоможіть вибратися у безпечне місце дітям, жінкам, літнім людям та людям з інвалідністю.
“У разі наявності необхідних знань і навичок надати домедичну допомогу постраждалим”, — каже Станіслав Балдін.
Як правильно евакуюватися у зруйнованому будинку. Якщо ви не на першому поверсі й маєте змогу вибратися зі зруйнованого будинку, слід дотримуватися двох правил:
Нагадаємо, також ми розповідали, як розпізнати переохолодження та обмороження, як запобігти цьому та яку допомогу можна надати людині.