Підтримати
павич з Лісового намиста
Фото з джерел окупантів

За понад 10 років історії унікальної екостежки “Лісове намисто” в Ямполі його відвідали десятки тисяч українців. Нині ці місця окуповані росіянами, інфраструктура стежки знищена, а екзотичні тварини зі зруйнованих вольєрів — кенгуру, страуси та альпаки  —  розбіглися по лісах.

 

Про це Вільному радіо розповідає директор держпідприємства “Лиманське лісове господарство” Олексій Приходько.

“На території екологічної стежки “Лісове намисто” були “прилети” [російської] артилерії, прилетіли кілька касет артилерійської установки реактивно-залпового вогню “Град”. Цей об’єкт та лісництво зруйновані,  і майже вся інфраструктура (в тому числі вольєри) знищені. Торік екостежку відвідали близько 25 тисяч людей. Ми втратили об’єкт, який мав не лише рекреаційний потенціал, а й просвітницький та природоохоронний”, — розповідає Олексій Приходько.

Тварини, які жили у вольєрах на території парку, загинули або розбіглися. 

тварини з екостежки Лісове намисто збігли
Поні з “Лісового намиста” на волі після руйнування вольєрів. Фото з окупаційних джерел


Навіть якщо вони вціліли під час обстрілу, ймовірно вони не вижили  —  для життя у дикій природі Донбасу вони не пристосовані.

“Тварини частково вбиті “прилетами” “Градів”, частково вони збігли на волю, адже вольєри були зруйновані. Вони не виживуть, це альпаки, кенгуру, австралійські страуси, носухи та єноти-полоскуни. В наших умовах вони не зимують. Вони жили у вольєрах, в опалюваних приміщеннях”,  —  каже очільник Лиманського лісового господарства. 

влучання у будівлю в Лимані
Головна будівля Лиманського лісгоспу. Фото: Facebook/ Алексей Приходько
територія Лиманського лісгоспу
Пожежа на території Лиманського лісгоспу. Фото з окупаційних джерел
розбомблена територія Лиманського лісгоспу
Розбомблена територія Лиманського лісгоспу. Фото з окупаційних джерел
розграбована територія Лісового намиста
Територія “Лісового намиста” після російського вторгнення. Фото з окупаційних джерел


Про те, що лісами бродять ці тварини, повідомляли мешканці у місцевих телеграм-каналах, каже він. 

“Були повідомлення, що африканські антилопи розбіглися по нашому лісу в районі Райгородка. Є відео і як вояки “ДНР” годують страусів на нашій екологічній стежці”,  — зазначає Олексій Приходько.

страуси біля Лиману на волі
Страуси зі страусиної ферми, яка була поруч. Фото з окупаційних джерел

 

Для довідки:
Еколого-пізнавальну стежку “Лісове намисто” створили 2011 року в Ямпільському лісництві, яке знаходиться у лівій притоці Сіверського Дінця на кордоні з Луганською областю. Гуляючи 2-годинним маршрутом стежки повз 12 зупинок з тематичними майданчиками та інформаційними стендами, відвідувачі дізнавались багато цікавого про ліс та його мешканців.

Візитівкою парку було лісове озеро з дикими птахами, паромна переправа на острів Кохання з багаторічними деревами, дендропарк “Мелодія лісу” з близько 200 видами рослин. У зоопарку жили єноти, коні, альпаки, носухи, кенгуру, лебеді, гуси, кабани та інші тварини. Для відпочинку були альтанки та дитячий майданчик з лабіринтом.

“Здебільшого стежку відвідували діти, які приїздили до нас організованими групами, а також приїздили люди на сімейний відпочинок”,  —  каже співрозмовник.  

парк Лісове намисто у Лимані
Так виглядала територія “Лісового намиста” до російського вторгнення. Фото: www.greentour.dn.ua
дендропарк у Лісовому намисті у Лимані
Так виглядав дендропарк у “Лісовому намисті” до російського вторгнення. Фото: www.greentour.dn.ua
парк Лісове намисто у Лимані
Фото: www.greentour.dn.ua

парк Лісове намисто у Лимані

парк Лісове намисто у Лимані

парк Лісове намисто у Лимані

парк Лісове намисто у Лимані

парк Лісове намисто у Лимані

парк Лісове намисто у Лимані
Фото: www.greentour.dn.ua


Унікального парку не стало у квітні, розповідає Приходько. 

“Це було, коли вони (російські війська,  —  ред.) захоплювали Ямпіль — наприкінці квітня. Снаряд прилетів там, де був невеличкий кіоск, навіс, поруч лісництво та до вольєрів з тваринами. Бої там вже не йдуть, але доступу туди немає. Там, мабуть, хтось стоїть з окупантів”, — уточнює керівник установи.

Олексій Приходько каже: екостежка була надзвичайно популярною серед мешканців Донбасу та гостей з інших регіонів України. Її планували розвивати й надалі. Зокрема, розробляли мобільний додаток та таблички з QR-кодами, аби туристи могли самі орієнтуватися у парку.

керівник Лиманського лісгоспу Олексій Приходько
Олексій Приходько, фото з його особистого архіву


“Торік стежка вийшла на самоокупність та принесла нашому державному підприємству 2 мільйони гривень прибутку. Цього року ми планували відкрити веломаршрут з прокатом велосипедів, електробайків. Збиралися створити кемпінги та цього року хотіли подавати проєкт на будівництво глемпінгу”,
— розповідає посадовець про плани, які перекреслило російське вторгнення.

Для довідки:
Глемпінг (від англ. “glamourous” та “camping” — гламурний кемпінг)  — це люксовий відпочинок на природі у будиночках зі зручними ліжками та комфортною ванною з гарячою водою замість наметів зі спальними мішками та туалету під деревом. Окрім цього у глемпінгу є електрика, розетки, Wi-fi, меблі та власна кухня або можливість замовити готову їжу.

Також цього року тут мали відкрити Музей природокористування та візит-центр.

“Ми все підготували для музею: на базі старої лісопильні зібрали експонати, збиралися тільки відремонтувати приміщення. І навесні мали відкрити візит-центр, там ремонт вже завершили. Планували проводити там природоохоронні заходи та щоб там займалися діти з еколого-натуралістичного центру та місцевого гуртку лісоводів”, — каже співрозмовник.

Керівництво Лиманського лісового господарства змогло евакуювати частину обладнання унікального селекційно-насіннєвого центру. У центрі мали б вирощувати за сучасною технологією сіянці дерев для відновлення лісів Донеччини та Луганщини. Центр відкрили за кілька місяців до повномасштабного вторгнення окупантів.

Внаслідок обстрілів російської армії лісові пожежі знищили щонайменше п’яту частину лісів Лиманського лісництва.

Читайте також:


Завантажити ще...