Підтримати
українські захисники отримують гуманітарну допомогу від волонтерів Донецької області
Фото: Facebook/Natasha Wanchek

20 років тому американка Наташа Ванчек була волонтеркою Корпусу Миру США на Донеччині. Після відкритого нападу Росії вона розпочала збір коштів онлайн серед своїх знайомих. І змогла зібрати допомогу адресно, саме для бійців, які захищають Бахмут. 

 

Про це Вільному радіо розповідає керівник ГО “Бахмут Український” Віктор Зіпір.

“Ми намагалися забезпечити нашу Тероборону засобами захисту, в тому числі кровоспинними турнікетами. (Тому що часто захисники гинуть не від поранення, а від втрати крові). На початку квітня з’явилася ініціатива Наташі Ванчек оголосити суспільний збір коштів онлайн на допомогу Бахмуту, для громадської організації “Бахмут Український”, яка опікується і військовими, і теробороною, і біженцями. Планували за 2 тижні зібрати 2,5 тис доларів на закупівлю медзасобів, але майже всю цю суму зібрали за перші 12 годин”, — каже очільник громадської організації.

збір коштів для Бахмута
Збір коштів онлайн для ГО “Бахмут Український”, скріншот

 

На жаль, кошти на військову амуніцію для захисників на цій платформі збирати не дозволяється. 

“Планку збору коштів піднімали тричі за місяць”

Коли організаторка фандрейзеру побачила, що благодійні пожертви надходять від людей масово, вона вирішила підняти планку збору до 5-ти, потім до 10 та 15-ти тисяч доларів та продовжити його до кінця квітня. 

На 21 квітня фандрейзер зібрав понад 13,5 тисяч доларів США. 

“99 людей вже пожертвували кошти, ми зібрали трохи понад 13 300. Пожертви надходять через неприбуткову організацію “Українсько-Американська Координаційна Рада” (Ukrainian American Coordinating Council (UACC), — ред.) Всі кошти — для гуманітарної підтримки ГО “Бахмут Український”,  —  повідомляє організаторка збору коштів Наташа Ванчек. 

волонтерка Корпусу Миру США Наташа Ванчек у Нью-Йорку
Колишня волонтерка Корпусу Миру США в Бахмуті Наташа Ванчек. Фото: Facebook/Natasha Wanchek


“Першу партію кровоспинних наборів вже отримали у Бахмуті”
 

Набори, які можуть врятувати пораненим захисникам життя, вже отримали у Бахмуті через Дніпро. 

“В Бахмут не ходять потяги, тож вантаж ми зустріли в Дніпрі – там зараз знаходиться Катерина Арісой, вона допомогла. В Бахмуті отримали 5 коробок по 40 штук наборів в кожній. Перевізник з Дніпра прямував до Ізюму у батальйон “Карпатська Січ”. Тож вже в той день 48 штук наборів поїхали до тих хлопців, які безпосередньо там знаходяться”, —  каже громадський активіст.  

волонтерка з Донеччини Катерина Арісой з Бахмута
Катерина Арісой отримала гуманітарний вантаж на вокзалі у Дніпрі. Фото: Facebook/ Natasha Wanchek


За словами Віктора Зіпіра, ще 52 штуки отримали представники бахмутської територіальна оборона. Туди хотіли передати вдвічі більше, але все ж вирішили віддати більшість аптечок тим, “хто на нулі”. 

кровоспинний набір для ЗСУ
У складі цього набору – турнікет та інші засоби для зупинки кровотечі, скріншот з відкритих джерел

 

“Залишилось 100 кровоспинних комплектів, і їх ми розподіляємо в руки тим, хто воює”,  —  каже Віктор Зіпір. 

“Закупити десь кровоспинні набори зараз  —  це велика проблема” 

Закупити медичні кровоспинні набори в умовах війни в Україні — проблема навіть більша, ніж знайти кошти, розповідає очільник “Бахмута Українського”.  

“Ми почали шукати, хто завозить такі засоби в Україну. Тому що в Україні таке знайти вже неможливо — все вже викупили. Турнікети виготовляють тільки за кордоном. Це було на Amazon, і в Європі їх теж вже майже немає. Але ми знайшли людей, які у США закуповують це напряму у виробника, все ж завозять їх в Україну та розподіляють серед захисників”, — каже Віктор Зіпір.

активіст Віктор Зіпір в Бахмуті
Віктор Зіпір (в центрі на передньому плані). Фото: Facebook/ Виктор Зипир


Тож більшу частину цих грошей (понад 8 тис доларів США) американські ініціатори напряму перерахували виробнику кровоспинних наборів. За даними організаторки збору коштів, витрати на транспортування цих медичних засобів в Україну коштували понад 1 тисячу доларів. 

“На Amazon ці набори коштують близько 50 доларів, але нам зробили знижку. І якщо розподілити цю суму (з урахуванням транспортування,  —  ред.) на партію у 200 штук, то виходить, що кожний набір коштував 42 долари”,  —  розповідає Віктор Зіпір. 

територіальна оборона отримує допомогу від волонтерів у Бахмуті
Захисники територіальної оборони Бахмута отримали ці кровоспинні набори. Фото: Facebook/ Natasha Wanchek


Всі фінансові питання американські активісти взяли на себе, і на рахунки української громадської організації ніяких коштів не перераховували. Це значно спростило все для ГО “Бахмут Український”. 

“За решту грошей (які залишились та які ще люди пожертвують до кінця квітня) ми або зробимо таку ж саму закупівлю, на скільки вистачить. Або їх перерахують на рахунок “Бахмута Українського”, і ми відзвітуємо на які потреби їх витратимо. Або спробуємо закупити приблизно такі самі аптечки, зібрані вручну українськими волонтерами з різних необхідних компонентів. Ми ухвалимо таке рішення, коли буде остаточна сума пожертв”, — каже Віктор Зіпір.

“Українці жертвують не менше, ніж американці. Іноді — навіть з РФ”  

Українці з усієї країни допомагають “Бахмуту Українському” підтримувати захисників усі 8 років війни. 

“З 24 лютого ми вже, напевне, більше витратили тієї благодійної допомоги, яку громадяни перераховують. Більш того, перераховують гроші навіть з Росії! Дякуємо нашим громадянам. Це говорить про те, що нашій організації довіряють”, — розповідає очільник організації.

Американська волонтерка повернулась допомагати Бахмуту через роки

Наташа Ванчек була волонтеркою Корпусу Миру США у Бахмуті (тодішньому Артемівську) у 1999-2001 роках. Її запросила у місто місцева громадська організація — Еколого-культурний центр “Бахмат”.

екологічна акція в Артемівську у Бахмуті
Екологічна акція ЕКЦ “Бахмат” на День Землі-2000 у Артемівську (нинішньому Бахмуті). Фото: Facebook/ Natasha Wanchek
екологічна акція в Артемівську у Бахмуті
Акція ЕКЦ “Бахмат” в Артемівську проти захоронення радіоактивних відходів у підземному сховищі у соляних шахтах “Артемсолі”, весна 2000-й рік. Фото: Facebook/ Natasha Wanchek


Тоді американська волонтерка

  • проводила заняття з еко-журналістики для підлітків, 
  • організувала для кращих з них автобусний еко-тур “Дива та жахи Донбасу” для популяризації локального туризму, 
  • започаткувала партнерство між вчителями та учнями Артемівська та міста-побратима Омахи у Небрасці, США. Пізніше цей проєкт профінансували американські донори, і вчителі та учні з Артемівська їздили в США та приймали американців у своїх родинах у себе,
  • розвивала НУО та громадський сектор в Бахмуті,
  • привезла перші книги англійською мовою до місцевої бібліотеки 

У цьому проєкті з допомоги вже “Бахмуту Українському” вона провела організувала збір коштів та відшукала найоптимальніші варіанти як їх витратити та доправити на допомогу в Бахмут. 

Читайте також:


Завантажити ще...