В умовах боїв у регіоні фахівці Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів більше не можуть ефективно стежити за станом ріки.
Останніми роками в країні запровадили систему державного моніторингу поверхневих вод за стандартами ЄС та почали розробляти План управління річковим басейном Дону. 2 роки тому у Слов'янську запрацювала сучасна Лабораторія моніторингу вод Східного регіону.
Але з весни 2022-го Слов'янськ опинився під постійними обстрілами російських окупантів. Вітчизняна та закордонна розвідки
назвали битву за Слов'янськ "наступною ключовою битвою у боротьбі за Донбас". Тож Держводагентство наказало евакуювати лабораторію.
"Ми своє обладнання Лабораторії демонтували й вивезли на безпечну територію. Оскільки більшість цих територій (на яких лабораторія проводила моніторинг, — ред.) зараз тимчасово окуповані, було ухвалено рішення це дороговартісне обладнання перемістити, інакше ми не зберегли б його. Це обладнання зможе працювати в іншому регіоні та забезпечувати виконання проб басейну річок Сіверського Дінця", — розповідає начальник управління водних ресурсів.
З березня по липень зі Слов'янська вивезли не лише апаратуру, меблі, реактиви та посуд цієї Лабораторії, а й базу даних моніторингових досліджень від 1961 року – тобто від дати створення лабораторної служби.
Що робити з демонтованою лабораторією далі у безпечнішому, але віддаленому від Сіверського Дінця регіоні, поки не вирішили. А проби вод басейну Сіверського Дінця, які вдається зібрати, поки аналізують у колег в Івано-Франківську.