У п’ятницю, 29 березня, на центральній площі Бахмута активісти міста влаштували флешмоб. На ньому вони розповіли про види фальсифікацій на виборах та наочно показали як це відбувається. Так спробували запобігти хоч частині з них та пояснити, що саме є порушенням на виборах.
Організатори запрошували перехожих “приміряти” на себе ролі фальсифікаторів. Наприклад, у одній зі схем фальсифікації “мертві душі”. Суть її полягає у тому, що «мертві душі» голосують за, так би мовити, існуючих виборців — або покійних, або тих, хто ніяк не зможуть прийти проголосувати.
https://www.facebook.com/zipviktor/videos/1157793987737484/
Попри те, що у Бахмуті мешкає небагато людей, організатори запевняють, що зацікавили багатьох.
“Ми зараз аналізуємо ситуацію і розуміємо, що багато людей, навіть тих, хто притягнуті до виборів, члени комісій або спостерігачі, самі не знають, з чим можуть зіштовхнутися. Ми хотіли зібрати інформацію і якимось чином візуалізувати її у вигляді такого флешмобу” — розповідає організатор акції Віктор Зіпір.
Учасниця флешмобу Валерія Уварова розповіла Вільному радіо, що цим флешмобом закликають виборців бути уважними та не брати участь у жодних фальсифікаціях.
“Мене запросила організація “Бахмутська фортеця”. Мені стало цікаво взяти в цьому участь, тому що мені не все одно на майбутнє моєї країни. Я хочу, щоб переміг той кандидат, який цього гідний” — розповідає Валерія.
Зазначимо, що “мертві душі” — не єдиний вид фальсифікації. Є й інші.
Виборець за станом здоров’я не може проголосувати на виборчій дільниці. Тоді урну з бюлетенями везуть до виборця. Під час виїзду з дільниці часто відбувається «вкидання» бюлетенів у машині, заміна виборчої урни на урну з «правильними» бюлетенями, тиск на виборця, який голосує поза межами дільниці, а то й самостійне заповнення бюлетеня за нього.
На тих дільницях, де той чи інший кандидат або політична сила точно не зберуть достатню кількість голосів, влаштовуються масові порушення виборчого процесу (бійки, сутички, вкидання великої кількості «лівих» бюлетенів). Як результат, вибори на таких дільницях визнають недійсними.
“Правильно” заповнені бюлетені заздалегідь вкладаються у виборчі урни. Іноді їх приклеюють до стінок урни. Ніхто з учасників виборчого процесу не має права навіть доторкатися до урн, окрім моменту опускання бюлетенів при голосуванні. Тому за правильного підходу фальсифікаторів до організації цього варіанта виявити такий спосіб фальсифікації непросто.
Небезпека цього виду фальсифікації у тому, що заздалегідь відомо: такої ось дописаної кількості громадян просто не існує. Цей спосіб кардинально відрізняється від способу «мертві душі». При впорядкуванні списків виборців з’являється цілковита свобода — дописати ту чи іншу кількість у принципі неіснуючих людей — «віртуальних душ». За них проголосують самі члени виборчих комісій. Причому цей список можна легко поєднати і з «мертвими душами». Це один із небагатьох способів фальсифікації, якому практично неможливо перешкодити.
Читайте також: