Для пошуку грошей на компенсацію жителям Бахмутської громади за зруйноване житло збираються звертатись у міжнародні суди. Позов проти Росії за руйнування у місті та громаді готуватимуть бахмутські посадовці. Наразі вони вивчають тему та чекають появи необхідних механізмів. А поки кожен мешканець громади може допомогти з підготовкою. Як? Розповідаємо далі.
Про підготовку судового позову Вільному радіо розповів заступник керівника військової адміністрації Бахмутської громади Олександр Марченко.
“Ми чекаємо, як цей механізм працюватиме, та готуємося до цього. Звісно, це не тільки Бахмут, а всі села, які входять до нашої територіальної громади, і всі міста, і Маріуполь, і Волноваха, які були зруйновані. Вони (росіяни, — ред.) мають за це заплатити за міжнародними правилами. Як тільки буде готовий механізм, щоб можна було зробити такий позов, ми, звісно, його подамо. А готуватися потрібно вже зараз”, — говорить Олександр Марченко.
Компенсацію хочуть отримати з російських активів, які внаслідок повномасштабної війни заморожені у ЄС та США.
“Про це кажуть органи центральної влади та каже наш президент на зустрічах. Коли постає питання: “Хто повинен заплатити за все?” Звісно — Російська Федерація, агресор. Поки що немає механізму використання заморожених активів, але документи вже слід готувати”, — наголошує посадовець.
Поки що посадовці очікують рішення західних країн про передачу російських активів Україні. Їх сподіваються витратити на забезпечення ЗСУ та компенсації для жителів Бахмутської громади. Наразі тривають консультації з представниками вищих органів влади та юристами щодо оформлення позову до міжнародних судів.
“Ми шукаємо можливості скористатися таким правом. Спілкуємось з іншими містами, спілкуємось на зустрічах. Це дуже болюча тема. Звісно на першому місці перемога, а на другому — забезпечення житлом наших мешканців. В нас зараз 82 тисячі населення, яке виїхало і не спроможне придбати собі житло”, — визнає Олександр Марченко.
Попри те, що наразі невідомо коли з’явиться можливість подати у суд на Росію за руйнування Бахмута та інших населених пунктів Донеччини, готуватися потрібно зараз, наголошує посадовець.
“Є реєстр пошкодженого і знищеного майна, який має бути заповненим, і ми працюємо над цим. Мешканцям нашим ми кажемо, щоб вони подавали заявки та вносили до реєстру дані. Реєстр має бути готовим, щоб як тільки з’явиться механізм, за яким можна буде подавати міжнародні позови, ми, звісно, вже були готові”, — зазначає заступник мера.
Жителів Бахмутської громади просять заявити через додаток “Дія” або будь-який найближчий ЦНАП про їхнє пошкоджене та знищене майно. Це допоможе посадовцям з наповненням реєстру, який у майбутньому планують використати у суді, щоб отримати компенсацію.
Нагадаємо, у Мелітополі тривав тримісячний експеримент з надання компенсацій за зруйноване житло в окупації без акту обстеження. Його визнали вдалим, після чого підготували законопроєкт, який дозволить приймати заяви на компенсацію за пошкоджені оселі в тимчасовій окупації або зоні бойових дій.