Колишньому депутату Бахмутської міської ради Владиславу Лук’янову, якого звинувачують у виправдовуванні російської агресії, наприкінці квітня мали обрати запобіжний захід. До цього експосадовець був під особистим зобов’язанням, але термін дії обмеження сплив, і зараз підозрюваний фактично залишається на свободі. Втім, замість того, щоб обрати для нього запобіжний захід, суд скерував обвинувальний акт до апеляційного суду. Там мають визначити інший суд, що слухатиме справу.
Про це повідомили у виданні Watchers.
На засіданні 25 квітня 2025 року прокурор просив суд призначити запобіжний захід колишньому бахмутському депутату Владиславу Лук’янову, якому інкримінують виправдовування російської агресії. За ним експосадовець має прибувати до прокурора та суду за кожною вимогою, не відлучатися з Києва без дозволу, повідомляти про зміну місця проживання, здати паспорти для виїзду за кордон і носити електронний засіб контролю.
До цього, 27 лютого 2024 року, Лук’янова відправили під нічний домашній арешт без носіння електронного браслета. Пізніше цей запобіжний захід замінили на особисте зобов’язання. Тож фактично ексдепутат залишався на свободі.
Із вересня 2024 року слухання у справі Лук’янова декілька разів відкладали через неявку адвокатів. За цей час термін дії запобіжного заходу сплив, але продовжити його або обрати новий суд не зміг.
На цьому наголосив прокурор під час засідання 25 квітня 2025 року.
“На даний час залишається актуальним ризик переховування [Владислава Лук’янова] від суду. Усвідомлюючи тяжкість покарання, він може виїхати за кордон та переховуватись, щоб уникнути кримінальної відповідальності. Він досяг 60-річного віку і має паспорт для виїзду за кордон”, — мотивував клопотання прокурор.
Захист щодо цього заперечив, а сам Лук’янов заявив, що підстав висувати йому такі обвинувачення немає.
“Мої діти отримали виховання в Лондоні і після завершення навчання з відмінними атестатами отримали там нормальну роботу і створили сімʼї. Одна онука моя — іспанка, і громадянство України ми також зберегли. А друга онучка в мене є громадянкою Британії. Я хочу показати, що в мене не могло бути конфлікту інтересів. Я намагався зробити все, щоб допомагати людям. Я виїжджав за межі України і повертався назад. Я проживаю у Києві, і це моє особисте рішення”, — сказав експосадовець.
Ми віримо, що разом зможемо більше, тож кличемо вас долучитися до команди однодумців.
Підтримка нашої спільноти — це не просто фінансова допомога для медіа. Це інвестиція в майбутнє Донеччини та інструмент досягнення спільної мети.
Якщо ви поділяєте наші цінності та прагнете змін на краще — приєднуйтесь до нас!
Суд вирішив продовжити розгляд клопотання про запобіжний захід 30 квітня 2025 року. На ньому суддя зазначив, що місце злочину, який, імовірно, вчинив Лук’янов, залишається невстановленим. У такому випадку справу мають скерувати до суду того району, де завершили досудове слідство.
Прокурор просив призначити розгляд саме в Шевченківському райсуді, до якого й скерували обвинувальний акт у справі 4 вересня 2024 року. Однак адвокатка Лук’янова щодо цього заперечила.
У результаті суддя так і не обрав запобіжний захід експосадовцю. Натомість обвинувальний акт скерували до Київського апеляційного суду — там мають визначити, в якому саме суді продовжать слухати справу.
10 квітня 2024 року СБУ повідомила, що затримала колишнього нардепа, ексдепутата Бахмутської міської ради Владислава Лук’янова поблизу пропускного пункту на Одещині. 60-річний експосадовець намагався виїхати за кордон як людина непризовного віку. Імені фігуранта силовики не вказали, втім, у мережі зʼявилися фото з незакритим обличчям Лукʼянова.
Слідчі заявили, що після окупації частини Донеччини депутат Бахмутської міської ради від забороненої партії “ОПЗЖ” нібито перереєстрував власну компанію інтернет-провайдера за окупаційним законодавством, що дозволило спецслужбам контролювати активність населення в інтернеті. Імовірно, ішлося про ТОВ “Фінфорт-трейдинг”. Також посадовцю інкримінували виправдовування російської агресії — він нібито пересилав у телеграмі повідомлення з російських пропагандистських ресурсів.
Згодом із коментаря Київської обласної прокуратури виданню Watchers стало відомо, що Лук’янова затримали не у квітні, а ще в лютому 2024 року. Тоді Солом’янський райсуд Києва відправив його під нічний домашній арешт без електронного браслета. Справу відкрили саме за виправдовування російської агресії, а не перереєстрацію провайдера й сплату податків до РФ. Через це посадовець і отримав відносно м’який запобіжний захід.
У березні 2025 року журналісти Вільного Радіо з’ясували, що Владислав Лук’янов достроково склав депутатські повноваження. Це сталося майже за рік після оголошення йому підозри у виправдовуванні російської агресії.
Нагадаємо, за три місяці 2025 року українські правоохоронці зафіксували сотні випадків можливої державної зради. Чверть із цих справ передали до суду, більшість — досі розслідують.