З початку поширення коронавірусу з’явилося багато нетрадиційних засобів боротьби з ним. Один з них – бейджики-блокатори, які, за гарантією їхніх виробників, вбивають усі віруси. Ми запитали у вірусологині наскільки ефективні ці бейджі та чи варто їх купувати.
На теренах інтернету з кожним днем все більшає продавців блокаторів. Вони запевняють: це інноваційний засіб, який гарантовано захистить від більшості вірусів.
“Весь секрет ефективності препарату полягає у твердому діоксиді хлору та його унікальних хімічних властивостях. Завдяки неорганічній сполуці цієї речовини з киснем білкове середовище вірусу окислюється, внаслідок чого він гине. На цей момент діоксид хлору – це єдиний відомий науці антимікробний препарат. Його принцип дії абсолютно безпечний для людини”, – йдеться в описі до бейджа.
Один з найвідоміших японських брендів виготовляє блокатори у такому форм-факторі. Але бувають й інші, наприклад, у формі брошки.
При цьому на інтернет-майданчиках цей засіб часто підписують як “портативний освіжувач повітря”. А вже в описі значиться, що це вірус-блокатор.
Виробники переконують, що їхній засіб абсолютно безпечний та його можна вішати навіть на візочок із немовлям. Є також дитячі версії препарату.
Коштують такі бейджики від 500 до понад тисячі гривень. Щоб “активувати” препарат, треба зняти захисну плівку з дренажних отворів. В описі вказують, що захищатиме він до 30 днів.
Серед тих, хто вже придбав антивірусні блокатори, кілька народних обранців. Так, бейджики є у депутата від “Європейської солідарності” Сергія Алєксєєва та у нардепа-ресторатора від “Слуги народу” Миколи Тищенка. А з чудо-значком була помічена депутатка від “Опозиційної платформи – за життя” Наталія Королевська.
То чи дійсно ці препарати такі ж чудодійні як їх описують?
За словами кандидатки біологічних наук, вірусологині Інституту мікробіології та вірусології ім. Д.К. Заболотного Світлани Загородньої, дієвість блокаторів – не більш ніж вигадка для довірливих людей.
“Насправді діоксид хлору як такий може виступати як окислювач в контакті з органікою – вірусними оболонками, бактеріями тощо – та нейтралізувати їх. Але ці дані є щодо його використання для знезараження води у басейнах, стічних вод, тобто в промислових цілях. Застосування випаровувань цієї речовини не має клінічно доведеного ефекту”, – пояснює Світлана Загородня.
Клінічних випробувань, які б підтвердили дієвість антивірусних бейджиків, наразі немає, зазначає вірусологиня.
“Я не бачила жодної достовірної інформації про дослідження цих блокаторів. Відповідно, наукових підстав вважати їх корисними для здоров’я я на цей час не бачу. Я читала, що МОЗ США стверджував, що немає ніяких підстав вважати діоксид хлору дієвим”, – каже працівниця Інституту мікробіології та вірусології ім. Д.К. Заболотного.
Біологиня додає, що ефект від подібних засобів схожий на дію плацебо: якщо людина хоче вірити в те, що певний препарат її лікує, то буде переконана, що так і є.
Світлана Загородня застерігає: якщо людина буде вдихати надто багато діоксиду хлору, то не вбережеться від хвороб, а, навпаки, нашкодить здоров’ю.
“Це може викликати токсичні ефекти. Пари діоксиду хлору у великих концентраціях подразнюють слизову, можуть викликати кашель, нудоту, блювання, діарею. Наслідки залежать від того, які концентрації цих парів людина вдихає. Особливо небезпечно це для людей, які страждають від хвороб дихальних шляхів”, – говорить науковиця.
Читайте також: