Без батька залишилися двоє дітей: вшануймо хвилиною мовчання Юрія Дятлюка, який загинув під Мар’їнкою
Щодня о 9 ранку ми вшановуємо хвилиною мовчання всіх, хто загинув через загарбницьку війну Росії проти України. Юрій Дятлюк з Вінниччини — один із них. На фронт він пішов добровольцем, аби захистити родину. Життя захисника обірвалося у серпні 2023 року поблизу Мар’їнки. Юрію назавжди залишиться 34.
Юрій Дятлюк захоплювався футболом і зібрав аматорську команду
Юрій Дятлюк родом із села Крикливець Вінницької області. Ще зі шкільних років захоплювався футболом. Після закінчення школи навчався у Вінницькому національному технічному університеті, де грав за футбольну команду університету.
“Мій чоловік з самого дитинства дуже мріяв стати футболістом, видатним футболістом. Коли він вже бачив свої можливості, то в нього з’явилась інша мрія — хотів створити власну футбольну команду та брати участь у змаганнях”, — розповідає дружина загиблого Ольга Дятлюк.
У 2012 році Юрій зумів здійснити цю мрію. Тоді він працював менеджером із продажу у Вінниці.
“Коханий знайшов на роботі хлопців, які теж грали у футбол, і створив команду “Хімік”, став її капітаном. У Вінниці вони займали доволі багато призових місць. Активно брали участь у всіх футбольних турнірах. На жаль, перед [відкритою] війною команда розпалася”, — каже співрозмовниця.
У шлюбі Юрій та Ольга були 12 років і разом виховували сина Дмитра та доньку Марію. Заради родини чоловік вирішив взяти до рук зброю ще з перших днів повномасштабної війни.
“Він пішов ставати в чергу до ТрО (тероборони, — ред.). Але черги були занадто великі, постійні тривоги, у нас двоє діток, тому ми поїхали до його батьків у село, він пішов у військкомат, став на облік. Паралельно чоловік був у ТрО села, вони патрулювали. Згодом йому подзвонили з військкомату. Коханий одразу сказав: “Щоб ти мені зараз не казала, я йду. Все буде добре. Я повернусь з перемогою. Тому що сидіти я не можу. Я хочу, щоб діти бачили своє майбутнє. Не в підвалі. Щоб вони не у підвалі навчалися, а щоб Марійка ходила в садочок, Дмитрик — у школу”, — згадує дружина захисника.
Майже 9 місяців Юрій Дятлюк обороняв Мар’їнський напрямок
На початку травня 2022 року Юрій приєднався до лав 95-ї окремої десантно-штурмової бригади.
“Коханий пишався цими військами, навчання проходив, йому все подобалось. Він обрав собі напрям розвідника-сапера, казав: “Це наче моя стихія”. Він давно мріяв стати військовим. Коли була реформа, і міліцію трансформували в Національну поліцію, пішов на конкурс, але відмовили, бо у нього жодного військового досвіду не було”, — ділиться Ольга.
Після декількох місяців навчання разом із побратимами Юрій був поблизу кордону з Білоруссю.
За словами дружини, ще однією мотивацією захищати країну від росіян для нього став ракетний обстріл Вінниці 14 липня 2022-го. Того дня постраждали Ольга та мати Юрія — їм довелося вибиратися з палаючої клініки, куди вони прийшли на прийом.
“Ми дивом вижили тоді. У мене був перелом ребер, контузія, рвані рани й обпечена рука. Свекруха лежала в опіковому відділенні. Я досі лікуюсь”, — говорить співрозмовниця.
У листопаді 2022 року Юрія відправили на Донеччину.
“9 місяців вони тримали Мар’їнку. Він брав участь у штурмах, але нам цього не казав. Чоловік був солдатом і старшим сапером. Практично нічого не розказував, щоб ми не переживали. Він завжди більше турбувався за нас, підтримував нас, щоб ми трималися. Хоча йому й самому треба була підтримка”, — ділиться дружина бійця.
На честь захисника у Вінниці щороку організовуватимуть футбольний турнір
Життя Юрія Дятлюка обірвалося 3 серпня 2023 року поблизу Мар’їнки. 34-річний захисник потрапив під артилерійський обстріл окупантів.
“На позиції, де вони заміновували поля, налетів рашистський (російський, — ред.) дрон, зняв координати, пару хвилин — налетіла артилерія. Чоловік загинув на місці одразу. У нього не було жодних шансів вижити”, — зазначає Ольга.
Оговтатися після втрати коханого, зізнається дружина, їй досі важко.
“Чоловік часто казав, що з війни тільки два шляхи — або “200-тим” (загиблим, – ред.), або “300-тим” (пораненим, — ред.). Я йому завжди повторювала: “Щоб там не сталося, Юра, борись завжди до кінця. Повір мені, якщо ти будеш дихати, борись до кінця, бо я тебе не залишу. Щоб не трапилось — без руки, без ноги, я буду з тобою поруч”. Я думала, що у нього може буде поранення, але не так…” — каже дружина полеглого бійця.
Поховали Юрія у рідному селі Крикливець. На прощання з татом його донька одягнула чорну футболку з написом “Мій тато — Герой”.
“Коханий мріяв жити у селі. Він сам такий дуже працьовитий. Приїжджав завжди на декілька днів, аби допомогти батькам. У нас дуже дружня родина, велика. Всі вбиті горем. Таких чоловіків як Юра мало. Він був мужнім, світлим, просто найкращим. Юра завжди боровся за справедливість, з самого малечку”, — із сумом ділиться Ольга.
Крім дружини, 5-річної доньки та 11-річного сина, на повернення Юрія чекали його батьки та сестра.
“Юра був добрим, щирим, люблячим сином, батьком і чоловіком. Був підтримкою для нашого сина, його наставником. Коханий дуже хотів передати весь свій футбольний досвід сину, займався з ним, возив його на футбол”, — каже Ольга.
Посмертно Юрія нагородили орденом “За мужність” III ступеня. А у Вінниці на його честь започаткували щорічний футбольний турнір.
Світла пам’ять загиблому.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.