Військові. Фото: Вільне радіо
Військові. Ілюстративне фото: Вільне радіо

Уряд погодив реформу військово-лікарських комісій, яку обіцяють завершити до червня 2025 року. Зміни впроваджують, аби уникнути бюрократії та корупційних ризиків. 

Про це розповіла заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко.

За її словами, реформа стане не просто “цифровим інструментом”, а “новою філософією взаємодії з громадянами, заснованою на повазі до часу, зусиль та гідності кожного та кожної”.

Зокрема, люди зможуть проходити медогляди в цивільних медзакладах за місцем перебування. Посадовиця запевняє, що більше не буде “ніякої біганини” між держустановами, адже весь обмін цифровими документами триватиме “лічені хвилини”.

Реформа ВЛК: які етапи передбачають

Реформувати військово-лікарську комісію планують у два етапи. Зокрема, перший — передбачає електронне направлення на ВЛК у “Резерв+” та висновок за результатами медогляду в електронному вигляді. Процедуру впровадять впродовж трьох місяців. 

Водночас другий етап дозволить проходити медичний огляд для формування висновку ВЛК у будь-якому зручному закладі охорони здоровʼя. Цей пункт обіцяють виконати до 1 червня 2025 року.

Також у Міноборони уточнили: після проходження медогляду дані громадян потраплятимуть в Електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ), а звідти — у медичну інформаційну систему ЗСУ.

Військово-лікарська комісія отримає анонімізовані дані про людину, ознайомиться з ними та ухвалить своє адміністративне рішення. Дані надходитимуть на випадкову комісію, тобто її члени не знатимуть, чиї документи розглядають.

Крім того, електронні підписи як лікаря, так і працівника ВЛК буде видно під кожним рішенням, а висновки комісій зберігатимуться. Усе це має спростити перевірку ВЛК з боку правоохоронців, запевняють у відомстві.

Нагадаємо, ліквідація МСЕК — пропозиція Ради національної безпеки та оборони, яку підтримав президент. Таке рішення запропонували після кількох скандалів щодо корупції в установі, яка відповідає за надання статусу інвалідності. Першими перевірятимуть довідки посадовців. 

А поки Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності у Дніпрі виконуватиме функції Центральної МСЕК. Її ліквідували на тлі скандалу з інвалідностями.

Також Верховна рада України 29 жовтня ухвалила в цілому законопроєкт про вдосконалення МСЕК. Згідно з ним, учасники комісії та пацієнти зможуть проходити експертну комісію онлайн. Водночас її результати записуватимуть до електронної системи охорони здоров’я.


Завантажити ще...