Підтримайте Вільне Радіо
Окупаційна адміністрація перебудовує відносно тиловий Маріуполь під свої потреби. При цьому страждають місцеві, які залишилися жити у пошкоджених будинках. Споруди зносять, але заселяти людей у нові квартири не поспішають. Замість цього пропонують жити у “сусідів, які виїхали”. Розбираємося, як у Маріуполі нехтують правом місцевих на безпечне і гідне житло.
У мережі можна знайти десятки, якщо не сотні, звернень до президента держави-агресорки Росії Володимира Путіна щодо проблем з житлом у Маріуполі. Їх записують ледь не від початку окупації. Більшість із відео починаються однаково — з шанобливого привітання та переліку адрес мешканців у кадрі.
“Серед нас є ті, хто ще відновлює документи, хто у спадкових справах, ті, хто не приватизував житло, а також власники часток у квартирах площею до 9 квадратних метрів. Нас — 18 тисяч, зокрема понад 500 жителів Черемушок (мікрорайон у Приморському районі Маріуполя, — ред.)”, — говорять містяни в одному зі звернень.
Кількість маріупольців без житла постійно зростає, адже пошкоджені будинки окупанти продовжують зносити.
“Декілька тижнів ми спостерігаємо рух будівельної техніки. Отже, ймовірно, буде будівництво іпотечного житла. На жаль, не для нас. Ми не маємо можливості купити це “золоте” житло”, — додають мешканці мікрорайону Черемушки.
В одному зі звернень люди у розпачі тримають аркуші з написом: “Бомжі”.
“Адміністрація міста провела з нами зустріч, на якій Олег Валерійович Моргун (тодішній “мер” окупованого міста, — ред.) повідомив, що компенсаційне житло більше не будуватиметься. Він нагадав нам про “закон” №141 [“Про підтримку громадян, житло яких було втрачено під час бойових дій на території ДНР”]. Ми вважаємо, що це грабіжницький закон. Давайте називати речі своїми іменами: муніципальне житло — це безгосп. Тобто — забрати в одних і віддати іншим, при цьому порушуючи статтю 35 Конституції РФ [про захист приватної власності]. Конституція має бути вищою за “закони ДНР”, а не навпаки. Ми заробляли на своє житло чесною працею і не потребуємо чужих квартир. Віддайте нам наші”, — говорять мешканці Лівобережного району.
Про те, що їм пропонують так зване “муніципальне житло”, кажуть у своєму зверненні й жителі мікрорайону Черемушки. Вони додають, що бувають випадки, коли квартири відбирають навіть у тих, хто залишився в місті, продовжує там жити й сплачує за комунальні послуги.
Аналіз супутникових знімків підтверджує, що пошкоджені будинки в Маріуполі справді відновлюють, а деякі зносять і зводять нові. Про це свідчать порівняння супутникових зображень за 2022 та 2023–2024 роки.
На знімках нижче — вулиці Перемоги та Пашковського. Видно, що більшість будинків на Пашковського вже відновлені, а на Перемоги — характерні порожні прямокутники на місці колишніх багатоповерхівок. На місці таких споруд окупанти й будують “іпотечне” житло для продажу.
Жителі міста говорять, що не проти будівництва так званих “іпотечних” будинків у Маріуполі, але лише за умови, що їхні потреби будуть враховані, і частину квартир передадуть тим, хто жив у цих будинках.
Проте в окупаційної влади — свої плани. Нижче — проєкт забудови Приморського району, який вважається одним із найкращих курортних місць Маріуполя. Житло тут коштуватиме чимало, що, ймовірно, може пояснити бажання окупантів будувати більше іпотечного житла для продажу.
”Іпотечним” житлом у Маріуполі називають будинки, які окупаційна влада дозволяє зводити приватним забудовникам для продажу. Таку нерухомість пропонують купувати в іпотеку під пільгові 2% річних.
Однак офіційна влада Маріуполя переконана:
“Усі квартири у новобудовах будуть продаватися в іпотеку та не призначені маріупольцям, чиї будинки знесли”.
Місцевим, додають у пресслужбі міськради, залишається сподіватися, що їм виділять “муніципальне” (тобто відняте в інших людей) житло. Проте, як видно зі звернень вище, не всі погоджуються заселятись у чужі квартири.
Інколи окупаційна влада удає, що передає квартири в новозбудованих багатоповерхівках місцевим, які залишилися без житла. Так було з будинком на вулиці Нахімова, 25, де урочисто вручали ключі від квартир.
Однак пізніше російське опозиційне видання Activatica писало, що у квартири заселили не тих, хто справді потребував житла, а “знайомих посадовців”.
В інших зверненнях маріупольці також кажуть, що мешканцям зруйнованих будинків не передбачають компенсаційного житла в новобудовах.
Так, згідно з “розпорядженням” т.з. “глави ДНР” Дениса Пушиліна №13, 14 та 15 від 20 січня 2025 року, території, де раніше стояли будинки по вулиці Купріна та бульвару Шевченка, віддали під забудову компанії “Олімпстрой НР”.
“У новинах сказали, що на місці наших котлованів буде будівництво компенсаційного житла для громадян, які постраждали від бойових дій. Згідно з “законом ДНР” №454 про інвестиційну політику, частину приміщень забудовник має передати у фонд “ДНР”, щоб надалі ці квартири можна було виділити людям, які залишилися без житла. Але замість надання квартир місцева влада вирішила передавати нам безгосподарське житло, яке відібрали в інших людей. Нам важливо отримати своє житло, а не чуже — на чуже ми не згодні”, — говорить жінка у зверненні.
Численні звернення маріупольців, які залишились без хати, збирає незалежне видання ASTRA. Про їхню кількість, особливо за 2025 рік, красномовно говорить скриншот нижче:
Аналіз цих звернень показує, що окупаційна влада працює за наступною схемою:
Питання компенсації за зруйноване житло на тимчасово окупованій частині Донеччини раніше були прописані у “постанові” №175 від 30 липня 2022 року. Вона працювала за аналогічним принципом, як і українські механізми: подав заяву — отримав компенсаційні гроші.
У січні 2025 року про проблему з житлом у Маріуполі заговорив і Володимир Путін. З його слів витікало, що житло в новобудовах на місці зруйнованих будинків ніхто людям не обіцяє.
“Там, де люди жили, і їхні будинки були знесені, а ділянки віддані інвесторам, потрібно, звичайно, зробити все для того, щоб люди отримали квартири близько до колишнього місця проживання, щоб їх не переселяли за межі міста”, — заявив тоді президент країни-агресорки.
У відповідь російський віцепрем’єр Марат Хуснуллін запевнив: “За січень це питання розв’яжемо”.
Зміни почалися — але не на краще. Через місяць підконтрольна Кремлю “адміністрація” внесла зміни у фейкове законодавство. 21 лютого 2025 року ставленики окупантів ухвалили “закон” №161, який дублює назву 141-го — “Про підтримку громадян, житлові приміщення яких втрачено в результаті бойових дій на території ДНР”. Цей документ ускладнив процедуру отримання компенсаційного житла.
Згідно з новим алгоритмом:
Саме таку послідовність прописали у “законі”, і її неодноразово описують маріупольці у своїх зверненнях.
Проблеми виникають саме після схвалення грошової компенсації: людині потрібно встигнути відмовитися від неї до моменту, коли гроші будуть нараховані. Це критично важливо, адже багато місцевих хочуть отримати саме житло, а не гроші, які не покриють вартість квартири від приватного забудовника.
У підсумку:
Дехто звертається до “прокуратури ДНР” у надії на справедливість. Адже звернення до Путіна залишаються без відповіді.
Нагадаємо, ставленики Кремля за два роки до відкритого вторгнення вже планували перебудову Маріуполя. Ще у 2019-му вони опублікували концепт транспортно-пересадочного вузла у двох районах міста.