Ще з початку 2018 року почалась трирічна медична реформа, яку запровадила екс в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун. Але влада помінялась, та змінилась очільниця МОЗ. Вона підтримала курс продовження медреформи, а також привнесла деякі зміни, які торкнуться українців вже в цьому році. Тож, якою буде медицина в наступному році, читайте далі.
На початку 2019 року ми писали про основні досягнення медичної реформи. Її запровадила колишня очільниця міністерства охорони здоров’я Уляна Супрун. Однак, коли в 2019 році в Україні змінилась влада її звільнили. Замість неї відповідальною за здоров’я громадян стала Зоряна Скалецька. Уляна Супрун запровадила як головний інгредієнт медреформи принцип “гроші йдуть за пацієнтом”. Його суть була в мотивації лікарів первинної ланки, які отримують зарплату в 18 тисяч (в залежності від кількості пацієнтів). Також, це гарантувало безкоштовну медичну допомогу українцям завдяки створенню Національної служби здоров’я України (НСЗУ). Ця структура особисто розформовувала гроші лікарням, а також сплачувала зарплатню сімейним лікарям і педіатрам. Але у 2020 році такі зміні торкнуться і вторинної ланки.
З початку 2020 року починає діяти ключовий етап реформування системи охорони здоров’я. Починає змінюватись лікування у вузьких спеціалістів, а також госпіталізація. Зокрема міняється і фінансування як для пацієнта, так і для лікарні. Велика частина вторинної ланки стане безкоштовною.
Загалом, з держбюджету на охорону здоров’я виділили 113 мільярдів гривень. 72 з них — на послуги медичної допомоги українцям.
“За 72 мільярди буде повністю профінансовано для того, щоб громадяни не викладали гроші з кишені, інфаркти, інсульти, пологи, дентальна допомога, пенві види діагностики. Це те, що є найбільш критичне на сьогодні. Наступний рік з 1 квітня стане відчутним для наших громадян вже”, — заявила під час брифінгу міністорка охорони здоров’я Зоряна Скалецька, передає телеканал “TV5”.
Але як і у випадку з первинною медициною, українці можуть розраховувати на таку допомогу лише в тих лікарнях, на які розраховує держава. Тобто всі багатопрофільні лікарні, стаціонари тощо мають підписати договір з НСЗУ. Інші медичні заклади будуть і далі фінансуватись за кошти місцевого бюджету.
Крім того, в МОЗі хочуть створити конкуренцію між лікарнями вторинної ланки.
“Ми хочемо, щоб ті кошти, які ми як пацієнти витрачаємо на охорону здоров’я і платимо як податки, щоб вони спрямовувались тим лікарям, які на це заслуговують, тобто які якісно вміють лікувати і цей принцип це дозволяє. Ми це побачили в сімейній медицині”, — розповів ексзаступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк в ефірі 5 каналу.
Тож, ті лікарні, які все ж підпишуть договір з НСЗУ мають надавати певний перелік безкоштовних послуг.
Консультація у вузьких спеціалістів. Ці лікарі мають безкоштовно приймати громадян, та ще мають право перенаправити на інших спеціалістів. Але початок ланцюга на отримання безкоштовної допомоги лежить у сімейного лікаря.
“Спочатку до сімейного лікаря за направленням. Якщо спеціаліст дає направлення до іншого тоді все добре. Без направлення послуга не оплачується і не компенсується”, — зазначив Ковтонюк.
Екстрена допомога, стаціонар і паліативна допомога. В НСЗУ зазначають, що іноді чекати кілька днів на прийом до вузького спеціаліста — це нормально. Але медична допомога, без якої щось може загрожувати життю буде надаватися якомога швидше.
“Екстрена медична допомога входить в програму медичних гарантій і вона буде оплачуватись теж за новим принципом, як для первинки. Ви ж розумієте, що швидку допомогу не може оплатити вже після. Тут потрібно лише передоплатою — платити за готовність надати цю допомогу”, — заявив на брифінгу вже колишній голова НСЗУ Олег Петренко.
В лікарнях-партнерах НСЗУ пацієнт також може розраховувати на безкоштовну реабілітацію та навіть пологи.
Крім того, доступність українців до медзакладів розповсюдиться і на вторинці. Зокрема, пацієнт, який отримав направлення від свого сімейного лікаря зі Львова може отримати медичну допомогу в Бахмуті.
“Ситуація, коли тобі говорять “ось твоя районна лікарня” і в тебе немає інших варіантів — вже йде в минуле. Можна буде обрати будь-який заклад, де є знак Національної служби здоров’я. В цьому ж закладі є перелік послуг, які по договору з НСЗУ надаються”, — зазначив Ковтонюк.
Колишній посадовець також додав, що це робиться ще й для того, щоб прибрати “кумівство” в лікарнях.
“Ніщо не може заборонити йти до іншого лікаря. Направлення буде електронним. В нього не можна написати до якого лікаря ти йдеш — буде просто номер, який системою видруковується або приходить на SMS. І ти звертаєшся до будь-якого відповідно гастроентеролога чи кардіолога, якого ти бажаєш. Звісно лікарі будуть радити (“своїх” лікарів — ред.) , але це вже на свій розсуд, чи дослухатися і перевіряти: чи то знайомий чи це хороша людина”, — заявив Ковтонюк.
В рамках реформування вторинної ланки в лікарнях під час пологів або на стаціонарному лікуванні не будуть просити бігти в найближчу аптеку за ліками.
“В вартість послуги спеціалізованої будуть входити і ліки. Це лікарські засоби, основні препарати, які входять і вже є оплачені. Не треба бігти в аптеку і нести їх в кульочку з собою”, — розповів 5 каналу Павло Ковтонюк.
Він зазначив, що наразі ще немає повного переліку медикаментів, які будуть безкоштовними. Але коли він з’явиться, пацієнтів інформуватимуть, щоб вони були озброєнні і знали, чого не мають права вимагати в лікарні.
Програма “Доступні ліки”, за якою окремі категорії населення можуть отримати в аптеках медикаменти безкоштовно за рецептом працює ще з 2017 року. Але в 2020 році з держбюджету заклали рекордну суму — 3,3 мільярда гривень.
В рамках цієї програми в аптеках країни, які мають договір з НСЗУ люди хворі на цукровий діабет, які мають серцево-судинні та пацієнти з бронхіальною астмою можуть безкоштовно або з частковою доплатою отримати необхідні ліки. Станом на кінець 2019 року таку послугу надають 6179 аптек. Повний їх перелік та знайти їх на мапі свого регіону можна за посиланням.
Крім того, дивіться, як змінила медична реформа первинну ланку на прикладі одного з лікарів сімейної медицини з Бахмута.
Читайте також: