Підтверджені випадки COVID-19 на 11.07.2020:

52 843

В Україні
(1372 померли, 25661 одужав)

758

На підконтрольній Донеччині
(10 померли, 271 одужав)

1360

На непідконтрольній Донеччині
(79 померли, 618 одужали)
*неофіційно, дані бойовиків

СПЕЦТЕМА
image

Безкоштовні консультації, пологи та стаціонарне лікування. Чого чекати українцям в медицині в 2020 році


Ще з початку 2018 року почалась трирічна медична реформа, яку запровадила екс в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун. Але влада помінялась, та змінилась очільниця МОЗ. Вона підтримала курс продовження медреформи, а також привнесла деякі зміни, які торкнуться українців вже в цьому році. Тож, якою буде медицина в наступному році, читайте далі.

 

На початку 2019 року ми писали про основні досягнення медичної реформи. Її запровадила колишня очільниця міністерства охорони здоров’я Уляна Супрун. Однак, коли в 2019 році в Україні змінилась влада її звільнили. Замість неї відповідальною за здоров’я громадян стала Зоряна Скалецька. Уляна Супрун запровадила як головний інгредієнт медреформи принцип “гроші йдуть за пацієнтом”. Його суть була в мотивації лікарів первинної ланки, які отримують зарплату в 18 тисяч (в залежності від кількості пацієнтів). Також, це гарантувало безкоштовну медичну допомогу українцям завдяки створенню Національної служби здоров’я України (НСЗУ). Ця структура особисто розформовувала гроші лікарням, а також сплачувала зарплатню сімейним лікарям і педіатрам. Але у 2020 році такі зміні торкнуться і вторинної ланки.

Фінансування лікарень

З початку 2020 року починає діяти ключовий етап реформування системи охорони здоров’я.  Починає змінюватись лікування у вузьких спеціалістів, а також госпіталізація. Зокрема міняється і фінансування як для пацієнта, так і для лікарні. Велика частина вторинної ланки стане безкоштовною. 

Картинки по запросу гроші йдуть за пацієнтом

Загалом, з держбюджету на охорону здоров’я виділили 113 мільярдів гривень. 72 з них — на послуги медичної допомоги українцям.

“За 72 мільярди буде повністю профінансовано для того, щоб громадяни не викладали гроші з кишені, інфаркти, інсульти, пологи, дентальна допомога, пенві види діагностики. Це те, що є найбільш критичне на сьогодні. Наступний рік з 1 квітня стане відчутним для наших громадян вже”, — заявила під час брифінгу міністорка охорони здоров’я Зоряна Скалецька, передає телеканал “TV5”.

Але як і у випадку з первинною медициною, українці можуть розраховувати на таку допомогу лише в тих лікарнях, на які розраховує держава. Тобто всі багатопрофільні лікарні, стаціонари тощо мають підписати договір з НСЗУ. Інші медичні заклади будуть і далі фінансуватись за кошти місцевого бюджету.

Крім того, в МОЗі хочуть створити конкуренцію між лікарнями вторинної ланки.

“Ми хочемо, щоб ті кошти, які ми як пацієнти витрачаємо на охорону здоров’я і платимо як податки, щоб вони спрямовувались тим лікарям, які на це заслуговують, тобто які якісно вміють лікувати і цей принцип це дозволяє. Ми це побачили в сімейній медицині”, — розповів ексзаступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк в ефірі 5 каналу.

Безкоштовна медицина буде і на вторинній ланці

Тож, ті лікарні, які все ж підпишуть договір з НСЗУ мають надавати певний перелік безкоштовних послуг. 

Консультація у вузьких спеціалістів. Ці лікарі мають безкоштовно приймати громадян, та ще мають право перенаправити на інших спеціалістів. Але початок ланцюга на отримання безкоштовної допомоги лежить у сімейного лікаря.

“Спочатку до сімейного лікаря за направленням. Якщо спеціаліст дає направлення до іншого тоді все добре. Без направлення послуга не оплачується і не компенсується”,  — зазначив Ковтонюк.

Екстрена допомога, стаціонар і паліативна допомога. В НСЗУ зазначають, що іноді чекати кілька днів на прийом до вузького спеціаліста — це нормально. Але медична допомога, без якої щось може загрожувати життю буде надаватися якомога швидше.

“Екстрена медична допомога входить в програму медичних гарантій і вона буде оплачуватись теж за новим принципом, як для первинки. Ви ж розумієте, що швидку допомогу не може оплатити вже після. Тут потрібно лише передоплатою — платити за готовність надати цю допомогу”, — заявив на брифінгу вже колишній голова НСЗУ Олег Петренко.

В лікарнях-партнерах НСЗУ пацієнт також може розраховувати на безкоштовну реабілітацію та навіть пологи.

Вузького спеціаліста можна обрати в будь-якій лікарні 

Крім того, доступність українців до медзакладів розповсюдиться і на вторинці. Зокрема, пацієнт, який отримав направлення від свого сімейного лікаря зі Львова може отримати медичну допомогу в Бахмуті. 

Картинки по запросу вузький спеціаліст

“Ситуація, коли тобі говорять “ось твоя районна лікарня” і в тебе немає інших варіантів — вже йде в минуле. Можна буде обрати будь-який заклад, де є знак Національної служби здоров’я. В цьому ж закладі є перелік послуг, які по договору з НСЗУ надаються”, — зазначив Ковтонюк.

Колишній посадовець також додав, що це робиться ще й для того, щоб прибрати “кумівство” в лікарнях.

“Ніщо не може заборонити йти до іншого лікаря. Направлення буде електронним. В нього не можна написати до якого лікаря ти йдеш — буде просто номер, який системою видруковується або приходить на SMS. І ти звертаєшся до будь-якого відповідно гастроентеролога чи кардіолога, якого ти бажаєш. Звісно лікарі будуть радити (“своїх” лікарів — ред.) , але це вже на свій розсуд, чи дослухатися і перевіряти: чи то знайомий чи це хороша людина”, — заявив Ковтонюк.

Медикаменти в лікарнях будуть безкоштовні

В рамках реформування вторинної ланки в лікарнях під час пологів або на стаціонарному лікуванні не будуть просити бігти в найближчу аптеку за ліками. 

“В вартість послуги спеціалізованої будуть входити і ліки. Це лікарські засоби, основні препарати, які входять і вже є оплачені. Не треба бігти в аптеку і нести їх в кульочку з собою”, — розповів 5 каналу Павло Ковтонюк.

Він зазначив, що наразі ще немає повного переліку медикаментів, які будуть безкоштовними. Але коли він з’явиться, пацієнтів інформуватимуть, щоб вони були озброєнні і знали, чого не мають права вимагати в лікарні.

Доступні ліки ще більш доступні

Програма “Доступні ліки”, за якою окремі категорії населення можуть отримати в аптеках медикаменти безкоштовно за рецептом працює ще з 2017 року. Але в 2020 році з держбюджету заклали рекордну суму — 3,3 мільярда гривень.

Картинки по запросу доступні ліки

В рамках цієї програми в аптеках країни, які мають договір з НСЗУ люди хворі на цукровий діабет, які мають серцево-судинні   та пацієнти з бронхіальною астмою можуть безкоштовно або з частковою доплатою отримати необхідні ліки. Станом на кінець 2019 року таку послугу надають 6179 аптек. Повний їх перелік та знайти їх на мапі свого регіону можна за посиланням.

Нагадаємо, в департаменті охорони здоров’я Донецької області заявляють, що реформування вторинної ланки буде значно складнішим і дорожчим.

Крім того, дивіться, як змінила медична реформа первинну ланку на прикладі одного з лікарів сімейної медицини з Бахмута.

Читайте також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: