загиблі свині у свинокомплексі БАС у Новолуганському
Фото: ПрАТ "БАС"

ПрАТ “Бахмутський Аграрний Союз” (БАС) працював усі 8 років гібридної війни Росії майже впритул до Світлодарської дуги та лінії розмежування. Тут тримали близько 100 тисяч свиней. Проте масованих бомбардувань армії РФ навесні підприємство не пережило. Хоча більшість поголів’я власники вивезли на м’ясокомбінати, близько 17 тисяч свиней ймовірно загинули у приміщеннях свинокомплексу.   

 

Про те як росіяни знищували потужний свинокомплекс Бахмутського району, Вільному радіо розповіла заступниця директора департаменту агропромислового розвитку Донецької обласної військової адміністрації Олена Рибакова.

“Господарство ПрАТ “Бахмутський Аграрний Союз” мало статус племінного заводу. Воно зазнало великих втрат внаслідок авіаударів у березні. Обстріли завдали величезних збитків, порушили логістичні ланцюги, тварини залишились без корму та медпрепаратів. Виникли складнощі з реалізацією живих свиней на забій”, — розповідає посадовиця. 

Для довідки:
До 2014 року агрохолдинг “БАС” мав замкнений виробничий цикл  — від вирощування сировини та виробництва власних комбікормів, яловичини, свинини, м’яса птиці й до реалізації готової продукції. М’ясо переробляли на Горлівському м’ясокомбінаті. 

До відкритої війни Росії проти України свинокомплекс ПрАТ “БАС” у Новолуганському Світлодарської громади залишався одним з найпотужніших підприємств Донеччини, де утримували до 92-х тисяч свиней. Підприємство продовжувало працювати фактично на лінії розмежування усі 8 років гібридної війни Росії на Донбасі. 

Після повномасштабного вторгнення російських окупантів, за 3 весняних місяці власники скоротили поголів’я у 5,5 раза.

 

“З березня працівники “БАС” продовжували працювати – вивозили тварин на м’ясопереробні підприємства Дніпропетровської області. Більшу частину свиней все ж реалізували. На кінець травня у “Бахмутському аграрному союзі” ще утримували 17 тисяч голів (з 92-х тис)”, — каже Олена Рибакова. 

наслідки обстрілів свинокомплексу БАС біля Бахмута
Наслідки обстрілів території ПрАТ “БАС”, фото з архіву підприємства
наслідки обстрілу свинокомплексу БАС у Бахмутському районі
Наслідки обстрілу приміщення ПрАТ “БАС”, фото з архіву підприємства

 

За словами посадовиці, наступні три тижні окупанти постійно обстрілювали підприємство, й свинарники були вщент зруйновані. Людських жертв вдалося уникнути, а от свиней врятувати не вдалося. 

“Поголів’я свиней знищене. І ті 17 тисяч свиней, що залишились, — там були дуже сильні обстріли, працівники не могли туди пройти, випустити чи погодувати. І, можливо, частина з них загинули просто без води й без їжі”, — розповідає представниця ДонОВА. 

загиблі свині у свинокомплексі ПрАТ БАС у Новолуганському

зруйнований свинокомплекс у Бахмутському районі
Фото: ПрАТ “БАС”
загиблі свині біля свинокомплексу ПрАТ БАС
Фото: ПрАТ “БАС”

 

Скоріш за все, свині залишились у закритому приміщенні свинокомплексу. Тому трупна отрута ймовірно не потрапила у ґрунт та воду.

“Вони були у закритому приміщенні, скоріш за все, не на самовигулі. То воно (рештки розкладених трупів тисяч свиней, — ред.) не має кудись розтектись, якщо там поли бетонні. Це всередині там [ймовірно] жах, але щоб воно кудись витекло…”, — міркує посадовиця.  

Порушень санітарно-епідеміологічної ситуації у тій місцевості Держпродспоживслужба не фіксувала, каже Олена Рибакова. Але доступ є не скрізь — там точаться бої. 

“Важко навіть уявити що там з трупами (свиней, — ред.) Ані власники (які все покинули та виїхали), ані будь-які служби вже не можуть туди дістатись та ліквідувати наслідки”, — каже посадовиця.

На території підприємства знаходяться й шламонакопичувачі, які утримували сотні тисяч тонн органічних відходів свинокомплексу. 

“Ми не чули, щоб його прорвало. Про це [відомостей] немає”, — додає Олена Рибакова.

шламонакопичувачі свинокомплексу БАС у Новолуганському біля Світлодарська
В центрі – великий шламонакопичувач з відходами “БАС”, скріншот Google Earth


Якщо внаслідок боїв у Світлодарській громаді ці шламонакопичувачі втратять герметичність, відходи звідти потраплять у ріку Бахмут. За даними спільної доповіді Мінекології та ОБСЄ,
отрута з ПрАТ “БАС” по руслу Бахмута може потрапити у Сіверський Донець за 1-4 дні.

Вільне радіо моніторить новини зі Світлодарської громади на ресурсах окупаційної адміністрації “ДНР” та у російських ЗМІ. Ніякої інформації про ситуацію на ПрАТ “БАС” окупанти поки не оприлюднювали. 

24 травня російські загарбники захопили центр громади, місто Світлодарськ, та створили там окупаційну адміністрацію. Вуглегірську ТЕС на околиці міста контролюють Збройні Сили України. Окупанти щільно обстрілюють ВуТЕС та підконтрольні ЗСУ райони громади.  

Читайте також:


Завантажити ще...