Через недостатню підтримку з боку держави українські переселенці повертаються на тимчасово окуповані території, майже половина таких кейсів, відомих владі, стосується жителів Маріуполя.
Про це заявив нардеп, член Комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин Максим Ткаченко.
[Оновлено] Нардеп Ткаченко відхрестився від своїх слів про 150 тисяч переселенців, які повернулися до окупації. Цю заяву він назвав “емоційним припущенням”
Українській владі відомі випадки повернення на тимчасово окуповані території приблизно 150 тисяч ВПО, з них 60-70 тисяч — до Маріуполя. Головною причиною повернення українців до окупації, вважає нардеп, є відсутність достатньої допомоги від влади на підконтрольній території.
“Головною причиною повернення є те, що вимушені переселенці на підконтрольній Україні території не змогли почати нове життя. Вони не отримали належної допомоги від держави — ані житла, ані соціальної підтримки, компенсацій, роботи тощо. Велика кількість ВПО не змогли знайти роботу через скептичне ставлення до них роботодавців, а всі ті пропозиції, які надаються переселенцям, насправді дуже низькооплачувані”, — стверджує нардеп.
Також він заявив про фактичну дискримінацію переселенців на українському ринку праці, адже деякі роботодавці упереджено до них ставляться. Заробітна плата ВПО часто, додав депутат, не перевищує 8-12 тисяч гривень при ціні оренди житла в умовно безпечних регіонах від 10 тис.
“Коли переселенці починають працювати — вони втрачають право на виплати від держави для компенсації витрат на оренду житла, які становлять близько 2000 грн в місяць на людину та 3000 грн на дітей та людей з інвалідністю. Водночас на безоплатній основі дуже мало місць з людськими умовами проживання”, — додав нардеп.
За даними української влади, стверджує Максим Ткаченко, в Україні нині “близько 5 млн ВПО”. Більш точних даних немає через регулярні випадки повернення переселенців до окупації.
Нагадаємо, раніше про повернення близько 30% переселенців до Маріуполя заявив легітимний мер тимчасово окупованого міста Вадим Бойченко. Він вважає, що повертатися людей мотивують пропаганда, відсутність власного життя на підконтрольній території та брак компенсацій від держави.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.