28 липня 2022 року на тимчасово окупованій частині Донеччини стався вибух у колонії в Оленівці. Там росіяни утримували полонених українських захисників, у тому числі бійців “Азову”. Росія досі заперечує свою причетність до теракту та звинувачує ЗСУ в обстрілах колонії з HIMARS. Втім, в ООН встановили, що вибухи в бараці спричинили не ракети цього виду озброєння. Що натепер відомо про теракт в Оленівці — розповідаємо далі.
У ніч проти 29 липня 2022 року в одному з бараків колонії в тимчасово окупованій Оленівці пролунав вибух. Того дня загинули понад 50 бранців, ще більше ніж 100 дістали поранень. Серед них були полонені українські захисники, зокрема з бригади “Азов”.
У Міноборони Росії запевняли, що по тюрмі начебто вгатили з HIMARS. Обстріл, за їхніми словами, був провокацією ЗСУ, аби застерегти українських бійців від здачі у полон.
Втім, причиною вибуху, як свідчать висновки міжнародних експертів, була термобарична зброя, яку застосувала Росія.
Спершу ООН не могла провести розслідування теракту, запевняючи, що росіяни не пускають туди їхню місію. Та пізніше експерти організації заявили, що колонію обстріляли не ракетами HIMARS.
Рідні загиблих і постраждалих від російського теракту в Оленівці українських військових об’єднались, аби домогтися справедливості. Через інформаційну тишу, бездіяльність української влади та міжнародних організацій вони створили громадську організацію “Спільнота родин Оленівки” (нині ГО “Спільнота Оленівки”).
Представниці організації регулярно долучаються до акцій на підтримку захисників, виступають на зустрічах з українською владою та за кордоном.
Зокрема, 2023 року вони долучалися до виступу України у рамках 54-ї сесії Ради ООН з прав людини у Женеві. Вони прагнули нагадати світові, що більшість військових, яким вдалося пережити російський теракт у колонії Оленівки, все ще у полоні. Жодного зв’язку з ними немає.
“Час спливає, вбивці досі не знайдені, а міжнародні організації бездіють чи не працюють належним чином. Це необхідно змінювати, тому наша організація долучається до поїздок за кордон.
Цього разу вдалося зустрітися з делегаціями Ірландії, США, Канади, Мальти в ОБСЄ (Організації з безпеки і співробітництва в Європі, — ред.). Ці зустрічі були приватними. Ми намагалися донести основну думку — що Росія жорстоко катує та вбиває українських військових, і що полонених необхідно негайно рятувати”, — розповідала Вільному радіо представниця громадської організації Olenivka Families Community Марія Алєксєєвич.
А 9 січня 2024 року громадська організація домоглася зустрічі з очільником ГУР, керівником Офісу президента та представниками інших державних органів. На зустрічі говорили про можливість обміну зрадників на військовополонених оборонців Маріуполя.
Втім, родини досі не мають жодної інформації про тих, хто вижив під час російського теракту.
Рідні полонених захисників Маріуполя не втрачають віри у їхнє повернення та закликають українську владу знайти можливість домовитися з Росією про обмін.
Нагадаємо, журналісти Вільного радіо переповідали історію бахмутянки, яка третій рік чекає чоловіка з полону. За цей час жінка пережила багато: початок великої війни в рідному місті, скупі звістки від чоловіка із заблокованого Маріуполя, його вихід з побратимами в полон, новини про вибух в Оленівці, повідомлення про чоловікову “смерть” та один довгоочікуваний лист. Про усе це — в окремому матеріалі.