Українці, чиє житло постраждало внаслідок бойових дій під час повномасштабної війни, можуть повідомити до Міжнародного реєстру збитків про пошкоджену нерухомість. Це можна зробити з комп’ютера через портал “Дія”. Розповідаємо покроково, як подати заявку і які документи знадобляться.
Усі кроки подачі заявки про зруйноване житло до Міжнародного реєстру збитків журналісти Вільного Радіо пройшли особисто.
Через “Дію” можна повідомити про пошкодження чи руйнування нерухомості, розташованої на території України, що була під контролем українського уряду до 24 лютого 2022 року. Зокрема, можна зареєструвати зруйновані:
Станом на травень 2025 року зареєструвати в Міжнародному реєстрі збитків нерухомість, яка постраждала від бойових дій до 24 лютого 2022 року, неможливо.
Цей реєстр створила команда з України, ЄС та ще 42 країн світу. Розробники реєстру працюють над механізмом, який дозволить постраждалим українцям отримати компенсацію. Однак на момент написання матеріалу виплати за цими заявками ще не розпочалися. Щойно процес запустять, заявників обіцяють сповістити електронною поштою.
Заяву може подати власник нерухомості. Якщо у житла кілька співвласників, кожен має подавати заяву на свою частку власності.
На сайті зазначено, що в середньому заповнення всіх пунктів займає до 20 хвилин. Однак на практиці, якщо уважно заповнювати форму, процес може тривати до години.
Для початку увійдіть у свій кабінет на сайті “Дії” або зареєструйтеся. Далі перейдіть у розділ “Репарації: Міжнародний реєстр збитків” або скористайтесь прямим посиланням.
Ви побачите перелік, у якому слід обрати останній пункт: “Заява в категорії А3.1 — Пошкодження або знищення житлового нерухомого майна”.
Далі натисніть “Подати заяву”.
У першому пункті вся інформація про вас має підтягнутися автоматично. Вам потрібно лише перевірити правильність даних.
У наступному вікні потрібно вручну заповнити дані зі свого паспорта, вказати місце проживання та громадянство.
Наступним кроком “Дія” має автоматично підтягнути нерухомість, зареєстровану на вас. Якщо у переліку немає адреси, за якою ви хочете подати заяву, натисніть останній пункт і заповніть усі дані вручну.
На етапі №3 портал перевірить можливість подати заявку до реєстру за обраною адресою та запропонує продовжити.
Далі “Дія” автоматично підтягне дані з електронних реєстрів щодо вашої нерухомості. Вам слід лише перевірити їх, вказати, якщо будівля належала до об’єктів культурної спадщини, або заповнити поля вручну, якщо інформація з реєстрів не підтягнулася.
Після цього на тій самій сторінці вас попросять розповісти детальніше про ваше житло: рік його побудови, кількість поверхів і квартир, кількість кімнат тощо.
Переходимо до п’ятого кроку. Тут вікно має заповнитись автоматично, якщо ви раніше повідомляли державі про зруйноване житло через додаток “Дія” або ваша нерухомість вже була в електронних реєстрах, або ви оновлювали дані про неї в Бюро технічної інвентаризації (БТІ).
Дата реєстрації відповідає даті внесення даних про житло до електронного реєстру.
На наступному етапі вас запитають, чи було це помешкання вашим основним місцем проживання до повномасштабного вторгнення.
Під час кроку №7 слід вказати, коли була зруйнована нерухомість, та описати відомі обставини, за яких це сталося.
Якщо власники житла подавали заяви щодо його руйнування до правоохоронних органів України, ЄС або інших країн, це слід вказати у пункті №8.
Якщо у попередньому пункті ви вказали, що власники житла подавали звернення до правоохоронних органів, у пункті №9 надайте повні дані про початок розслідування, орган, який цим займається, та номер відкритого провадження.
Далі наведіть докази руйнування житла, які зафіксували експертні комісії. Втім, якщо ваша нерухомість розташована на тимчасово окупованій території або в зоні бойових дій, її не могли обстежити. У такому випадку цей пункт слід пропустити, натиснувши “Ні”.
Під час кроку №11 необхідно вказати ринкову ціну нерухомості.
Також необхідно завантажити документи права власності, договір купівлі-продажу та інші документи, які можуть підтвердити вказану вами ціну житла.
Після цього потрібно відповісти, чи ремонтували ви пошкоджене житло власними силами або коштом компенсацій за програмою “єВідновлення”.
На наступному етапі слід вказати суму, яку ви хотіли б отримати як компенсацію за зруйноване житло. У розрахунки можна включити не лише вартість самого житла, а й майна, яке там залишалося.
У пункті №14 вас попросять надати додаткові матеріали та докази руйнування житла.
Додатковими матеріалами можуть бути фото та/або відео зруйнованої оселі, підтвердження ціни ремонту тощо. Також можна описати відомі обставини руйнування.
У пункті №15 потрібно уточнити місце роботи заявника — військове формування, правоохоронний орган, медична установа тощо. Якщо вашої спеціальності немає в переліку, пропустіть цей пункт, натиснувши, що ви не належите до цих груп.
Далі вас попросять вказати номер телефону та електронну адресу, за якими можна зв’язатися з власником зруйнованого житла.
Наступним кроком потрібно вказати, чи був заявник засуджений за злочини, пов’язані з повномасштабною війною Росії проти України, та чи накладені на нього санкції.
В останньому, 22-му пункті, необхідно уважно перевірити всі раніше заповнені дані — їх сформують окремими аркушами.
Після перевірки підпишіть заяву електронним цифровим підписом і чекайте на результати розгляду.
Раніше журналісти Вільного Радіо розповідали, як подати заявку та отримати компенсацію за пошкоджене житло, яке ви самостійно відремонтували.
Ще більше корисних матеріалів читайте в розділі “Інструкції” на нашому сайті.