14 жовтня ми вітаємо з їхнім днем сотні тисяч захисників та захисниць України, а також нащадків українських козаків та воїнів УПА. Сьогодні вони боронять рідну землю від окупантів та наближають українську перемогу волонтерською працею. Як козацьку справу продовжив скаутський рух, чим займаються пластуни в умовах війни і як допомагають наближати українську перемогу ми розпитали у пластуна-військового.
Організація Пласт в Краматорську була заснована 25 років тому. Після деокупації міста у 2015 році її очолив Максим Потапчук. З того часу він не уявляє себе без улюбленої справи, яка допомагає боронити Україну.
Пластуни називають себе прямими нащадками козаків, і у них багато спільного з пращурами.
“Слово пласт споріднене зі словом пластувати. Лише козакам вдавалося пластувати через непрохідні місця, ті ж самі болота, а потім стрімко, тихо і ефективно вражати ворога. Скаутський рух пластуни пов’язують з козацькою спадщиною та традиціями. У нас є свої підручники, де сотні сторінок присвячені іграм, які пов’язані з козацькими звичаями та традиціями. В наш час вони втрачені, але ми їх достатньо стрімко відновлюємо. Так, сьогодні ми називаємо себе скаутським рухом. Однак українські скаути — це прямі нащадки козаків, які жили на наших теренах 300 років тому”, — пояснює очільник краматорського Пласту, військовослужбовець 25-ї бригади десантно-штурмових військ Максим.
14 жовтня для пластунів — значний день, який поєднав три великих свята: День захисників та захисниць України, День Українського козацтва та річницю створення УПА.
“Це для нас найголовніші свята, до яких ми ретельно готуємося. На 14 жовтня наша організація завжди влаштовує багато акцій. До вторгнення Московії (стара назва Росії, — ред.) в цей день нас постійно запрошували на міські заходи. Наші пластуни завжди були присутні на вшануванні пам’яті загиблих, де ми стояли з прапорами і вигукували слова пошани загиблим та живим”, — розповідає очільник краматорських пластунів.
До війни у Краматорську можна було побачити пластунів у різнокольорових одностроях з нашивками та відзнаками, розповідає Максим Потапчук.
“Наш однострій (пластовий одяг, — ред.) пластуни розробили понад 100 років тому. Це сорочка, хустка, у дівчат — спідниця, а у хлопців — штани. І багато-багато відзнак. Кожна із них умовно говорить про проходження пластунами певного табору та оволодіння певною умілістю. Це стрільба із лука, із рушниці та багато-багато інших відзнак, які вони прагнуть отримати. І ми завжди з гордістю відповідаємо: це не просто наліпки, а відзнаки за певні досягнення”, — продовжує свою розповідь військовий пластун.
Через складну бойову ситуацію на сході юні пластуни виїхали з Краматорська. Однак своєї діяльності вони не припинили, хвалиться Максим Потапчук:
“Наймолодші діти радують українських бійців своїми малюнками. Трішки старші — печуть для них пиріжки. Діти старшого віку виготовляють для наших захисників маскувальні сітки. А ще юнацтво (діти 12-18 років, — ред.) долучаються до збору коштів на військові потреби”.
Він зазначає: більшість людей, які хоч раз долучились до ПЛАСТу (в акціях, походах та мандрівках), також активно допомогають українській армії.
“Наприклад, Тайка Прокидянчик раніше долучалася до нашого пластового руху та була на пластових таборах. Наразі вона тимчасово мешкає в Польщі. Звідти Тайка зателефонувала мені і запропонувала допомогу. Вона особисто організувала та провела фестиваль на підтримку Збройних сил України. Крім того, на своїх особистих ресурсах в Інстаграм зібрала кошти на фірмові з різними військовими додатками триподи (штативи, — ред.) для українських снайперів. Це дуже важливе для нас обладнання. І тепер наші снайпери цілять краще”, — розповідає Максим Потапчук.
Згадує очільник краматорських пластунів і про Дениса Папіна. Юнак наразі мешкає в Україні, хоча через бойові дії вже двічі став переселенцем: у 2014-му виїхав із Горлівки, у 2022-му — із Краматорська.
“Денис разом з краматорськими пластунами зібрав кошти на тепловізор для свого виховника, який мешкає в українському козацькому місті Бахмут. Крім того, він активно збирає гроші на інші потреби для українських військових”, — додає Потапчук.
Взагалі, стверджує чоловік, пластовий рух зараз перетворився в глобальну волонтерську організацію, величезний всесвітній хаб.
“Ті ж самі пластуни з Британії неодноразово надсилали українським військовим допомогу. В Лондоні вони влаштовували різноманітні акції на підтримку України. Місцеві мешканці та гості міста передавали кошти на потреби наших бійців. Це рації, турнікети, бандажі, одяг для військових і багато-багато іншого, що можна довго перераховувати. Крім того, нам надсилають необхідну допомогу і пластуни з Канади, Штатів, Австралії, Нової Зеландії та інших країн світу”, — розповідає Максим.
Військовослужбовці визначають потреби бійців та передають в українські штаби заявки. Адже саме там розподіляють допомогу, яку доставляють в Україну майже з усього світу. Постійний попит є на аптечки, бронежилети, шоломи, спальники, каремати та різне військове спорядження.
За отриману допомогу військовослужбовці звітують.
“Своєю чергою ми робимо фотозвіти і виставляємо їх на своїх сторінках у Фейсбук та Інстаграм. Так звітуємо за отриману допомогу і надихаємо тих меценатів, які долучилися до такої потрібної і актуальної справи”, — розповідає пластун.
Максим Потапчук зазначає: взагалі серед українських захисників сьогодні багато пластунів. Як нащадки козаків вони боронять рідну землю від загарбників. Немало з них віддали своє життя за волю України.
В умовах повномасштабної війни свята, які пластуни традиційно відзначають 14 жовтня, набули особливого сенсу. Цьогоріч вони знову зберуться разом. Щоправда, онлайн.
“Зберемося, запалимо ватру. Розкажемо хто із нас чого досяг. Поділимося перепонами, які ми не можемо подолати самотужки, а тільки всі разом. Обов’язково заспіваємо пластових пісень, які пов’язані з козацтвом та з УПА. Зараз відзначимо свято онлайн. Але сподіваюся, що скоро наступить наша перемога і ми зберемося всі разом навколо ватри і заспіваємо своїх рідних пісень про своїх героїв”, — ділиться найціннішими бажаннями Максим.
Він зазначає: ніякі бойові дії не завадять в цей день пластунам вийти в онлайн і відзначити свято:
“Хіба що зв’язок порушиться. Але якщо це станеться, ми перенесемо свято на наступний день. Українці вигадливі і завжди прагнуть до вшанування своїх героїв і до спілкування. Так що війна нам не завадить”
* * *
Нагадаємо, через відкриту війну Росії в української армії значно зросли потреби. Куди можна надіслати кошти на потреби військових та як це зробити дізнавайтесь тут.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.