Чому ростуть ціни та як українці розв’язують проблему
У червні, як повідомило Державне управління статистики, в Україні пришвидшилася інфляція. У річному вимірі її рівень становив 4,8%, що на 1,5% більше травневого показника. За місяць ціни зросли на 2,2% проти 0,8% у червні 2023 року. За підсумками першого півріччя зафіксовано підвищення цін на 4,3%.
Очікується, що в липні тенденція до росту цін продовжиться та збережеться до кінця року. Про причини та наслідки інфляційних процесів, які проаналізували експерти сервісу промокодів Codes, повідомляє видання Kurs.com.ua.
Чим зумовлений ціновий стрибок
Наводячи перелік причин нинішнього зростання цін в Україні, експерти-економісти в першу чергу називають збільшення витрат бізнесу на виробництво. Його зумовило різке зростання тарифів на електроенергію — з 2,64 грн/кВт-год до 4,32 грн/кВт-год (+63,6%). Важливими чинниками, що стимулюють інфляційні процеси, також є:
- валютні коливання;
- дефіцит державного бюджету;
- подорожчання логістики;
- зростання зарплат.
Подорожчання товарів та послуг відбувається також через невизначеність щодо подальшого перебігу війни та нестачу робочої сили.
Який вихід зі складної ситуації знайшли українці
Нестабільність ситуації та підвищені безпекові ризики призвели до змін у поведінці споживачів. Визначальним, згідно з даними експертів Codes, став тренд на економію. Загалом економити заради виживання змушені понад 75% сімей. Зважаючи на те, що у червні проти травня яйця подорожчали на більш ніж 15%, цукор — на 3,2%, олія — на 1,4%, риба та рибні продукти — на 1,2%, хліб — на 1,1%, їх кількість може бути більшою.
Щоб оптимізувати витрати, частина українців суттєво скоротила кількість покупок та замовляє менше послуг. Інші намагаються не обмежувати себе в найнеобхіднішому, купуючи потрібну продукцію на розпродажах, під час акцій та з застосуванням промокодів на знижку.
Цікаво, що попит на промокоди постійно зростає. Основна причина, як зазначає експерт інформаційно-аналітичного ресурсу Codes Андрій Лазаускас, у гнучкості промокодів:
- вони постійно є у вільному доступі;
- розповсюджуються на тисячі товарних позицій;
- забезпечують зниження вартості на 15-70%.
Активувавши код на знижку, можна отримати не лише нижчу ціну, а й додатковий товар у подарунок чи безплатне доставлення замовлення.
Оскільки більшість українців витрачає на харчування та оплату комунальних послуг понад 66% доходів, економити доводиться на розвагах та відпочинку.
Зазначимо, що підвищення акцизів на пальне, руйнація багатьох інфраструктурних об’єктів, у тому числі енергетичних, цьогорічна посуха призведуть до нового цінового стрибка.
За прогнозами Нацбанку на кінець року інфляція становитиме 8,2-8,5%.