“Ваша карта заблокована через неявку до ТЦК” — фото з таким повідомленням нібито від Ощадбанку декілька днів поширюють росіяни. Підхопили це і деякі українські телеграм-канали. Розбираємось разом.
Днями російські ЗМІ, телеграм-канали та деякі пропагандисти почали публікували інформацію про начебто блокування банківських рахунків військовозобов’язаним українцям, які не відвідали територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (далі ТЦК та СП).
Як доказ російські ресурси додавали фото з телефоном, на який нібито надійшло повідомлення від Ощадбанку:
“Ваша карта заблокована через неявку до ТЦК. Більше інформації ви можете дізнатись в ТЦК, в якому перебуваєте на обліку. З повагою, Ощадбанк”.
Цю інформацію спростували в Ощадбанку. Голова правління держустанови Сергій Наумов пояснив, що автоматичного блокування банківський рахунків в Україні не існує. Це можливо лише за рішенням суду або органу фінансового моніторингу.
Минулого тижня Верховна Рада підтримала законопроєкт про посилення мобілізації в першому читанні. Ця законодавча ініціатива виклала чималу хвилю обговорень в суспільстві. А поширювати вигадки під час певних змін в України — стандартна практика для російської пропаганди, пояснила Вільному радіо старша аналітикиня проєкту VoxCheck Мирослава Маркова.
“На користь або ж ні ці реформи чи нововведення — неважливо для пропаганди. Ключова ціль — налаштувати суспільство проти чинної влади. У контексті мобілізації всі переймаються за своє здоровʼя та життя чи своїх близьких. І цей процес надзвичайно тригерний. Тому мобілізація — це топ тема для маніпуляцій і відвертих фейків”, — каже співрозмовниця.
У випадку фейку про блокування банківських рахунків, додає аналітикиня, важливо розуміти, що подібні вкиди можуть повторюватись.
“Згідно з чинним законодавством, військовозобов’язані, які не прийшли за викликом до ТЦК, несуть адміністративну, а в деяких випадках і кримінальну, відповідальність. Але в Україні станом на зараз немає закону, який дозволяв би банкам блокувати рахунки через неявку в ТЦК. На цьому важливо наголошувати, бо сьогодні є фейк про Ощадбанк, а завтра буде про ПриватБанк та інші банки країни”, — зауважує Мирослава Маркова.
Наші журналісти також помітили й явну ознаку фейку: в підробленому повідомленні від Ощадбанку використали слово “карта”. Втім в українській мові в цьому контексті потрібно вжити “картка”.
“Пропаганда цілить у ті теми, які хвилюють суспільство та викликають протиріччя. Такими фейками, перш за все, хочуть викликати панічні настрої у суспільстві чи просто побоювання, щоб люди були на такому підвищеному емоційному фоні тривог і переживань. Цього разі фейк потрапив лише в деякі українські пабліки, але надійні українські медіа про це не повідомляли. А ми маємо з вами розуміти: якби справді було таке нововведення з блокуванням рахунків, то про нього ЗМІ повідомляли б масштабно”, — каже аналітикиня.
8 лютого в Комітеті з питань національної безпеки, оборони та розвідки заявили, що планують змінити частину суперечливих деталей законодавчої ініціативи про посилення мобілізації. Йдеться про заморозку рахунків, мобілізацію аспірантів на контракті й статус людей з інвалідністю та їхніх доглядачів.
“Точно неприйнятними є норми щодо блокування особистих рахунків громадян. Не бачу в Раді тих, хто б таке підтримував”, — прокоментував ініціативу блокування особистих рахунків людей, які ігнорують повістки, член Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Давид Арахамія.
За його словами, внести правки мають до другого читання.
Раніше ми розповідали, що робити, якщо рідні читають сумнівні новини та вірять фейкам.