Зображення до посту Чи є надія, що на сході з’явиться опалення, та що робити мешканцям Донеччини взимку
Фото: З відкритих джерел

Вже два місяці посадовці кажуть, що на Донеччині не буде газопостачання. Все через те, що під час бойових дій були зруйновані ключові комунікації на Луганщині, тож Донбас цілком залишився як без працюючих пічок, так і без опалення. Тож ми з’ясували, як будуть жити східні регіони України, коли показники термометра опустяться до позначки “мінус”.

Чому на Донеччині не вийде швидко відновити газопостачання

Війна позбавила багатьох українців звичайних благ цивілізації. 11 травня очільник газотранспортної системи України Сергій Макогон повідомив, що окупанти перекрили магістральний газогін “Шебелінка — Новопсков”, через що мешканці Луганщини та Донеччини залишилися без українського газопостачання.

“Фактично представники агресора позбавили Україну можливості транспортування газу до споживачів Луганської та Донецької областей”, — повідомив він.

Залишками газу в трубах можна було б користуватися ще деякий час, проте російська артилерія невдовзі зруйнувала і газорозподільну станцію.

Очільник Донецької ОВА Павло Кириленко пояснив тісний зв’язок газових комунікацій між двома регіонами.

“Основний вузол, через який газ раніше йшов до Донеччини, розташований в Луганській області. Зараз цей вузол окупований росіянами, і подача газу через нього припинена. Резервний вузол був пошкоджений у квітні в результаті бойових дій”, — каже Кириленко.

За його словами, в умовах бойових дій газовий оператор області не може розпочати ремонт. Підтверджує це і мер Краматорська — найбільшого міста на підконтрольній частині Донеччини — Олександр Гончаренко.

Через вогонь окупантів по газопроводах, підстанціях та ремонтних бригадах, окупацію територій України та постійне знищення інфраструктури про поновлення газопостачання навіть не йдеться, каже мер Краматорська.

“Газу нема. Якщо його немає, то немає опалення в місті. Навіть на вугіллі без газу — не вийде працювати. Не запустяться котельні, неможливо підсвітити смолоскип. Газу немає — немає опалення. Крапка”, — наголошує Гончаренко.

Тобто наразі мешканці сходу не можуть розраховувати на поновлення газопостачання як мінімум до деокупації Луганщини. Більш того, навіть після звільнення тих територій магістральні комунікації чекатимуть на довгий та вартісний ремонт для повноцінної роботи всіх систем — про це йшлося на засіданні штабу ДонОВА з підготовки до осінньо-зимового періоду.

Чи є альтернатива газовому опаленню

За приблизними підрахунками Донецької адміністрації, на підконтрольній частині Донеччині залишаються близько 300 тисяч мешканців. Тобто попри заклики евакуюватися та застереження щодо найскладнішої зими багато хто досі сподівається пережити зиму, обігріваючись альтернативними джерелами опалення.

Жителі сіл та приватного сектору, які живуть у приватних будинках, сподіваються на обігрів печами та автономними газовими системами, тож наразі запасаються дровами та балонами з побутовим пропаном.

А от з міським населенням складніше — мешканці багатоповерхівок можуть розраховувати лише на електричні обігрівачі. Та з цим проблема — резервні електромережі, які все ще працюють, не розраховані на життєдіяльність такої кількості людей.

“Потужності на резервних каналах електромереж вже завантажені. Вже. Взимку навантаження завжди йде більше. Говорити про старі проводки у квартирах, під’їздах тощо — не бачу сенсу. Ми у мирний час знали, що таке аварійне відключення, у війну — шанси збільшені сто разів”, — каже голова Краматорська Олександр Гончаренко.

За даними Донецької ОВА, аби забезпечити більш-менш стабільним теплом людей, в області мають залишитися не більше ніж 30-40 тисяч мешканців. Наразі ж на Донеччині уп’ятеро більше людей. Якщо більшість з тих, хто зараз очікує якимось чином пережити зиму, не евакуюються — енергетичний колапс зачепить усіх.

Що з опаленням на непідконтрольних Україні територіях

На територію так званих “ДНР” та “ЛНР” газопостачання надходить з боку Російської Федерації.

Газ з боку України перестав надходити до непідконтрольних частин сходу у лютому 2015 року — Укртрансгаз також пояснював це пошкодженням магістрального газопроводу під час бойових дій.

Того ж 2015 року російський Газпром повідомив про початок прямих постачань газу до псевдореспублік. Паливо йде через газорозподільні станції “Прохорівка” та “Платово” у Ростовській області.

Тож у населених пунктах під контролем колаборантів газ все ж буде. Водночас ті міста та села, які Росія захопила вже після відкритого вторгнення, так само як і решта підконтрольних міст, інтегровані саме до української газотранспортної системи. Це означає, що там не вдасться відновити газопостачання. Мешканцям тих територій взимку залишиться або забезпечувати себе теплом самостійно, або виїжджати.

Читайте також:

 


Завантажити ще...