Підтримати
Зображення до посту Чи обов’язково реєструватися як переселенець при евакуації. Коментар юристки
Фото: krymsos.com

Через війну багато українців покинули свої оселі та стали вимушеними переселенцями. Нерідко представники соцслужб або правоохоронці можуть просити в них довідку ВПО. Чи обов’язково її оформлювати та як краще відповідати в таких випадках — розповідає юристка.

 

Про це ми поговорили з координаторкою з питань надання правової допомоги благодійного фонду “Право на захист” Юлією Трало.

Вона розповідає: жодної вимоги до переселенців оформлювати довідку ВПО немає.

“Якщо людина не хоче реєструватися як ВПО, то стосовно цієї людини не повинно бути жодних обмежень”, — стверджує Юлія Трало.

Тобто, якщо правоохоронці або працівники соціальної служби вимагають від вас довідку ВПО, вони не мають права змушувати вас це робити — цей документ оформлюють у добровільному порядку. Якщо людина не потребує ніякої допомоги, вона може не оформляти довідку переселенця.

“Довідка ВПО — зазвичай є таким “ключем” до гуманітарної допомоги або таких програм як “доступне житло”, куди можна встати у чергу з довідкою. Ці переваги невеликі, але вони є”, — каже юристка.

Людям, які виїхали зі своєї оселі та ще й залишились без роботи, юристка все ж радила б оформити статус ВПО, щоб претендувати на допомогу та легше розв’язувати деякі питання.

“Наприклад, дитину у школу можуть брати й без довідки ВПО, але тоді процедура складніша і можуть відмовити через заповнення класів. А якщо з довідкою, то тоді вже незалежно від того, укомплектовані класи чи ні, дитину мають взяти у школу”, — наводить приклад фахівчиня.

Правоохоронці не можуть вимагати довідку ВПО для перевірки

“Умовно кажучи, незалежно від того, ВПО ти чи не ВПО, яка в тебе прописка, в рамках контртерористичної/контрдиверсійної діяльності будь-яку людину можуть зупинити та проводити певну бесіду”, —  каже юристка.

Тож якщо вас зупинили для перевірки та питають, чому ви не оформили довідку ВПО, можете відповісти так:

“Обов’язку оформлювати довідку ВПО немає. Тих вигід, які дає довідка ВПО, я не потребую. Тому і не завдавав собі клопоту займатися цим”, — дає пораду фахівчиня.

Однак, якщо вам здалося, що правоохоронці при виконанні своїх обов’язків порушили ваші права, не поспішайте щось робити самі.

“Тут треба знати свої процесуальні права, якщо вони порушуються, то потрібно звертатися до юриста та просити пораду, чи були порушення. Але не навпаки, щось зробити, а потім вже питати про пораду, коли вже може бути пізно”, — уточнює Юлія Трало.

Нагадаємо, раніше для оформлення статусу переселенця потрібно було годинами стояти в чергах у ЦНАПі. Тепер же довідку ВПО можна оформити за кілька кліків у смартфоні через додаток “Дія”. Як це зробити — дивіться за посиланням.

Читайте також:


Завантажити ще...