З початком повномасштабної війни Росії проти України мільйони людей покинули свій дім та роботу і евакуювалися у безпечніше місце. Але вже зараз деякі працівники почали отримувати повідомлення з вимогою повернутися та стати до роботи. Наскільки законні ці вимоги та чи повинен робітник їх виконувати — читайте далі.
Аби евакуюватись багато хто на роботі брав відпустку за свій рахунок або використовували ту, яка є на рік планова.
“В нас є закон “Про відпустки”, який встановлює, що людина за сімейними чи будь-якими іншими обставинами може попросити роботодавця надати їй відпустку, строком не більше 15 календарних днів на рік”, — розповідає в ефірі проєкту Вільного радіо “Сідай, розкажу” юристка БФ “Право на захист” Євгенія Холодна.
Але, за словами юристки, нині діє інший закон, який вже по-іншому регламентує трудові відносини.
“В нас сталася війна, на жаль, і з метою допомоги людям та реалізації трудових відносин, в нас був ухвалений інший закон. Цим законом було сказано, що працівник має право взяти таку відпустку за власний рахунок у роботодавця протягом строку дії воєнного стану”, — каже Євгенія Холодна.
Але, як зазначає юристка, є в цьому законі й певні виключення — це працівники критичної інфраструктури. Їм роботодавець може відмовити у наданні будь-якої відпустки.
“Життя людини є найважливішим і беззаперечно ніхто не може примусити людину повертатися до зони бойових дій”, — розповідає юристка.
За словами Євгенії Холодіної, у деяких випадках, роботодавці можуть погрожувати робітниками звільненням за прогул. Але такі погрози не є законними.
“Прогул — це відсутність працівника на робочому місці більше трьох годин протягом робочого дня без поважних причин. А наше Держпраці надало роз’яснення, що беззаперечно воєнний стан — це поважна причина. Тому, фактично роботодавець звичайно може звільнити особу, тому що ніхто від цього не застрахований. Чи буде це законним? Це не буде законним”.
Тож, як зазначає юристка, якщо робітника все ж звільнили через таку причину — можна оскаржувати це звільнення через суд.
Зазначимо, журналісти Вільного радіо підготували інструкцію, як оформити допомогу по безробіттю для тих, хто евакуювався та тих, хто залишився на окупованій території або в місті, де йдуть активні бої. Шукайте її — за посиланням.
Читайте також: