Підтримати
Різдво
Різдвяний храм ПЦУ, село Воля-Ковельська на Волині. Фото з архіву Володимира Удуда

Через відкрите вторгнення Росії цього року не в усіх українських храмах проведуть різдвяні богослужіння, адже з прифронтових міст виїхали віряни. А за святковим столом багато сімей зберуться не в повному родинному колі — багатьом українцям і українкам навіть на Різдво доводиться протистояти атакам ворога. Розповідаємо, яким цього року буде Різдво в Україні, охопленій війною. 

Про те, як святкують в Україні Різдво в умовах воєнного стану, журналістам Вільного радіо розповіли священники східного та західного регіонів — настоятель парафії святого Архістратига Михаїла села Воля-Ковельська Волинської області отець Володимир (Удуд) і настоятель канонічного храму святого Феодора Стратилата в Бахмуті отець Сергій (Судак).

Цьогоріч Різдво багато сімей відзначають не в повному родинному колі 

Різдво — одне з найвеличніших свят для християн усього світу. Цього дня віряни відзначають народження Ісуса Христа, якого вважають сином Божим і Спасителем людства. 

Різдво
Народження Ісуса Христа. Ілюстрація з відкритих джерел

 

“Християни святкують Різдво у родинному колі, адже ми відзначаємо народження Богомладенця. Нашого спасителя, який прийшов у цей світ, щоб врятувати всіх нас від гріха і смерті”, — розповідає журналістам Вільного радіо отець Володимир.

Різдво
Настоятель парафії святого Архістратига Михаїла села Воля-Ковельська отець Володимир. Фото з архіву Володимира Удуда

 

Та цього року попри традицію не всі сім’ї зможуть зібратися разом.

“Наразі багато хто з дітей, дружин, батьків змушені відзначати Різдво без своїх рідних та ближніх, які захищають нашу Батьківщину. Сьогодні ми бачимо, як наші воїни передають ту Христову любов, який прийшов на грішну землю заради нашого спасіння. Вони так само рятують нас від зовнішнього ворога, який посягає на нашу Батьківщину”, — говорить отець Володимир.

Різдво
Отець Володимир у колі українських захисників та священників ПЦУ. Фото з архіву Володимира Удуда

 

Думку священника з Волині продовжує настоятель канонічного храму святого Феодора Стратилата в Бахмуті отець Сергій. Він і сам зараз захищає країну від російської навали.

“На звичайному фронті ми воюємо з видимим ворогом, а на духовному — з невидимим. Духовна боротьба проходить паралельно з фізичною. Тож війна не скасовує ніяких релігійних свят. Ми відзначимо народження Христа так, як нам дозволяють обставини, які б вони важкі не були. Різдво для українців завжди свято, незалежно від того, триває війна чи ні”, — стверджує бахмутський священник. 

Різдво
Божественна літургія на Різдво в парафії святого Архістратига Михаїла села Воля-Ковельська. Скріншот із запису трансляції служби

 

Чим ближче до лінії фронту, тим менше богослужінь

Чи проходитимуть святкові Богослужіння в прифронтовому Бахмуті, отець Сергій точно не знає. У храмі святого Феодора Стратилата служби не буде — всі парафіяни виїхали з міста.

“З Бахмутом зараз зв’язку майже немає. В приміщенні, де ми служили, можуть служити греко-католики. Взагалі проведення богослужінь на сході залежить від бойових дій по лінії фронту: чим ближче до неї, тим служать там менше. Багато парафіян вже виїхали з Донбасу, тому на богослужіння ходити нікому”, — пояснює отець Сергій.

Різдво
Настоятель канонічного храму святого Феодора Стратилата отець Сергій у колі своїх парафіян. Фото з архіву Сергія Судака

 

Стосовно різдвяних служб для українських захисників рішення ухвалює військове керівництво. За сприятливих обставин, якщо священники є в підрозділах, святкові богослужіння там відбудуться, припускає отець Сергій.

Попри складні обставини в прифронтових містах різдвяні служби на інших територіях України проводитимуть. Їх можуть відвідати не тільки місцеві, а й переселенці, каже ковельський священник отець Володимир.

“До нашого храму приходять люди, які тимчасово переселилися в наші краї і живуть неподалік. Вони приходять до церкви на молитву, беруть участь у святих таїнствах — сповідаються і причащаються. Попри те, що переселенці знаходяться далеко від рідного дому, вони мають можливість відвідувати богослужіння в різних українських храмах, чути молитву і бути безпосередніми учасниками служби”, — говорить отець Володимир.

Різдво
І місцеві мешканці, і переселенці прийшли святити мед на Спас. Фото з архіву Володимира Удуда

 

Різдвяна служба залишається без змін — помінятися може лише її дата

Різдвяна служба в умовах воєнного стану нічим не відрізняється від богослужінь у мирний час, уточнює священнослужитель. Традиційно напередодні Різдва проходить всенічне богослужіння — люди мають можливість помолитися й набрати свяченої води. А після цього йдуть додому вечеряти у колі сім’ї.

Різдво
Всенічне богослужіння напередодні Різдва в парафії святого Архістратига Михаїла села Воля-Ковельська. Фото з архіву Володимира Удуда

 

“На Різдво християни йдуть до храму на святкове богослужіння. Цього дня з особливим трепетом та любов’ю ми звертаємося з молитвою до Бога за спасіння всіх нас під благословенним переможним небом України. Потім колядуємо і славимо Різдво Христове”, — розповідає отець Володимир.

Різдво
Колядники парафії святого Архістратига Михаїла села Воля-Ковельська. Фото з архіву Володимира Удуда

 

Богослужіння на Різдво Христове традиційно відбуваються 7 січня, додає ковельський священник. Однак цьогоріч ПЦУ має благословення відзначити свято саме 25 грудня в тих громадах, де люди цього хочуть.

Різдво
Священний Синод ПЦУ ухвалює рішення дозволити відзначати Різдво 25 грудня. Фото: Facebook/Православна Церква України

 

“Це свідчить про те, що ми готові й рухаємося від російських традицій, російської церкви та будь-яких російських стереотипів і поглядів. Це вагомий шлях відходження від того, до чого ми звикли. Ми живемо в той час, коли змушені зважуватися на різні реформи, які, власне, будуватимуть міцний кістяк нової незламної епохи”, — розмірковує отець Володимир.

Цінності Різдва залишаються єдиними попри розбіжності в датах

Однак цьогоріч 25 грудня відзначають Різдво не всі українські парафії. Сьогодні це поки ще поодинокі явища, стверджує бахмутський священник отець Сергій. Більшість парафій ПЦУ проведуть богослужіння, як і раніше — 7 січня.

“Ми відзначаємо подію, і неважливо, коли саме пройдуть святкові богослужіння. Адже у нас немає точних даних, коли народився Христос. День народження Ісуса не вказаний ні в Біблії, ні в жодному документі. Однак проблема дати відзначення Різдва є, і вона криється в календарях: григоріанському та юліанському. Різниця між ними складає 13 днів”, — пояснює бахмутський священник. 

Різдво
Богослужіння на Різдво. Фото з архіву Володимира Удуда

 

Отець Сергій зазначає: християни, які відзначають Різдво 7 січня за державним, звичним для нас календарем, формально святкують його 25 грудня за церковним.

“1918 року радянська Росія зробила перехід державного календаря на григоріанський. А церква на нього не перейшла. Тож дата Різдва за старим стилем — 25 грудня. Тому саме цього дня ми можемо привітати з Різдвом тих християн, хто відзначає його за григоріанським календарем”, — стверджує отець Сергій.

Різдво у храмі парафії святого Архістратига Михаїла на Волині 

 

 

Та попри різні дати відзначення Різдва цінності для християн залишаються єдиними. Це родинні цінності, каже священник.

“В день Різдва я хочу, щоб усі віряни зібралися за родинним столом. Щоб у кожному родинному колі спокійно відзначила свято вся сім’я: тато, мати, діти. Кожній із них бажаю родинного благополуччя”, — бажає наостанок отець Сергій.

* * *

Багато українських вірян воліють відзначати релігійні свята за григоріанським календарем, аби відійти від церковних традицій Московського патріархату. Тож окрім Різдва, зараз є дві дати святкування Дня святого Миколая: одні хочуть відзначати його 19 грудня, інші — за новою традицією, 6 грудня. Коли та як святкують День святого Миколая православні віряни Донеччини — читайте в матеріалі Вільного радіо.

Читайте також:


Завантажити ще...