14 жовтня українці святкують День українського козацтва. Журналісти Вільного радіо дізнались у полковника Українського козацтва, як розвивалась історія козаків упродовж століть та як відзначають цей день у Бахмуті.
Українське козацтво має довгі коріння і тісно пов’язане з історією нашої країни. Відображення славетного минулого можна знайти навіть у державному гімні України: “Душу й тіло ми положим за нашу свободу і покажем, що ми браття козацького роду”.
Протягом майже трьохсот років козаки стояли на захисті державних кордонів. Вони обороняли країну від ворожих набігів турків і татар. З козацького поселення почався і Бахмут.
Читайте такоє: Бахмут зареєструвався у Facebook 448 років тому. Нетипова подача історії міста
“Якщо говорити за наше місто і нашу місцевість, то безпосередньо наша місцевість пов’язана з козацтвом, тому що пересікалися шляхи і запорізьких козаків, і донських козаків-солеварів, і слобідських козаків”, – розповідає полковник Українського козацтва Станіслав Єрмолаєнко.
У 1745 році у місті був заснований окремий Бахмутський козацький полк, який згодом був реформований та переведений до Маріуполя. Козаки з цього полку брали участь у війні 1812 року.
“Після зруйнування Запорізької Січі козацтво в Україні ще протрималося до 1864 року, коли остаточно було скасоване Азовське козацьке військо. Розташоване воно було неподалік від Маріуполя”, – каже полковник Українського козацтва.
Далі для козаків настали ще тяжчі часи.
“Козацтво зовсім не зникло, але на тривалий час припинило своє існування, тому що почалась громадянська війна, потім розкозачування-розкуркулювання в радянські часи. Потім Друга світова війна”, – каже Єрмолаєнко.
Читайте також: “Слава Україні” на Донбасі віталися ще за часів Другої світової війни (інтерв’ю)
У післявоєні роки козацький рух теж не підтримували. Козакам доводилося створювати напівлегальні об’єднання майже до 90-х.
“Перші осередки козацькі в Україні починають з’являтися у 1989 році. І козацтво починає відроджуватися на тих найкращих традиціях українського народу, українського козацтва, які існували століттями, багато століть назад в Україні”, – говорить Станіслав Єрмолаєнко.
Спочатку відновили Бахмутський козацький полк, далі з’явились інші підрозділи.
Перед козаками постали декілька завдань: відродити культурні та освітні традиції та передавати свої знання молодому поколінню. Зокрема, юнаків готували до служби у Збройних силах України.
У 2001 році представники Кальміуської паланки Українського козацтва створили в Бахмуті дитячо-юнацьку організацію “Школа Джур”. У цій школі вивчають традиції українського козацтва, займаються фізичними вправами, приділяють увагу релігійному вихованню.
Фото: Станіслав Єрмолаєнко“Почали ми займатися з дітками з 6-річного віку і до 18-річного віку в нашій організації. Багато наших колишніх вихованців з організації поповнили лави Бахмутського козацтва і інших козацьких формувань України”, – розповідає полковник.
Крім того, на базі ЗОШ №1 організували гурток бойового гопака. Станіслав Єрмолаєнко розповідає, що цей традиційний український танок козаки трансформували у бойову систему. Основам цього мистецтва він навчає своїх підопічних. За його словами, охоче на заняття ходять як хлопці, так і дівчата.
Навички бойового гопака учні Станіслава демонстрували на багатьох заходах. Так, минулого тижня на святкуванні Дня козацтва вони виступали у центральній бібліотеці, ЗОШ №2 та дитячому садку №6.
Під час виступів вихованці Станіслава не лише виконують козацький танець, а й використовують традиційну козацьку зброю: списи, шаблі, бойові коси.
Детальніше про козацький гурток в Бахмуті читайте або слухайте вже у вівторок, 15 жовтня, в нашому інтерв’ю з Станіславом Єрмолаєнком.
Читайте також: