Декларації посадовців все ж відкриють
Фото: polvet.gov.ua

20 вересня депутати Верховної ради проголосували за законопроєкт, який робить електронні декларації одразу публічними. Нардепи зробили це з другого разу, оскільки перша версія закону передбачала публікацію декларацій через рік. Президент Володимир Зеленський наклав на нього вето. Також перша версія закону дозволяла тим, хто “забував” вчасно подавати декларації, заплатити штраф та не опинитися у реєстрі корупціонерів.

 

Про голосування за закон повідомляє народний депутат Ярослав Железняк. 

“Рада схвалила вето Президента та виправила закон про відновлення є-декларування! За — 341, конституційна більшість. Зміни передбачають одразу відкриття декларацій. Цього разу весь зал був тотально за відкритість. Такі зміни за 2 тижня в ідеології”, — написав Ярослав Железняк. 

Проте на світлині, які опублікував нардеп видно, що один нардеп проголосував проти закону про відновлення є-декларування. За даними нардепа Олексія Гончаренка — це представник “Слуги народу” Дмитро Микиша.

Голосування Верховної ради за  закон про відновлення є-декларування
Голосування Верховної ради за  закон про відновлення є-декларування. Фото: Teelgram/Залізний нардеп

Голосування Верховної ради за  закон про відновлення є-декларування. Фото: Teelgram/Залізний нардеп

По фракціях народні депутати віддали таку кількість своїх голосів:

  • Слуга Народу — 214;
  • Європейська Солідарність — 22;
  • Батьківщина — 13;
  • Платформа за життя та мир — 18;
  • За майбутнє — 11;
  • Голос — 18;
  • Довіра — 17;
  • Відновлення України — 12;
  • Позафракційні — 16.

Зазначимо, більшість голосів, завдяки яким вдалося прийняти законопроєкт — віддали нардепи партії “Слуга Народу”, яка є президентською партією. Вони ж складають і більшість у Верховні Раді (тобто голосів представників однієї партії вистачає, щоб підтримати закон).

Реакція на закон про електронні декларації

5 вересня Верховна Рада схвалила закон про відновлення подання декларацій — на час воєнного стану реєстр зробили закритим. За новим законом для посадовців, які невчасно подаватимуть декларації, передбачене покарання. Однак тоді відкриття Єдиного державного реєстру декларацій відклали на рік або до кінця воєнного стану.

Наступного дня Національне агентство з питань запобігання корупції звернулося до президента України з проханням накласти вето на цей законопроєкт.

“Перш за все в ухваленому законопроекті підтримано норму, відповідно до якої особа, яка подала завідомо недостовірні відомості в декларації на суму до 1,3 млн грн, у разі сплати штрафу не потрапляє до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення”, — написали посадовці з НАЗК.

Того ж дня на сайті електронних петицій з’явилась ініціатива з вимогою до президента накласти вето на законопроєкт про відновлення подання декларацій. Менше ніж за добу петиція зібрала необхідні 25 тисяч голосів.

7 вересня депутат Європарламенту Міхаель Галер оприлюднив публічне звернення до президента України. В ньому низка депутатів Європарламенту назвали неприпустимим відтермінування відкриття доступу громадськості до декларацій та закликали внести необхідні зміни.

12 вересня президент України наклав вето на законопроєкт, який мав залишити електронні декларації закритими ще мінімум на рік.


Завантажити ще...