3 липня 2019 року Комітет Верховної Ради України з прав людини провів засідання щодо проблеми невиконання судових рішень з поновлення виплати пенсій вимушеним переселенцям. Як визначили на заході, невиплата пенсій ВПО — проблема загальнодержавного рівня.
Про це повідомляє БФ «Право на захист».
З одного боку експерти наводять справу від 3 березня 2018 року, де Верховний Суд України виніс позитивне рішення щодо поновлення виплати пенсій та заборгованості по пенсіях внутрішньо переміщеним особам. З іншого – органи Пенсійного фонду України всупереч законодавству не виконують рішення судів.
За словами Олени Приходько, адвоката «Право на захист», таких позитивних рішень судів у справах, де позивачами є пенсіонери-ВПО, які до початку збройного конфлікту були зареєстровані на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей, за останні два роки було понад 1000. В тому числі, і в тих справах, які вели юристи БФ «Право на захист». Проте, як наголосила правозахисниця, справу це не поліпшило — пенсіонери і надалі не можуть оформлювати виплати.
Основна проблема — база нарахування виплат дуже недосконала.
За даними БФ «Право на захист», станом липень 2019 року понад 40 людей померли, так і не дочекавшись виконання територіальними органами Пенсійним Фондом України судових рішень на їхню користь.
Нагадаємо, раніше з приводу нарахування пенсій ВПО ми спілкувалися з правозахисницею з Бахмута Оксаною Болотюк.
“Є у нас вже в практиці такі випадки, коли люди набувають пенсійного віку вже після фактичної окупації. Бувають різні випадки. Якщо основний страховий стаж зароблявся до окупації, то проблема тут буде наступна: ПФУ (Пенсійний фонд України, – ред.) має базу, яка містить усі страхові внески, сплачені за особу, ця база була введена в дію з 2000 року, тобто фактично особа повинна надати інформацію про сплачені до 2000 року внески та трудову книжку. Крім цього, треба і підтверджуючі довідки, наприклад, архівні довідки з підприємств. Як правило, люди виїжджають з окупованих територій, і надають довідки із штампами недержавних органів так званих “ЛДНР”. І тому в досудовому порядку, звичайно, Пенсійний фонд такі довідки не може брати до уваги”, — розповіла Болотюк в інтерв’ю Вільному радіо від 5 березня 2019 року.
Додамо, лише за лютий держава не виплатила більше мільярда гривень пенсій мешканцям сходу. 12 березня моніторингова місія ООН з прав людини в Україні представила звіт стосовно дотримання всіх умов прав людини під час війни на Донбасі. Моніторингова місія визначила, що процедура прив’язки реєстрації ВПО, щоб отримувати пенсію, досить складна. Через це 700 тисяч українців з окупованої території на той час залишалися без грошових виплат.
Читайте також: