Щомісяця одеські благодійники влаштовують для дітей переселенців свято іменинника. Тих, хто народився в один місяць, збирають на вечірку з аніматорами, солодощами та подарунками. Як відзначили своє свято іменинники жовтня та як записати дитину на такий спільний день народження — дізнавайтесь у матеріалі.
Вечір суботи, у штабі ГО “Одеса wow”, яка влаштовує свята за підтримки міжнародних благодійників, завершують останні приготування. На столах з’являються таці з фруктами та тістечками, навпроти імпровізованої сцени розставляють стільці, налаштовують гучність музики.
Співорганізаторка Юлія Сущенко показує мені географію сьогоднішніх гостей. Маріуполь, Бахмут, Торецьк, Слов’янськ, Краматорськ, Херсонщина, Миколаївщина, Харківщина, Запоріжжя… Всі ці діти були змушені покинути рідні домівки й тепер знайшли прихисток тут, в Одесі.
“Кожного місяця ми збираємо близько 50 іменинників. Кожен може прийти з другом, братиком, сестричкою”, — каже Юлія і йде зустрічати дітлахів, перші з яких вже на порозі.
Серед них — 6-річна Віка зі Слов’янська. Дівчинка вже рік живе зі своєю бабусею маріупольчанкою Раїсою Петрівною в Одесі.
Коли я питаю у Віки, за чим вона найбільше сумує, дівчинка відповідає: “За мамою”.
“Мама у нас військова, — пояснює Раїса Петрівна. — Бачитися з донечкою виходить нечасто. Ось на Вікін день народження не вдалося приїхати”.
Віка ж додає: “Мені вже виповнилось шість. Я ходжу до садочка, на танці та люблю цукерки”.
Зала наповнюється дитячими голосами. Хтось фотографується біля великої блакитної коробки з написом “Happy birthday”, хтось сором’язливо сидить у кутку, хтось знайомиться з однолітками. Тут діти різного віку: від тих, хто щойно навчився ходити, до підлітків.
“Коли ми тільки починали проводити день іменинника, то написали приблизний вік дітей від 5 до 15 років. Але це дуже умовно, приходять і менші, і старші, і знаходять для себе щось цікаве”, — розповідає керівниця ГО “Одеса wow” Оксана Кузнєцова.
В основному з грошима проєкту допомагає небайдужа німкеня, каже Оксана.
“Наш основний партнер і спонсор це Керолайн — жінка з Німеччини. Конкретна людина, яка у 2019 році приїхала до Одеси, закохалась у це місто, а коли почалась [повномасштабна] війна, вона почала питати, чим допомогти. Вона залучає своїх подруг, збирає донати і таким чином допомагає нам влаштовувати свята”, — розповідає Оксана Кузнєцова.
А кілька місяців тому до проєкту долучилися й благодійники з Міжнародної організації з міграції, додає співрозмовниця. Поки діти веселяться з аніматорами, фахівці проводять психологічні ігри для їхніх батьків.
Виступ фокусника діти дивляться уважно. Дехто викликається перевірити, чи не обманює артист, та пробують показати трюки самотужки. Коли до програми долучаються аніматори з конкурсами — сміються, танцюють, сперечаються.
Серед іменинників жовтня і 11-річна Єлизавета та 13-річна Софія з Маріуполя.
“До Одеси я приїхала нещодавно, а до того [після евакуації] жила у Дніпрі. Поки не знайшла тут хобі, ходжу лише до школи. І дуже сумую за красою Маріуполя”, — розповідає Єлизавета.
“Вдома мені дуже сподобалось гуляти, проводити час з друзями. Але я вже встигла знайти друзів і тут. Одеса і Маріуполь чимось схожі”, — каже Софія.
Після розваг іменинникам жовтня вручають подарунки, фотографують на пам’ять і запрошують до солодкого столу.
Батьки дітей, які переїхали до Одеси, можуть зареєструватись на таке спільне святкування в місяць народження дитини. Зробити це можна в телеграм-чаті “Твій таємний друг”. Також там можна знайти анонси інших заходів. Пропонують безплатні екскурсії містом, театральний гурток, заняття з арттерапії.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.