Підтримати
Українські військові встановлюють колючий дріт. Ілюстративне фото: “АрміяІнформ”

Упродовж січня-березня 2025 року державні службовці з Донецької області прозвітували про 29 договорів на придбання колючого дроту типу “Єгоза”. На закупівлі витратили понад 205 млн грн. Основними постачальниками стали компанії з Дніпра, Запоріжжя, Києва та Харкова. Більшість замовлень робили напряму у виконавців, без аукціонів.

Журналісти Вільного Радіо проаналізували дані про закупівлі на майданчику Prozorro.

Більшість угод — без тендерної боротьби

У 27 випадках контракти на постачання “Єгози” підписували без проведення відкритих аукціонів, тоді як лише дві компанії підписали договори за результатами аукціону. Це може вказувати на обмежену конкуренцію на цьому ринку або на використання спрощених процедур закупівель, наприклад, у зв’язку з воєнним станом.

Хто отримав найбільше контрактів

Найчастіше замовлення отримувала ТОВ “Метал Ворк” із Дніпра. Компанія подала пропозиції на участь у семи тендерах, з яких шість завершилися підписанням контрактів. Фірма отримала замовлень на понад 51 млн гривень. Чотири контракти вже сплатили. Усі закупівлі проводили напряму, без організації відкритих аукціонів.

За даними аналітичної системи YouControl, компанія працює понад 3 роки, має статутний капітал 500 тисяч гривень і спеціалізується на виробництві спецобладнання. Також займається виготовленням меблів, металоконструкцій, будівництвом, торгівлею та іншими видами робіт.

Компанія має 26 згадок у реєстрі адміністративних справ, більшість з яких стосується спорів про стягнення коштів. Також наявні дві справи щодо адміністративних правопорушень. 

ТОВ “ЮГСТАЛЬ” із Запоріжжя уклало три контракти на понад 25,5 млн грн, за які вже отримало гроші. Дві з цих закупівель були проведені без відкритого аукціону.

Зареєструвалася компанія 13,5 років тому і має статутний капітал у розмірі 22 мільйонів гривень.

Головна її спеціалізація — виготовлення різних металевих баків і контейнерів. Також компанія займається металообробкою, виробництвом дверей, меблів, дерев’яної тари та кузовів для авто тощо.

Компанія має 123 документи кримінальних порушень, останнє з яких — ухилення від сплати податків. Згідно з документом від 14 грудня 2023 року, представники компанії впродовж 2022–2023 років умисно занижували податкові зобов’язання, що призвело до несплати понад 5 мільйонів гривень податків до держбюджету.

Не менш активною виявилася і державна структура — підприємство, що входить до сфери управління Державної кримінально-виконавчої служби. Воно підписало чотири угоди на 20 924 850 грн та отримало гроші у повному обсязі. Усі закупівлі здійснювалися напряму, без проведення відкритих торгів.

Підприємство було зареєстроване майже 25 років тому і має статутний капітал у розмірі 5 900 791 грн.

В основному компанія займається виробництвом одягу та аксесуарів, а також виготовленням дерев’яних конструкцій і металевих виробів, обробкою каменю, постачанням тепла й води. Крім того, вирощує культури, розводить худобу й свиней.

Підприємство фігурує у 40 документах, пов’язаних із кримінальними провадженнями. Один із таких — судова ухвала від 18 лютого 2025 року, яка стосується розслідування можливого заволодіння бюджетними коштами.

За даними Служби безпеки України, схема мала такий вигляд: через низку підконтрольних фірм, зареєстрованих частково на підставних людей, представники компанії закуповували сировину для будівництва фортифікацій у Запорізькій області. Сировину закуповували за завищеними цінами, щоб у результаті підвищити вартість готової продукції та вивести бюджетні кошти.

У межах розслідування встановили, що фактично для зведення фортифікацій використовували дешевші матеріали. Через це виникли сумніви, чи відповідає продукція технічним вимогам, передбаченим договорами.

ТОВ “ПРОПЕРИМЕТР+” зі столиці отримало три контракти на 25 мільйонів гривень. Хоча всі три договори підтвердили, оплатили лише один.

Згідно з даними аналітичної системи YouControl, підприємство зареєстроване у Києві та працює з 11 вересня 2020 року. Керує компанією Дмитро Олегович Швець.

Основна спеціалізація фірми — будівництво споруд. Також вона займається виробництвом будівельних металевих конструкцій, обробкою каменю, виготовленням виробів з дроту тощо.

“Баварська будівельна компанія” з Харкова також фігурує серед підрядників. Вона підписала три угоди на 12 895 600 гривень, але оплатили поки лише одну. Договори укладали без використання електронної системи закупівель.

За даними аналітичної системи YouControl, компанія зареєструвалася 9 місяців тому, має статутний капітал у розмірі 1 мільйона гривень та займається будівництвом житлових і нежитлових будівель, а також виготовляє металеві вироби, електроніку, батареї тощо. Засновником компанії є Микола Олександрович Забаровський.

Наразі немає інформації про відкриті кримінальні провадження проти “Баварської будівельної компанії”.

Менш помітні учасники, але з мільйонними сумами

По два договори уклали ще дві компанії — з Краматорська та Києва.

  • ТОВ “Будінвест торг компані” (Краматорськ) отримала замовлень на 15 910 560 грн, із яких 9 910 560 грн уже перерахували. Усі закупівлі проводили напряму, без відкритих торгів.

Компанію зареєстрували 3,5 роки тому. Її власник, як зазначається на YouControl, — Олексій Вікторович Кривенко. Розмір статутного капіталу компанії сягає 300 тисяч гривень, а її спеціалізація — оптова торгівля будівельними матеріалами та обладнанням. Також вона займається обробкою дерева та металу, ремонтом техніки тощо.

Щодо цієї компанії теж немає інформації про відкриті кримінальні провадження.

  • Столична фірма “Славресурс груп” підписала угоди на 14 936 400 грн, із них 14 135 172 грн уже отримала. Один із двох контрактів підписали без застосування електронної системи закупівель.

Підприємство зареєстроване більше ніж шість років тому. Засновником є Валерій Станіславович Шкарупа, а розмір статутного капіталу — 10 000 грн. Компанія спеціалізується на оптовій торгівлі, а додатково займається будівництвом, дерево- та металообробкою та іншими видами робіт.

Загалом у закупівлях фігурують щонайменше 15 підприємств, які у січні-березні 2025 року уклали 29 договорів на 205 497 575 грн. При цьому їм вже фактично оплатили 203 186 265 грн, тобто майже 99% від загальної вартості контрактів.

Хто ще фігурував у закупівлях

Серед інших учасників ринку:

  • ТОВ “Агентство периметральної безпеки “Алігатор” уклали 1 контракт на 6 мільйонів гривень.  Компанія працює понад 25 років. Її власник, як зазначають в аналітичній системі YouControl, — Костянтин Анатолійович Полторак. Розмір статутного капіталу сягає 1 200 000 гривень, а спеціалізується фірма на неспеціалізованій оптовій торгівлі. Контракт із замовником підписали за спрощеною процедурою без проведення аукціону.

У реєстрі судових рішень ми знайшли 55 документів, де згадується компанія. В одному клопотанні ТОВ “Аллігатор виробнично-експортна компанія” фігурує як одна зі сторін, яка, ймовірно, була замішана у шахрайстві. З тексту випливає, що ця компанія отримала майнові права за договором з ЗАТ “Гірмаш” і саме під цим прикриттям, за версією слідства, група людей заволоділа чужим майном на суму 1 431 000 гривень.

  • ТОВ “Дніпрометиз-ТАС” із Дніпра. Підприємство поставило дроту на 2 224 980 грн та вже отримало оплату. Ще один договір цієї компанії на 4 940 400 грн наразі залишається без фінансового підтвердження.

Підприємство зареєстрували наприкінці 2023 року — про це зазначили в аналітичній системі YouControl. Засновником є Олександр Сергійович Якушев. Розмір статутного капіталу — 83 479 696 грн. Компанія спеціалізується на обробці металу, зокрема виробництві дроту. Також займається виготовленням металевих виробів, машин і устаткування.

У компанії налічується 33 кримінальні справи, про що свідчать дані з YouControl. Одна з таких справ стосується незаконного відпуску технічної сірчаної кислоти — хімічної речовини, що використовується у виробництві, але є під контролем держави через потенційну небезпеку її використання для виготовлення наркотиків або інших незаконних цілей.

У цій справі фігурує директор іншої компанії “ТД “Ден Хім”. Його звинувачують у використанні коштів, отримані від незаконного обігу цієї кислоти. Гроші нібито провели через розрахункові рахунки ТОВ “Дніпрометиз-ТАС”.

  • ТОВ “ТЕС ОЙЛ ЛОГІСТИК” із Київської області уклало 1 контракт на 6 мільйонів гривень.  Його вже виконали, однак оплату ще не здійснили.

Засновником компанії є Олександр Сергійович Тесля, який зареєстрував її майже 3 роки тому. Статутний капітал фірми становить 10 тисяч гривень, а основною діяльністю є оптова торгівля.

У компанії є 7 судових справ, з яких дві є кримінальними. Одна з них стосується ймовірної розтрати державних коштів через незаконну закупівлю дорожнього обладнання під час воєнного стану разом із “Київавтошляхміст”. Вони нібито внесли неправдиві відомості в офіційні документи. Суд дозволив провести огляд складських приміщень для вилучення доказів, зокрема дорожньої солі, що була предметом цієї закупівлі.

  • ТОВ “КОМПАНІЯ СПІРИТ” з Києва уклали на Донеччині 1 контракт на 4 940 400,00 грн, який ще не підтвердили та не сплатили. Підприємство зареєстроване 8 років та 8 місяців тому, його засновником є Денис Анатолійович Власюк. Розмір статутного капіталу становить 103 500 грн. Компанія спеціалізується на оптовій торгівлі, а також займається електромонтажними, штукатурними, малярними та іншими оздоблювальними роботами.
  • ТОВ “Виробничо-комерційна фірма Пліт” зі Львова уклало 1 угоду на 4 940 400,00 грн. Але грошей фірма ще не отримала, бо поки не виконала контракт.

Зареєструвалася компанія трохи більше ніж 28 років тому, її засновник — Андрій Степанович Пегитяк, а статутний капітал — 1 мільйон гривень. Головна спеціалізація фірми — виробництво виробів із дроту, ланцюгів і пружин.

Компанія фігурує у 13 кримінальних справах без вироків. Так, в одному з кримінальних проваджень з’ясувалося, що ця компанія продавала свою продукцію підприємцю, який потім перепродав її Сватівській МВА Луганської області за значно завищеними цінами. За документами, продукцію закупили у “Пліт” приблизно за 2 млн грн, а держава через підприємця заплатила майже 4 млн грн. Різниця таким чином склала понад 1,9 млн грн, і її, за версією слідства, підприємець вивів як незаконний прибуток.

  • Приватне акціонерне товариство “Стальканат” уклало 1 контракт на загальну суму 436 200,00 грн. Контракт був підтверджений та повністю оплачений. Компанія зареєструвалася 3 роки та 4 місяці назад. Її засновники — Сергій Геннадійович Лавриненко та Андрій Олександрович Муксімов. Розмір статутного капіталу становить 35 472 456 гривень, а займається підприємство виробництвом дротів, ланцюгів і пружин.

Компанія фігурує у 9 кримінальних впровадженнях без оголошених вироків.

  • ТОВ “Укрбудінвест торг” (місто не вказане) уклало 2 контракти на суму 17 566 200 грн (з них усі оплатили). Згідно з даними, опублікованими в аналітичній системі YouControl, компанія з’явилася більше ніж 5 років тому. Її уповноваженою особою є Тетяна Василівна Толстогузова. Статутний капітал компанії становить 100 тисяч гривень, а основним видом діяльності є неспеціалізована оптова торгівля.

Кримінальних справ у компанії 15, де вона всюди виступає позивачем. 

Які організатори замовляли дріт найчастіше

Аналіз даних закупівель за січень-березень 2025 року показав, що найбільше лотів на постачання дроту типу “Єгоза” публікувала Покровська міська рада Донецької області. Вона оголосила щонайменше три окремі закупівлі, що закінчилися укладанням договорів.

Також серед активних організаторів:

  • Краматорське комунальне автотранспортне підприємство — чотири закупівлі.
  • Сіверська міська рада — щонайменше три завершені закупівлі.
  • Комунальне підприємство “Іллінівське” — щонайменше три завершені закупівлі.

Також дріт закупали Званівська сільська рада, Гродівська селищна ВА, Часовоярська міська рада, виконавчі комітети Мирноградської та Лиманської міських рад.

Раніше ми розповідали про те, скільки заробляють керівники адміністрацій Донеччини у 2025 році, і хто з них “найдорожчий”.


Завантажити ще...