Російські окупанти завдали потужного удару по житловому кварталу Забахмутка у східній частині Бахмута. Біля епіцентру обстрілу — понад десяток багатоквартирних будинків, школа, дитсадок та фірмовий магазин “Артвайнері”. Військові в коментарях до відео пишуть, що це удар з важкої вогнеметної системи “Сонцепьок”.
Нове відео з дрона обговорюють в мережі мешканці Бахмута.
Про те, що на відео дійсно район “Забахмутка” у східній частині міста, Вільному радіо каже директорка школи № 10 Галина Смага:
“Я бачила це відео, це дійсно наша школа на тому відео. Але які пошкодження школи, сказати важко. Тому що зв’язку з тими людьми, які там є, немає. Там у підвалі живе наша прибиральниця — немає зв’язку з ними. Ми впевнені, що це Забахмутка”.
Директорка школи перелічує орієнтири, які вказують на це.
“Я читала, що в чатах пишуть, що це начебто не наше. Але ми по локаціях подивилися — там 9-поверхівка біля школи, труба котельні, Трубний ставок, 2-поверхова будівля автошколи поруч з гаражами. Потрібен зв’язок, але його поки немає”, — розповідає співрозмовниця.
Те саме каже Вільному радіо й колишня директорка школи № 10 та колишня начальниця управління освіти Бахмутської міськради Наталя Дроздова.
“Я побачила, там 10-та [школа] стоїть. Там же все видно. Там мій дім поруч, я абсолютно орієнтуюся в цьому районі, я в ньому виросла. Видно 10-ту школу, автошколу, будинки по вулицях Чехова та Горького, 5-поверхівка, яка вигоріла”, — каже Наталя Дроздова.
У відділі поліції Бахмута інформацію саме про цей обстріл не фіксували, проте кажуть, що Забахмутка під обстрілом постійно.
“Там постійно обстріли, по місту постійно прильоти, будь-який район”, — каже речник Бахмутського відділу поліції Павло Дяченко.
У Бахмутському відділі ДСНС про цей удар на усне звернення Вільного радіо теж не повідомляють нічого.
У східну околицю міста рятувальники не виїжджають на виклики з літа, після того, як знищили головний автомобільний міст через ріку Бахмут.
У багатьох коментарях в соцмережах під цим відео пишуть, що це удар з тяжкої вогнеметної системи “Сонцепьок”.
Важка вогнеметна система залпового вогню “Сонцепьок” веде вогонь запалювальними або термобаричними боєприпасами калібру 220 мм з дальністю польоту до 6 км.
Окупанти використовують “Соцепьок” для виведення з ладу легкоброньованої та автомобільної техніки, підпалу та руйнування будівель, атак на відкритій місцевості та в укріпленнях. Під час обстрілу “Сонцепьок” вбиває осколками, ударною хвилею та спричиняє пожежі.
Цю зброю росіяни називають “найстрашнішою неядерною зброєю у світі”. Тому що під час вибуху в аерозольній хмарі розвивається висока температура та дуже високий тиск. Утворюється суцільне полум’я температурою близько 2 500 градусів, яке знищує все живе та виводить з ладу техніку. “Вогняна хмара” розходиться по всій вільній площині, вогонь проникає за укріплення та перешкоди.
Російські військові використовують подібну систему зброї з 1988 року, випробувавши її у загарбницьких війнах проти афганців, чеченців, сирійців тощо. З 2015 року “Сонцепьоки” нерідко фіксували на Донбасі. Зокрема про наявність цієї російської зброї на тимчасово окупованій території України регулярно повідомляли патрулі ОБСЄ. “Сонцепьоки” росіяни використовували вже відкрито й проти українців з лютого 2022-го у різних регіонах країни.
За кілька днів до нового року східну околицю Бахмута, яка фігурує на оприлюдненому відео, відвідав очільник Головного управління розвідки Кирило Буданов. Після візиту він виклав фото біля місцевого дитсадка, у менше ніж за кілометр від позицій російських військових. Після цієї поїздки головний розвідник країни заявив, що, на його думку, “Бахмут як місто більше не існує”.
Читайте також: