Підтримати
Евакуація з Польщі
Фото з архіву фонду UNITATEM

З початку відкритої війни мешканців прифронтових та тимчасово окупованих територій України безкоштовно приймають у великих центрах на південному сході Польщі. Один із таких — у місті Ярослав. Тут біженцям дають притулок до завершення війни. 

Про умови проживання в Ярославі, види допомоги, які там надають українським біженцям, та як записатися на евакуацію до цього міста розповіла журналістам Вільного радіо волонтерка польського фонду UNITATEM Оксана Бодах.

Чим став польський Ярослав для біженців з України        

Місто Ярослав розташоване на лівому березі річки Сян, за 50 кілометрів від українсько-польського кордону. З перших днів відкритої війни в Україні воно стало одним із прихистків для біженців: тут вони можуть отримати безкоштовне тимчасове житло від благодійників.

“Взагалі у нашої фундації є чотири великих центри, які розташовані біля кордону з Україною на південному сході Польщі. За час війни тут отримали притулок кілька тисяч людей.  Проживання, харчування і всі послуги, які тут надаються, до кінця війни безкоштовні”, — повідомляє волонтерка Оксана Бодах. 

Евакуація до Польщі
Один із чотирьох великих центрів для українських біженців на південному сході Польщі. Фото з архіву фонду UNITATEM

 

Житло в першу чергу дають людям з прифронтової чи окупованої території, які залишилися без даху над головою. Перевагу віддають малозабезпеченим родинам, сім’ям з дітьми та людям з інвалідністю. 

“Допомагаємо також виїхати з України та облаштуватися в Польщі чоловікам до 60 років, якщо вони мають неповнолітніх дітей або пенсійне посвідчення та інвалідність”, — уточнює волонтерка. 

Евакуація до Польщі
Евакуація українських біженців до Ярослава. Фото з архіву фонду UNITATEM    

 

Під час перетину кордону закордонний паспорт потрібен не всім. 

“Мешканці Донецької, Луганської, Запорізької та інших небезпечних областей, тобто з тимчасово окупованих та прифронтових територій, можуть спокійно виїхати до Польщі за українськими документами. Якщо людина виїжджає, наприклад, із Львівської області, де може без проблем зробити закордонний паспорт, кордон з українським документом вона не перетне”, — пояснює Оксана.   

Які умови для проживання українців створили у Ярославі

В Ярославі українських біженців заселяють у 4-поверховий гуртожиток. Він розрахований на 250 місць. У кімнатах проживають від 6 до 8 людей.

Евакуація до Польщі
Гуртожиток для українських біженців у Ярославі. Фото з архіву фонду UNITATEM  

 

“Якщо це самотні літні люди, їх разом поселяємо в одній кімнаті. Або якщо це дві родини, де є мама й діти — при їхньому поселенні враховується вік дітей: маленькі з маленькими, а старші зі старшими. Тобто сусідів по кімнаті підбираємо так, щоб було комфортно кожній людині”, — зазначає волонтерка.

Евакуація до Польщі
До Ярослава приїхали нові біженці з України. Фото з архіву фонду UNITATEM   

 

У кімнатах є все необхідне: двоярусні ліжка, стіл, стільці, шафи для одягу, холодильник.

Евакуація до Польщі
Житлова кімната. Фото з архіву фонду UNITATEM   

 

Також на кожному поверсі є 4 душових та 2 кухні, а також телевізор.

“В душовій кімнаті в необмеженій кількості є необхідні засоби гігієни: шампунь, мило, вологі серветки тощо. На кухні людина може приготувати страву за своїм бажанням, хоча українських біженців  тут годують тричі на день. Меню різноманітне. Є риба, м’ясо, різні каші, овочі”, — розповідає Оксана.

Евакуація до Польщі
На кухні кожен може приготувати, що забажає. Фото з архіву фонду UNITATEM  

 

Евакуація до Польщі
Кімната для гігієни. Фото з архіву фонду UNITATEM 

 

Для найменших гостів тут є дитяча ігрова кімната, а для тих, хто займається спортом — тренажерна зала. 

Евакуація до Польщі
Ігрова кімната для дітей. Фото з архіву фонду UNITATE

    

 Яку допомогу отримують українські біженці у Ярославі

Крім безкоштовного проживання та харчування, в Ярославі українські біженці можуть отримати допомогу:

  • психологічну;
  • медичну;
  • в оформленні необхідних документів;
  • юридичну щодо наявних соціальних пільг;
  • у влаштуванні дітей до школи або дитсадка;
  • у працевлаштуванні;
  • у вивченні польської мови.

Психологічна допомога

Психолог працює на території гуртожитку. Тому людина, якій потрібна психологічна підтримка, може звернутися за нею в будь-який момент. Фахівець спілкується українською.

Евакуація до Польщі
Психолог приймає на території гуртожитку. Фото з архіву фонду UNITATE 

 

Медична допомога

За меддопомогою можна звернутися до лікарні, однак на прийом до лікаря потрібно записатися заздалегідь. До медзакладу довезе один із трьох водіїв, які закріплені за цим гуртожитком.

Допомога в оформленні необхідних документів

Українським біженцям волонтери надають допомогу в оформленні всіх документів, які необхідні для проживання у польському гуртожитку. 

Приїхавши до Польщі, українці отримують грошову допомогу. На кожного дорослого — 300 злотих один раз. На кожну дитину — по 500 злотих щомісяця до повноліття. 

Евакуація до Польщі
Приїхавши до Польщі, українські біженці отримують грошову допомогу. Фото з архіву фонду UNITATE

 

Юридична допомога

Є в гуртожитк й фахівець, який допоможе з будь-якими питаннями юридичного характеру. 

Влаштування дітей до школи або дитсадка

Українським біженцям волонтери допомагають оформити дітей до школи та підшукують для них безкоштовні дитячі садки. Заняття проходять польською, але є перекладач. 

Допомога у працевлаштуванні

Неподалік від гуртожитка для біженців з України спеціально відкрили завод по виробництву кабелів. Якщо з якихось причин така робота не підійде людині, волонтери допоможуть знайти іншу.  

Допомога у вивченні польської мови

Для більш комфортного перебування на території Польщі для українців проводять курси з вивчення польської мови. Навчання добровільне й також безкоштовне.

Евакуація до Польщі
Українці вивчають польську мову. Фото з архіву фонду UNITATE

  

Як українці можуть виїхати до Ярослава

Виїхати до Ярослава можуть і переселенці — українці, які раніше перебралися в безпечніші регіони з прифронтових та тимчасово окупованих громад. 

Місцем збору охочих виїхати до Польщі є Львів — звідти до Ярослава щотижня відправляється евакуаційний автобус.

Евакуація до Польщі
Зі Львова до Ярослава відправляється евакуаційний автобус. Фото з архіву фонду UNITATE

 

Щоб записатися на евакуаційний рейс, потрібно зареєструватися в цій гугл-формі. Після реєстрації Вам мають зателефонувати представники фонду.

Якщо Ви не маєте доступу до електронних носіїв, зателефонуйте до волонтерів, які займаються реєстрацією людей на евакуацію:

  • +38 (063) 865-91-02; +48 (793) 344-954 (польський номер) — Світлана;
  • +38 (093) 504-40-25 — Оксана.

* * *

Нагадаємо, раніше Вільне радіо розповідало про можливість поселення українських біженців з Донеччини у польському притулку. Там також забезпечують безкоштовним житлом та харчуванням, а за необхідності допомагають знайти роботу або влаштуватися на навчання.

Читайте також:


Завантажити ще...