Допомога в Бахмут: як у закритому місті без нічого миються, виходять в інтернет і перуть речі
“В ефірі марафон “Єдині новини” — можна почути зараз з телевізорів в Бахмуті. Тих двох, які працюють в “Пункті незламності” №3, адже це чи не єдині працюючі телевізори на все місто.
Коли в Бахмут стали пропускати лише за перепустками, возити допомогу стало складніше. В місті, де немає світла, води та опалення, продовжують залишатись люди і є острівець всіх благ — Пункт незламності. В одному з них є можливість поїсти, прийняти душ, випрати речі, зарядити телефон і подзвонити з нього чи й навіть поспати. Чи почали вже використовувати запаси?
Адресу пункту місцеві знають, тож розголошувати її не будемо задля безпеки. В робочі години (з 8 ранку до 15 години) — тут завжди людно.
“Люди щодня приходять та спілкуються з близькими. Можна зарядити телефони і зробити це в теплі, бо в нас є обігрівачі. В нас вдень працює 3 генератори. Один для зали, де люди гріються, їдять, п’ють та заряджають телефони. Ще один генератор працює для пральних машин та останній працює на воду”, — перераховує волонтерка пункту Наталя Євтушенко.
Наталя сама бахмутянка, вона вирішила залишитись в місті та допомагає іншим. Всі фото та відео в матеріалі — теж її. Жінка змогла надіслати їх завдяки зв’язку від Starlink, який працює в пункті на генераторах.
Відео: Наталя Євтушенко
Однак чим більше бахмутян приходить, щоб зв’язатись з близькими, тим гіршим стає зв’язок, бо на всіх може не вистачати сигналу.
“Для тих, хто з особистим причин не може евакуюватися, в нас є що поїсти, попити чаю або кави. З їжі в нас завжди є перше, друге та третє, це ті ж солодощі. Завдяки станції Starlink завжди працюють два телевізори. Люди дізнаються останні новини, спілкуються між собою в теплі та розповідають потім сусідам”, — каже Наталя.
Волонтери допомогли місцевим жителям зробити джерело води біля “Пункті незламності”. Тож поки централізованого постачання питної води в Бахмуті немає, тут можна і попити, і помитись.
Відео: Наталя Євтушенко
“В нас є осмос з системою. Завдяки цьому вже два тижні, як в нас є душові кабінки з бойлерами, які цілодобово гріють воду, та працюють пральні машинки. Будь-яка людина, в незалежності від її статусу, може приходити та користуватись душем або набрати води, яка ідеально чиста завдяки очисній системі”, — розповідає співрозмовниця.
Відео: Наталя Євтушенко
Крім цього у “Пункті незламності” №3 з’явився перукар, до якого також безкоштовно можуть приходити охочі.
Відео: Наталя Євтушенко
В тому ж приміщенні можна отримати медичну допомогу. У місті залишається лікар, який приходить у “Пункт незламності”, а також є запас різноманітних медичних препаратів першої необхідності, які також видають безкоштовно.
Відео: Наталя Євтушенко
Для тих хто через обстріли з боку російської армії не має де спати, є місця для сну.
Відео: Наталя Євтушенко
За спостереженнями волонтерки, не дивлячись на регулярне погіршення ситуації в місті, у “Пункт незламності” приходить одна й та сама кількість людей. Втім після нового року люди почали активніше виїжджати з міста.
“З кожним днем кількість охочих евакуюватись з міста стає більше. Я записую на евакуацію. Раніше бувало таке, що до нас на евакуацію або взагалі ніхто не записувався, або записувались 1-2 людини. Зараз кожного дня приходять та записуються на евакуацію 5-6 родин десь”, — каже Наталя Євтушенко.
Зазначимо, що це дані тільки з одного “Пункту незламності” №3.
З 10 лютого 2023 року у Бахмут обмежили в’їзд для журналістів та волонтерів. Тепер у фронтове місто можуть в’їхати тільки жителі з місцевою пропискою або люди, які отримають дозвіл від ДонОДА. Це може ускладнити роботу “Пунктів незламності” в Бахмуті.
“Зараз дійсно не пропускають волонтерів до нас. Через це зараз припинилось постачання зі всіх джерел. Ми виходимо з тих можливостей, які в нас є і наразі всього вистачає завдяки накопиченим запасам. Чекаємо та сподіваємось, що ситуація зміниться і до нас зможуть проїхати ще. Будемо працювати поки буде можливість”, — сподівається співрозмовниця.
Нагадаємо, 6 січня окупанти вгатили по одному з “пунктів незламності” Бахмута на території дитячого садочка. Від удару тоді загинула 61-річна волонтерка.
Читайте також: