Кілька десятків людей незадоволені температурою у квартирах та цифрами у платіжках. Проблемі вже кілька місяців, цього тижня достукалися вже до голови Донецької ОДА. Ми зібрали думки людей, позицію влади та підрядника, щоб розібратися — чому нове опалення за мільйони не допомогло.
19 лютого. До Часів Яру приїхали представники громадської ради при Донецькій ОДА. Зібралися під сотню людей. Жителі емоційно розповідають про проблеми з автономним опаленням.
“Коли почали встановлювати котли (індивідуального опалення — прим.), ходили питали з травня місяця, третина жителів були проти. Нас змусили написати заяви, будемо казати, шантажем: не напишете, не буде котельна комбінату вас опалювати. У двокімнатних квартирах більш-менш тепло. Трикімнатні квартири, де понад 70 метрів квадратних, ці котли не можуть обігріти”, — поскаржилась жителька будинку за адресою вул. Горького, 21.
Люди кажуть, їм встановили недостатньо потужне обладнання. Жителька будинку по Транспортній, 21 додала, що котел чи не з першого дня кілька разів виходив з ладу:
“В мене син-інвалід. У кімнаті 12 градусів, за газ платимо 5,5 тисяч. Юрій, який займався встановленням котла, сказав: привезу бригаду, але вже за ваші гроші. Хлопець з бригади сказав, що треба міняти труби”.
Проблеми з опаленням, розповідає депутат Часовоярської міської ради Руслан Макарович, почалися ще у 2019 році. Йдеться про понад 300 квартир, які опалював Часівоярський вогнетривкий комбінат.
“Перед початком опалювального сезону комбінат запропонував міськраді, щоб комунальне підприємство взяло на себе функцію тепломережі. Комбінат подає тепло до лічильника, а все інше робить КП — адмініструє та збирає гроші з людей, а потім перераховує комбінату. Комбінат хотів так мінімізувати свої збитки. З іншого боку, у нас багато пустого житла, там вже радіаторів немає, але у комбінату не було підстав не робити нарахування. Міськрада мала своїм рішенням відключити ці квартири від системи опалення. У комбіната зростали борги, частина з них штучно”, — пояснює депутат.
Врешті міськрада пристала на ці умови, додає Макарович, але наступного опалювального сезону шукали інші шляхи. Донецька ОДА вирішила включити місто до обласної програми та виділила 48 мільйонів гривень на модульні котельні та індивідуальне опалення 320 квартир. Саме на квартири витратили 28 мільйонів гривень. Встановлювати почали у жовтні-листопаді. Майже з перших днів люди почали скаржитись.
“Люди писали в департамент ЖКГ, звертались на урядову “гарячу лінію”, до прокуратури. Ми, як депутати, також зібрали заяви людей, щоб передати робочій групі. Понад 60 заяв передали. Із 320 квартир, де встановлювали автономне опалення, це кожен п’ятий. А деякі люди казали — я й писати не хочу. Фактично, я не бачив жодну задоволену людину”, — каже Руслан Макарович.
Встановленням котлів повністю займався департамент ЖКГ Донецької ОДА, пояснює міський голова Дмитро Верзілов.
“Я працюю з 16 листопада. Періодично звертались люди зі скаргами на холод у квартирах, що котли не потужні. Департамент ЖКГ є замовником цих послуг, вони оплачували ці роботи, підрядник — приватна фірма. Міськрада не має до цього відношення і втрутитися в цю ситуацію ми не можемо. Я поставив питання: а чому спільно з цією програмою не було закладено областю фінансування на утеплення труб у підвалах. На що мені відповіли — не перекладайте ваші проблеми на плечі обласного керівництва. Але чому не передбачили, що ці труби будуть замерзати взимку?”, — розповів мер.
Розібратися у проблемі 22 лютого приїхала робоча група із представників департаменту ЖКГ Донецької ОДА. Про свою роботу відзвітували на офіційному сайті, але без жодної конкретики: констатували, що вибірково обстежили квартири, склали протокол, інформацію передали голові обладміністрації.
“Від участі в обстеженні квартир спільно з робочою групою відмовилися голова Часовоярської міської ради Дмитро Верзілов та член громадської ради Донецької ОДА Олексій Варава (з окремою думкою). Це зафіксовано у протоколі засідання”, — йдеться в офіційному повідомленні.
Руслан Макарович розповів Вільному радіо, що за підсумками перевірки робоча група вирішила звернутися до підрядника та зобов’язати його усунути недоліки протягом 10 днів.
“Система опалення наразі належить замовнику — департаменту. Її ще не передали на баланс міста. Ті недоліки, які можливо присутні, має виправляти підрядник, замовник може до нього звернутися. Після того, коли департамент ЖКГ передасть все на баланс міста, я думаю, місто вже не зможе юридично звертатися до підрядника. Тому саме зараз важливо все усунути”, — каже Макарович.
Дрібні недоліки і раніше усували в робочому режимі та усуватимуть надалі — коментує ситуацію директор компанії-підрядника Юзеф Броневський. Переконує — усе зробили якісно від проєкта до монтажу:
“Те, що від нас залежить, там роботи на кілька годин і вона вже робиться. Котли чудові, ніде нічого не зламалося, жоден котел не вийшов з ладу. Проєкт пройшов експертизу. Були невеликі питання, їх наша людина вирішувала. Десь тиск впав — прийшов “підживив”, воду підключив”.
Але багато, додає, залежить і від стану самих будинків:
“Вікна у під’їздах розбиті, багато порожніх квартир, які також треба опалювати. Наприклад, є мешканець, під ним ніхто не живе. І він через свій лічильник частково опалює іншу квартиру. Є таке, що одна людина у під’їзді живе. В одному місці холодно — але там шпарини в палець завтовшки навіть у стінах, не кажу вже про вікна. Треба також утеплити труби, які йдуть у підвалах чи заходять з під’їзду. 99% цих питань має вирішувати місцева влада”, — каже Юзеф Броневський.
Вже сьогодні, 24 лютого, на уточнюючі питання Вільного радіо в пресслужбі Донецької ОДА відповіли: “Основна причина, яка спровокувала чисельні звернення мешканців Часів Яру – незадовільний технічний стан житлових будинків і помешкань. Ні балансоутримувачем, в особі міської ради, ні власниками помешкань, протягом тривалого часу не вживались будь-які заходи щодо належного їх утримання. Наявність кинутих та пустуючих квартир впливає на ситуацію — є будинки, де майже всі помешкання пусті, і тільки у двох або у трьох проживають люди. У таких умовах неможливо забезпечити температурний режим, який відповідає санітарно-епідеміологічним нормам”. Тому, окрім доручення підряднику, міськраді доручили “забезпечити належне утримання житлових будинків”.
Міський голова Дмитро Верзілов повідомив, що з департаментом ЖКГ знайшли порозуміння та у березні спільно розпочнуть утеплювати та місцями замінювати труби у підвалах, вікна та двері у під’їздах.
Читайте також: