Днями село Гранітне та околиці опинилися в епіцентрі військового загострення. Від руйнувань потерпає й сусідня Старомар’ївка. Все, що відомо про ситуацію на цьому напрямку, ми зібрали в одному матеріалі.
Село Гранітне на Донеччині потрапило під артилерійський обстріл бойовиків у ніч на 26 жовтня.
“Почався перший обстріл о 10-й годині, він не зупинявся. Вікна тремтять, двері тремтять. Половина не вийшли, тому що бояться йти на роботу. От зараз знову будуть стріляти! Боже мій, від вікна, якщо чесно, так страшно”, — розповідає про ті події мешканка села Гранітне каналу 2+2.
Довго до Гранітного не можна було потрапити. Лише за 2 дні, 28 жовтня, працівникам гуманітарної місії “Проліска” вдалося це зробити.
“Ми видали набори екстреного реагування, плівку, тарпаулін (тентовий матеріал, — ред.) в будівлі, які були пошкоджені. 26-го, 27-го числа там була “червона зона”, туди нікого не пускали. 28-го почали вже запускати”, — розповідає працівник гуманітарної місії “Проліска” Сергій у коментарі Вільному радіо.
Снаряд зруйнував у селі один будинок. Власниця не постраждала. Їй запропонували тимчасове помешкання, але жінка відмовилась. Наразі вона живе у рідних в цьому ж селі. До кінця року постраждалій пообіцяли виплатити стандартну грошову компенсацію — до 300 тисяч гривень.
Осколками снарядів пошкодило будинки по всьому селу.
“Обстріли тривали 2 доби — 26 та 27 жовтня — з перервами по декілька годин. Пошкоджені 18 будинків: один зруйнований повністю, а інші частково — вікна, дахи, господарські будівлі людей, техніка у дворах”, — розповідає голова Мирненської селищної військово-цивільної адміністрації Володимир Вєсьолкін.
Офіційної інформації про причини загострення немає. У Генштабі кажуть, що запитували режим тиші для приїзду гуманітарної місії. А от з боку бойовиків з самого ранку розповідали про просування ЗСУ і захоплення сусідньої Старомар’ївки в “сірій зоні”, на яке нібито вирішили відповідати. Це підхопили й низка всеукраїнських ЗМІ.
В штабі ООС інформацію про захоплення Старомар’ївки українськими військовими спростували. Натомість пізніше з’явилося відео першого використання на лінії розмежування безпілотника “Байрактар”. Не перетинаючи лінії зіткнення, він керованою бомбою знищив одну гаубицю окупантів.
https://www.facebook.com/watch/?v=467614907881638
“Ми не наступаємо, ми лише відповідаємо. До речі, ми відповідаємо згідно з тими домовленостями з режиму припинення вогню. Саме в цьому форматі й продовжить діяти Україна. Що стосується БПЛА та іншої зброї, я вважаю, що в Україні вона саме для захисту”, — з такою позицією щодо використання безпілотника виступив президент України Володимир Зеленський.
Після знищення ракети бойовиків обстріли в напрямку Гранітного припинилися. Зате бойовики використали це для інформаційних атак.
“37 громадян Росії, які голосували на виборах у Держдуму, зараз піддаються фактично тим діям, які заборонені Женевською конвенцією”, — вже того ж дня почав заявляти ватажок підконтрольної Кремлю т.з. “ДНР” Денис Пушилін.
Зі зведення ООС відомо, що внаслідок обстрілів на лінії розмежування загинув один військовослужбовець, а ще один отримав осколкове поранення. За даними Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (так зараз офіційно називаються колишні військкомати), загиблого звали Георгій Халіков. Як давно він служив у Збройних силах — не уточнюють.
Обстріли мирних мешканців Гранітного кваліфікували як порушення законів та звичаїв війни. Це будуть розслідувати правоохоронці Донеччини. Якщо затримають бойовиків, які заряджали ті самі ракети, їм загрожує до 10 років тюрми. Зараз же на цьому напрямку вже не стріляють.
Щоправда, спостерігачам ОБСЄ досі не вдалося побувати у Старомар’ївці. Тож вони своїх даних щодо ситуації по обидва боки від лінії розмежування наразі не надають.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.