image

Двічі майже громадяни. Які права російський паспорт дає підліткам з ОРДЛО, та чого позбавляє  (інфографіка)

|
15 Травня 2019

Українським державним органам не відома точна кількість підлітків, які за роки війни мали б отримати український паспорт, але живуть на окупованій території без нього. Тепер для них також з’явилась альтернатива — документ з двоголовим орлом. Тож журналісти Вільного радіо проаналізували можливості цих двох громадянств для мешканців непідконтрольної території.

 

Порівняємо паспорти двох держав з позиції мешканця непідконтрольної території наочно.

 

ОТРИМАННЯ ДОКУМЕНТІВ

 

Законодавчо встановлено: кожна дитина з українським свідоцтвом про народження  в 14 років стає громадянином. Для цього потрібно звернутися до відповідних органів та оформити паспорт.  Подають документи батьки разом з підлітком на підконтрольній Уряду території. 

Уточнення: через український контрольно-пропускний пункт без документів пропустять. А от бойовики до оформлення паспорта — ні.

 

З 24 квітня 2019 року батьки з тимчасово окупованих територій можуть також подати документи свої і підлітка на отримання російського громадянства. Щоправда, для цього потрібно отримати схвалення відповідних служб. За три місяці представники держави-агресора вирішують чи надавати громадянство заявнику. У разі позитивного рішення — людину реєструють і видають документи в Ростовській області. Для цього там розгорнули кілька спецпунктів.  

 

ПРАВА ГРОМАДЯНИНА

 

  • Права громадянина України закріплені в Конституції та гарантуються державою.

 

Кожен повнолітній громадянин також може голосувати на виборах (президентських, парламентських та місцевих) та референдумах.

 

 

Але щодо поширення цих прав та можливості голосувати для жителів окремих регіонів Донецької та Луганської областей інформації немає. Відповідних заяв чиновники країни-агресора не робили.

Натомість, за даними головного управління розвідки Міноборони України, російський паспорт мешканців ОРДЛО буде з окремою приміткою та все ж обмеженою формою громадянства.

Оформлений паспорт РФ для більшості осіб матиме примітку “обмежені можливості” і буде дійсний тільки на території Ростовської області. При цьому, керівництво т.зв. “республіканських силових структур” почало проведення заходів щодо виявлення осіб, які висловлюють невдоволення особливостями отримання паспортів РФ для проведення з ними відповідної профілактичної роботи”, – повідомляє розвідка.

Крім того, питання пільг та виплат для мешканців Донбасу з новим паспортом в Росії не вирішили. Зараз є заяви Пенсійного фонду Росії про те, що пенсії українцям з окупованих територій вони не платитимуть і після отримання російського паспорта. Так само, немає даних і щодо інших соціальних виплат. Наприклад, виплат на дитину.

Щоправда, соціальна система є в самоназваних “ДНР” та “ЛНР”.

Для громадянина України виплати передбачені та гарантовані.

Крім того, є ще один момент: перетин КПВВ вже з отриманим паспортом. До українського паспорта питань не буде. А от громадянину Росії загрожуватиме тюремний строк. Адже для отримання паспорту РФ доведеться перетнути державний кордон України в незаконний спосіб. А за це росіянам передбачена кримінальна відповідальність.

Ще один аргумент, який варто розглядати, це можливості закордонного паспорта. Так, з українським документом зараз можна без заздалегідь оформлених віз відвідувати 133 країни світу. Такі дані навів нещодавно Президент Петро Порошенко. Серед відкритих для подорожей — країни Євросоюзу. Вільно полетіти можна у Францію, Німеччину, Італію, Польщу тощо.

Водночас, закордонний паспорт Росії дає можливість безперешкодно відвідати 114 країн. Такі дані надає МЗС Росії. Але тут важливо уточнити, що з Європи в переліку: Україна, Білорусь, Македонія, Молдова, Сербія, Туреччина, Чорногорія, Боснія та Герцоговина.

Нагадаємо, 24 квітня президент Росії (країни-агресора) Володимир Путін підписав указ, який спрощує процедуру оформлення російського громадянства для жителів самоназваних “ЛДНР”.

Таке рішення Росії розкритикували українські дипломати та політики, а також дипломати ООН. А от в ЄС заявили, що не хочуть “тиснути” на Росію через незаконну роздачу паспортів.

В МінТОТ кажуть, що зможуть отримати списки українців з російськими паспортами. Їм загрожує позбавлення українського громадянства. Адже Конституція України не передбачає наявність паспортів 2 держав.

При цьому, в Уряді заявили, що не визнаватимуть паспортів, виданих українцям з ОРДЛО.

Читайте також:

Як доїхати на Донбас (Розклади, маршрути)

Кілька десятків тисяч дітей на окупованому Донбасі ризикують залишитись без громадянства

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: